Skocz do zawartości

Instalacja paneli FV w przyczepie - prośba o konsultację


Piotr Lewalski

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2 minuty temu, galahad napisał(a):

Ja będę montował panel z tyłu przyczepy, ale w końcu nie wiem jak... kątownikami w poprzek przyczepy czy może wzdłuż przyczepy....

5 minut temu, galahad napisał(a):

Ja będę montował panel z tyłu przyczepy, ale w końcu nie wiem jak... kątownikami w poprzek przyczepy czy może wzdłuż przyczepy....

Najważniejsze jak panel będzie rozmieszczony. Kątowniki dałbym wzdłuż dłuższej krawędzi panelu. Nawet jak szczelina będzie od przodu to jak panel dobrze zamontowany to nie odleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, galahad napisał(a):

Ja będę montował panel z tyłu przyczepy, ale w końcu nie wiem jak... kątownikami w poprzek przyczepy czy może wzdłuż przyczepy....

Ja bym dał długi kątownik od przodu, żeby wiatr nie podrywał panela w trakcie jazdy.

 

30 minut temu, lbuster napisał(a):

Lepszy rydz niż nic, choć większą wentylację by miał panel przy większym kątowniku lub odsunięcie kątownika od panelu.

Tam jest kilkanaście milimetrów odstępu. (kątownik ma 3mm grubości)  - Gotowe zestawy montażowe nie są dużo wyżej.  Zresztą aluminium dosyć dobrze przewodzi ciepło, w końcu robi się z tego radiatory.

W kwestii wysokości paneli na tej przyczepie mieliśmy wielodniową dyskusję i argumentem było również to, że niżej położone panele na 5cm kątownikach wyglądają estetyczniej niż gdyby wystawały np. na 10 cm + niższe opory w trakcie jazdy.

 

 

 

 

Zrzut ekranu 2024-04-11 o 14.03.34.png

Edytowane przez VincentVan (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, VincentVan napisał(a):

Tam jest kilkanaście milimetrów odstępu.

Na filmiku tego nie widać, więc zwracam honor :blagac:

9 minut temu, VincentVan napisał(a):

Gotowe zestawy montażowe nie są dużo wyżej.

Wydaje mi się, że mają więcej, jednak co najważniejsze, one ograniczają przepływ powietrza tylko na rogach panelu a nie na 90% boków panela ;) 

11 minut temu, VincentVan napisał(a):

Zresztą aluminium dosyć dobrze przewodzi ciepło, w końcu robi się z tego radiatory.

Tak, ale wymiana powietrza schłodzi panel rzędy razy szybciej ;) 

12 minut temu, VincentVan napisał(a):

W kwestii wysokości paneli na tej przyczepie mieliśmy wielodniową dyskusję i argumentem było również to, że niżej położone panele na 5cm kątownikach wyglądają estetyczniej niż gdyby wystawały np. na 10 cm + niższe opory w trakcie jazdy.

Kto to widzi z powierzchni ziemi? Według mnie ważniejsze jest dobre chłodzenie. O oporach nie będę dyskutował, bo nie mam twardych argumentów. Rozumiem, że tak zdecydowaliście i szanuję decyzję.

PS. Przy okazji pozdrawiam Cię VincentVan, bo kilka razy Cię widziałem i podobały mi się Twoje filmiki :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 2, a nawet 2,5 cm odstępu od dachu to minimum. Estetyka jedno, opory drugie, wentylacja trzecie, ale jeszcze pod tymi panelami wypadałoby móc umyć dach. Wprawdzie jest panel, ale pod panelem robi się tak czy siak syf ze wszystkiego, co pływa w wodzie po dachu, i z czasem dach pod panelem staje się nie mniej brudny niż reszta, a jakkolwiek ne umyć reszty, to w końcu syf spod panelu się rozpłynie . Chodzi o realną możliwość wsunięcia jakiejś listwy itp. owiniętej szmatą, żeby to wymyć, i móc wypłukać brud, nie ładując pod panel ciśnienia z lancy. Umyjesz całą cepę, i jak tylko ruszysz z miejsca, gnojówka zgromadzona po myciu pod panelem rozpłynie się wszędzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jakieś podsumowanie? Panel o wymiarach 1,7x1 m chce zamontować wzdłuż przyczepy od osi ku tyłowi budy. Montaż planuję na profilach aluminiowych 50x30 mm. Wg rysunków podanych wcześniej przez Was najlepiej było by montować na rogach. Kupiłem 4 mb tego profila i myślę żeby na każdym rogu dać 50 cm profilu na boku dłuższym i 30cm od czoła czyli na krótszym boku. Dało by mi to 40 cm otwór wentylacyjny. Dodatkowo w połowie długości miałbym 40cm podparcia. Zastanawiam się tylko czy kleić do dachu na 30 czy 50 mm. Jak dam 30mm pod klej to panel będzie wyżej ale powierzchnia łącząca będzie mniejsza. I jeszcze nie wiem czy jedna tuba sikaflexu mi na to starczy. Jak Wam z praktyki wychodzi zużycie?

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z dawaniem sikaflexu na 50 mm "stopce" na całości to bym uważał. Sikaflex utwardza się od wilgoci w powietrzu. Jak dasz bardzo szeroką litą spoinę, efekt będzie taki, że z zewnątrz spoina się utwardzi, a w środku pozostanie mokry nieutwardzony sikaflex, który przy szczelnej szerokiej litej spoinie (równo rozprowadzony klej pod katownikiem jednolitą warstwą) nie utwadzi się. Powiedzmy do 1 cm "z ogonkiem" wgłąb od krawędzi ma szanse sie utwardzić, ale jak to się całkowicie utwardzi z zewnątrz, to tworzy już szczelną barierę nie puszczającą wilgoci do wntrza. Ja też tak miałem ze szkutniczą wersją sikafleksu.

Zdaje się kapitan Przyczepa też miał taki problem dawno dawno temu. Zdaje się że przy kładzeniu kątownika na klej zapryskiwali spoinę wodą. 4:40

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, konradk napisał(a):

To może jakieś podsumowanie? Panel o wymiarach 1,7x1 m chce zamontować wzdłuż przyczepy od osi ku tyłowi budy. Montaż planuję na profilach aluminiowych 50x30 mm. Wg rysunków podanych wcześniej przez Was najlepiej było by montować na rogach. Kupiłem 4 mb tego profila i myślę żeby na każdym rogu dać 50 cm profilu na boku dłuższym i 30cm od czoła czyli na krótszym boku. Dało by mi to 40 cm otwór wentylacyjny. Dodatkowo w połowie długości miałbym 40cm podparcia. Zastanawiam się tylko czy kleić do dachu na 30 czy 50 mm. Jak dam 30mm pod klej to panel będzie wyżej ale powierzchnia łącząca będzie mniejsza. I jeszcze nie wiem czy jedna tuba sikaflexu mi na to starczy. Jak Wam z praktyki wychodzi zużycie?

Ale po co kombinować...daj profile po długości dłuższego boku. Czyli potrzebujesz 2 x 1,7m. Zakładam że kupiłeś 2 x 2m. Czyli dotnij każdy do 1.7m i sprawa gotowa. Zresztą zobacz sam zobacz...tam też jest film.

https://mrkapitan.pl/pl/p/Zestaw-do-montazu-panelu-fotowoltaicznego-na-przyczepe-lub-kampera/169 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile kleju liczyć na taki zabieg ? Tubka starczy ? Myślę żeby nakładać klej na profil zygzakiem - po dociśnięciu powinien się rozejść na boki ? Czy ma bardzo gęstą konsystencję i raczej dawać bo po krawędziach + krecha po środku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, konradk napisał(a):

A ile kleju liczyć na taki zabieg ? Tubka starczy ? Myślę żeby nakładać klej na profil zygzakiem - po dociśnięciu powinien się rozejść na boki ? Czy ma bardzo gęstą konsystencję i raczej dawać bo po krawędziach + krecha po środku ?

Sikaflex®-252 może być nakładany w temperaturze pomiędzy 10 °C a 35 °C (otoczenie i produkt) jednak należy mieć na uwadze zmiany w reaktywności i właściwościach aplikacyjnych. Optymalna temperatura podłoża i kleju zawiera się pomiędzy 15 °C a 25 °C.

 

Należy mieć na uwadze, że lepkość kleju wzrasta w niskich temperaturach. Dla łatwiejszej aplikacji należy przed użyciem klej kondycjonować w temperaturze pokojowej. Aby zapewnić jednolitą grubość spoiny, zaleca się nakładanie kleju w formie trójkątnej ścieżki (patrz rysunek 1).

https://images.shop.sika.com/pimimages/h0c/h2e/8881651580958.png

Rysunek 1: Rekomendowana forma ścieżki klejowej

 

Sikaflex®-252 może być nakładany ręcznym, pneumatycznym lub elektrycznym pistoletem tłokowym lub za pomocą pompy. Czas otwarty kleju jest znacznie krótszy w gorącym i wilgotnym klimacie. Klejone elementy muszą być zawsze połączone przed upływem czasu otwartego. Nigdy nie należy kleić elementów po tym, jak klej zbudował naskórek.

 

Tyle teorii. Ja miałem 1 tubkę na taki panel i było na styk. Kup dwie. Daj 3 ścieżki żeby mieć pewność że pokryjesz całą powierzchnię. Oczywiście pamiętaj o dystansach żeby nie wycisnąć całej siki :) Ja stosowałem taśmę dwustronną. Ale zabij mnie już nie pamiętam jaki dystans ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, czyś napisał(a):

Sikaflex utwardza się od wilgoci w powietrzu. Jak dasz bardzo szeroką litą spoinę, efekt będzie taki, że z zewnątrz spoina się utwardzi, a w środku pozostanie mokry nieutwardzony sikaflex, który przy szczelnej szerokiej litej spoinie (równo rozprowadzony klej pod katownikiem jednolitą warstwą) nie utwadzi się. Powiedzmy do 1 cm "z ogonkiem" wgłąb od krawędzi ma szanse sie utwardzić

dotyczy praktycznie każdego kleju tego typu, dlatego takich klejów nie należy rozsmarowywać, tylko kłąść w prostcyh liniach, mędzy którymi jest pozostawiony odstęp 'wentylacyjny'.
W specyfikacji technicznej jest napisane ile mm/dobę się utwardza przy grubszych spoinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ułożenie kleju zygzakiem na profilu będzie ok? Nie zamknę powietrza całkiem. I jaka warstwa tego kleju powinna być między powierzchniami? 1-2mm będzie ok? Czy np 2 groszówki mogą być jako dystans?

Edytowane przez konradk (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.