Skocz do zawartości

Alde bez wody i zalanie wodą nagrzanej przyczepy


Rekomendowane odpowiedzi

Wyjazd pojutrze. Przyczepa bez wody.  Chcę włączyć ogrzewanie dzień wcześniej, żeby nagrzać przyczepę (ALDE Compact 3030 z wbudowanym bojlerem - elektryczno-gazowym). Będzie też działać gazowe ogrzewanie podczas jazdy. Po dojechaniu chcę podłączyć wodę miejską. Czy nie zaszkodzi to Alde? Piszą w instrukcji, że ogrzewanie może działać bez wody. Ale też Alde grzeje wodę nawet, gdy ogrzewanie wody jest wyłączone (taka dodatkowa funkcjonalność). Czy zalanie przyczepy zimną wodą nie spowoduje jakiejś awarii rozgrzanego  systemu Alde ze względu na różnice temperatury? Czy może jednak przed wyjazdem zalać przyczepę wodą, dopiero włączyć ogrzewanie i jechać ciepłą i zalaną przyczepą? To mój pierwszy wyjazd zimowy stąd rozterki. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Jacor1916 napisał(a):

Chcę włączyć ogrzewanie dzień wcześniej, żeby nagrzać przyczepę (ALDE Compact 3030 z wbudowanym bojlerem - elektryczno-gazowym). Będzie też działać gazowe ogrzewanie podczas jazdy. Po dojechaniu chcę podłączyć wodę miejską. Czy nie zaszkodzi to Alde? Piszą w instrukcji, że ogrzewanie może działać bez wody. Ale też Alde grzeje wodę nawet, gdy ogrzewanie wody jest wyłączone (taka dodatkowa funkcjonalność). Czy zalanie przyczepy zimną wodą nie spowoduje jakiejś awarii rozgrzanego  systemu

Witaj

Nie znam konkretnie tego typu bojlera, ale z dotychczasowego doświadczenia z wieloma bojlerami wiem, że nie lubią one, aby podłączać je do prądu gdy sa bez wody - nigdy nie wiadomo, czy w danym bojlerze są jakieś zabezpieczenia.

Także ja bym przyjął wersję nie załączania bojlera do zasilania 230 V bez wody.

Natomiast nasuwa się tutaj pytanie - czy nie możesz po prostu odłączyć zasilania bojlera na czas wstępnego ogrzewania przyczepy?

Przecież aż się prosi wykonać zwykły wyłącznik zasilania bojlera z jakimś optycznym wskaźnikiem jego załączenia.

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.12.2023 o 11:33, Jacor1916 napisał(a):

Wyjazd pojutrze. Przyczepa bez wody.  Chcę włączyć ogrzewanie dzień wcześniej, żeby nagrzać przyczepę (ALDE Compact 3030 z wbudowanym bojlerem - elektryczno-gazowym). Będzie też działać gazowe ogrzewanie podczas jazdy. Po dojechaniu chcę podłączyć wodę miejską. Czy nie zaszkodzi to Alde? Piszą w instrukcji, że ogrzewanie może działać bez wody. Ale też Alde grzeje wodę nawet, gdy ogrzewanie wody jest wyłączone (taka dodatkowa funkcjonalność). Czy zalanie przyczepy zimną wodą nie spowoduje jakiejś awarii rozgrzanego  systemu Alde ze względu na różnice temperatury? Czy może jednak przed wyjazdem zalać przyczepę wodą, dopiero włączyć ogrzewanie i jechać ciepłą i zalaną przyczepą? To mój pierwszy wyjazd zimowy stąd rozterki. 
 

Cześć,

i jak sobie z tym poradziłeś?

Jak na panelu głównym wyłączysz opcje grzania wody to ALDE faktycznie i tak będzie ją podgrzewać?

Też mamy ALDE w swojej przyczepie, póki co pod domem testuje grzanie graz/prąd/woda/bez.

pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2023 o 15:13, micbys napisał(a):

Cześć,

i jak sobie z tym poradziłeś?

Jak na panelu głównym wyłączysz opcje grzania wody to ALDE faktycznie i tak będzie ją podgrzewać?

Też mamy ALDE w swojej przyczepie, póki co pod domem testuje grzanie graz/prąd/woda/bez.

pozdrawiam,

Michał

Sprawa się wyjaśniła. Alde 3030 działa w ten sposób, że możesz włączyć ogrzewanie przyczepy bez wody w przyczepie lub z wodą. Jeśli przyczepa jest zalana wodą to masz 2 warianty: 

1. Masz włączone grzanie wody na ON lub Boost - nie wymaga wyjaśnień, po prostu system ogrzewa przyczepę i równocześnie grzeje wodę. 

2. Masz WYŁĄCZONE grzenie wody czyli na OFF. Pomimo tego, niejako przy okazji, piec grzeje 10 litrów wody, która jest w przyczepie i jest gdzieś przy piecu. Grzeje ją do bardzo wysokiej temperatury, zbliżonej do temperatury glikolu w piecu. Czyli jeśli jest zimno na zewnątrz a ustawisz temperaturę w środku np. na 22 stopnie, to ALDE będzie mocno grzać glikol, żeby ogrzać przyczepę i przy okazji wodę, która jest przy piecu. W ten sposób pomimo WYŁĄCZENIA grzania wody, masz wodę o temp. np. 70 stopni, bo tyle lub więcej ma glikol. Nie da się nie nagrzać wody, jeśli jest w przyczepie i włączyłeś ogrzewanie. W praktyce możesz nie włączać grzania wody a i tak masz jej sporo, bo przy zużywaniu nagrzewa się nowa porcja wody. Oczywiście to działa, gdy ogrzewasz przyczepę czyli raczej nie latem, gdy musisz po prostu włączyć ogrzewanie wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.