Skocz do zawartości

Zakup przyczepki ze sklepu w DE bez rejestracji w DE a dalsza rejestracja w PL


przemek1980

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. Nie wiem czy temat się już pojawiał bo nie użytkowalem tego forum ale w googlach nie bardzo mogę znaleźć odpowiedź.

Czy jeżeli kupię nową przyczepkę lekką do 750kg do osobówki w sklepie jako osoba prywatna w niemczech to czy muszę ją zarejetrować w niemczech czy mogę na busie przewieźć do PL i zarejestrować w kraju? Jesli mogę rak zrobić to czy obowiązują mnie jakieś ograniczenia czasowe np. 30dni od daty zakupu (chyba kupując w PL auto należy je zarjestrowac w okreslonym terminie, nie wiem jak ma sie tob do przyczep).

Proszę o poradę i z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, przemek1980 napisał(a):

Dzięki za pytanie. Może i pierwszy krok, który należy zrobić... No nie sprawdzałem bo i w Niemczech musialbym wiedzieć jak to wygląda. Miałem wrażenie że na tym forum może ktoś to już przerobił.

Na pewno nie musisz jej rejestrować w DE, natomiast możliwe, że przed odbiorem będziesz musiał ją zarejestrować w PL. Pytanie jakie przepisy są w DE i czy mogą oni wydać pojazd, który nie jest zarejestrowany. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, przemek1980 napisał(a):

Dobry wieczór. Nie wiem czy temat się już pojawiał bo nie użytkowalem tego forum ale w googlach nie bardzo mogę znaleźć odpowiedź.

Czy jeżeli kupię nową przyczepkę lekką do 750kg do osobówki w sklepie jako osoba prywatna w niemczech to czy muszę ją zarejetrować w niemczech czy mogę na busie przewieźć do PL i zarejestrować w kraju? Jesli mogę rak zrobić to czy obowiązują mnie jakieś ograniczenia czasowe np. 30dni od daty zakupu (chyba kupując w PL auto należy je zarjestrowac w okreslonym terminie, nie wiem jak ma sie tob do przyczep).

Proszę o poradę i z góry dziękuję za pomoc.

Nie musisz meldować jej w Niemczech.

Po zakupie przyczepki, otrzymasz rachunek zakupu oraz świadectwo homologacji i z tym do wydziału komunikacji. Wydział komunikacji do którego się zwrócisz , może wymagać tłumaczenia świadectwa homologacji przyczepki, natomiast jest bardzo dużo wydziałów komunikacji w Polsce, które tego nie wymagają bo mają swoich pracowników, ze znajomością języka, którzy sprawdzają i wpisują do swojej ewidencji zawarte w świadectwie dane techniczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ścieżka - wybierasz przyczepę, płacisz, dostajesz fakturę i dokumenty, robisz tłumaczenie faktury zakupu, tworzysz "Oświadczenie o informacjach o pojeździe wymagancyh do rejestracji i ewidencji pojazdu", dajesz do podpisu dealer'owi, idziesz do WK, rejestrujesz przyczepę już na tablice docelowe, ubezpieczasz i już z tablicam jedziesz po odbiór przyczepy wracając na kołach.

Z tego co się orientuję to jeżeli nie będziesz miał tego oświadczenia to przyczepa zostanie zarejestrowana na tablice tymczasowe, potem wizyta u diagnosty na SKP, diagnosta wypełni ten dokument i ponownie do WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Helmut napisał(a):

Nie musisz meldować jej w Niemczech.

Po zakupie przyczepki, otrzymasz rachunek zakupu oraz świadectwo homologacji i z tym do wydziału komunikacji. Wydział komunikacji do którego się zwrócisz , może wymagać tłumaczenia świadectwa homologacji przyczepki, natomiast jest bardzo dużo wydziałów komunikacji w Polsce, które tego nie wymagają bo mają swoich pracowników, ze znajomością języka, którzy sprawdzają i wpisują do swojej ewidencji zawarte w świadectwie dane techniczne.

Homologacji się nie tłumaczy, wymagać mogą jedynie tłumaczenia faktury. Natomiast do rejestracji będzie potrzebne oświadczenie o infomacjach o pojeździe wymaganych do rejestracji. Warto to sobie przygotować, przesłać do niemieckiego sprzedawcy aby ten to wypełnił odpowiednimi danymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi. Ustalę jeszcze formularz tego oświadczenia bo jestem ciekawy czy sklep to w DE podpisze, a jak nie to pozostaną próbne tablice itp. Pani w urzędzie powiedziała że jak przyczepka nowa to nie obowiązuje mnie ten termni 30dni. Dzięki. Pozdrawiam i zdrowych i wesołych Świąt oraz pomyślności w Nowym Roku życzę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.12.2023 o 09:49, piorun napisał(a):

Z tego co się orientuję to jeżeli nie będziesz miał tego oświadczenia to przyczepa zostanie zarejestrowana na tablice tymczasowe, potem wizyta u diagnosty na SKP, diagnosta wypełni ten dokument i ponownie do WK.

To zależy od wydziału komunikacji. W Warszawie taka firma jest nieakceptowalna i niezbędne jest posiadanie oświadczenia. Co ciekawe oświadczenie nie koniecznie musi wystawić Dealer u którego kupujesz przyczepę, może być też taki z PL choć w naszym przypadku mniejszy problem dostać coś od dealera z DE niż PL (ale teoretycznie jest i taka możliwość).

W dniu 21.12.2023 o 16:15, przemek1980 napisał(a):

Dziękuję za podpowiedzi. Ustalę jeszcze formularz tego oświadczenia bo jestem ciekawy czy sklep to w DE podpisze

Nie spotkałem się żeby nie chcieli. Odnośnie samego oświadczenia jeszcze jedno bo niektóre urzędy w PL akceptują takie dwujęzyczne a mój dla takiego oczekiwałby tłumaczenia przysięgłego więc robiłem dwa takie oświadczenia jedno po polsku drugie po niemiecku i oba wysłałem do dealera w DE żeby łatwiej było mu zrozumieć o co chodzi w tym wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.