Skocz do zawartości

Instalacja paneli FV w przyczepie - prośba o konsultację


Piotr Lewalski

Rekomendowane odpowiedzi

Ok Piotr, dzięki za filmik.

Myślałem, że pomiędzy dachem a panelem (całą konstrukcją tj. ramką wokół panela) ma być zachowany większy odstęp tak, aby powietrze mogło swobodnie przepływać, a Ty masz panel zamocowany prawie przy samym dachu, ale skoro działa i nie przegrzewa się to super. 

PS. Nie wysłałeś filmika z wyjazdu... :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 60
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Rzeczywiście działa i nie przegrzewa się, ale ostateczne potwierdzenie dostanę latem :)

Filmik z wyjazdu wysłałem tyle, że nastąpiło drobne nieporozumienie między mną i instalatorem/autorem filmu z YT.

 

Daj proszę znać jak Tobie to wyjdzie, mi już się pewnie nie przyda, ale będzie potwierdzenie dla kolejnych użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, galahad napisał(a):

Ok Piotr, dzięki za filmik.

Myślałem, że pomiędzy dachem a panelem (całą konstrukcją tj. ramką wokół panela) ma być zachowany większy odstęp tak, aby powietrze mogło swobodnie przepływać, a Ty masz panel zamocowany prawie przy samym dachu, ale skoro działa i nie przegrzewa się to super. 

PS. Nie wysłałeś filmika z wyjazdu... :D

 

Zasadniczo to większość (w tym Kapitan Przyczepa który się specjalizuje już głównie panelach) montują na kątowaniach większych bodajże 50x30 mm które dają wspomniany odstęp około 20 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Gizbern napisał(a):

Zasadniczo to większość (w tym Kapitan Przyczepa który się specjalizuje już głównie panelach) montują na kątowaniach większych bodajże 50x30 mm które dają wspomniany odstęp około 20 mm.

Takie kątowniki mam, ale mam jeszcze inny dylemat o którym wspominałem wcześniej, otóż zastanawiam się czy nie zamontować dwóch poprzecznych belek, podobnych do tych jakie są montowane do relingów np. jakieś aluminiowe profile o prostokątnym przekroju. Problem w tym, że ja nie mam relingów... ale mógłbym je przykręcić do tych aluminiowych narożnych listew na kedrę, a na te listwy, lub pomiędzy te listwy (gdyby było za wysoko) przykręcić panel. Taki pomysł mi chodzi po głowie.... 

Edytowane przez galahad (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, galahad napisał(a):

Myślałem, że pomiędzy dachem a panelem (całą konstrukcją tj. ramką wokół panela) ma być zachowany większy odstęp tak, aby powietrze mogło swobodnie przepływać, a Ty masz panel zamocowany prawie przy samym dachu

Bo tak powinno być. Ja nawet dawałem boczne otwory wentylacyjne w listwie:

20180316_223356.thumb.jpg.f5a8ab0d8ebafa9ca423a7a52c621c00.jpg

3 godziny temu, galahad napisał(a):

skoro działa i nie przegrzewa się to super. 

Działać będzie ale nie wiem co to znaczy, że się nie będzie przegrzewać. Po prostu będzie miał mniejszą sprawność a i być może żywotność (jak sam Wincent mówił w filmiku) :( 

image.thumb.png.870d2a0140a7059564025b093486e7da.png

Z tej perspektywy wygląda, że ma zablokowane chłodzenie z trzech stron (czwartej nie widać), więc z przewiewu nici :( 

Te przewody tak zostały, czy jednak ostatecznie są jakoś umocowane?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkręty.

Dzięki temu nawet, jakby panel się uszkodził czy stracił wydajność, można będzie go łatwo wymienić (oczywiście o takiej samej szerokości ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem na yt, że ktoś na vanie miał panele tak zamontowane, że podnosiły się z jednej strony i można je było ustawić bardziej w stronę popołudniowego czy wschodzącego słońca, ale wiązało by się z tym, że z jednej strony należało by zamontować zawiasy i pewnie jakoś usztywnić jeszcze panel ponieważ trzymał by się tylko na tych zawiasach, a w środku nie byłby przymocowany. To mogło by być dobrym rozwiązaniem np. podczas dziennych postojów. Jest sens tak kombinować ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, galahad napisał(a):

Jest sens tak kombinować ?

Była tu na forum dyskusja na ten temat, osobiście uważam, że gra nie warta świeczki ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lbuster napisał(a):

Wkręty.

Dzięki temu nawet, jakby panel się uszkodził czy stracił wydajność, można będzie go łatwo wymienić (oczywiście o takiej samej szerokości ;) )

Czym kleiles te profile do dachu? I jakie wkręty? co by się nie odkręciły same z czasem. jaki jest wymiar tego panela i gdzie te profile kupowałeś?

Jak oglądam gotowe zestawy to cena z butów wyrywa ☹️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, lbuster napisał(a):

Bo tak powinno być. Ja nawet dawałem boczne otwory wentylacyjne w listwie:

 

Działać będzie ale nie wiem co to znaczy, że się nie będzie przegrzewać. Po prostu będzie miał mniejszą sprawność a i być może żywotność (jak sam Wincent mówił w filmiku) :( 

 

 

Jak się ma sprzęt to się można bawić w wycięcia. Trochę masy przynajmniej zdjołeś...bo wentylacyjnie to już niewiele zmienia. Ale przyznam że ładnie to wygląda. 

Vincent se pogadał i zrobił inaczej. Teoria swoją drogą a praktyka swoją....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lbuster napisał(a):

image.thumb.png.870d2a0140a7059564025b093486e7da.png

Z tej perspektywy wygląda, że ma zablokowane chłodzenie z trzech stron (czwartej nie widać), więc z przewiewu nici :( 

Te przewody tak zostały, czy jednak ostatecznie są jakoś umocowane?

 

Niestety ale to zdjęcie jest raczej dowodem jak nie montować paneli. Panele zostały przymocowane bezpośrednio na dachu, nie ma żadnej przestrzeni pomiędzy panelem a dachem. Przecież nawet standardowe narożne uchwyty mocujące pozostawiają odpowiedni dystans, a tutaj go nie ma? Ale czemu

Tak to się montuje panele elastyczne a nie sztywne. Chociaż przy elastycznych też są zdania podzielone i jedni zalecają jakiś dystans aby był przewiew.

Do tego kable totalnie luźne, niczym nie przymocowane, będą majtać się na wietrze. W ogóle uważam, że panele jak i przelotka zostały zamontowane w złym miejscu, to znaczy zbyt blisko przedniej krawędzi ściany, co dodatkowo będzie je narażać na wiatr opływający przyczepę.

Rozumiem ideę tego długiego kątownika, który ma działać ochronnie. Ale w takim przypadku stosuje się specjalne owiewki, coś takiego:

image.png.9d8a0e975832d9a7c3902612dfb284e8.png

IMO robota do poprawy. Same panele odsunąłbym od przedniej ściany, dał na środku albo bliżej końca. Zrobił dystans pomiędzy panelami a dachem. Kable należy umocować aby nie leżały sobie lóźno. To są IMO podstawy podstaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, jacek00 napisał(a):

Niestety ale to zdjęcie jest raczej dowodem jak nie montować paneli. Panele zostały przymocowane bezpośrednio na dachu, nie ma żadnej przestrzeni pomiędzy panelem a dachem. Przecież nawet standardowe narożne uchwyty mocujące pozostawiają odpowiedni dystans, a tutaj go nie ma? Ale czemu

Tak to się montuje panele elastyczne a nie sztywne. Chociaż przy elastycznych też są zdania podzielone i jedni zalecają jakiś dystans aby był przewiew.

Do tego kable totalnie luźne, niczym nie przymocowane, będą majtać się na wietrze. W ogóle uważam, że panele jak i przelotka zostały zamontowane w złym miejscu, to znaczy zbyt blisko przedniej krawędzi ściany, co dodatkowo będzie je narażać na wiatr opływający przyczepę.

Rozumiem ideę tego długiego kątownika, który ma działać ochronnie. Ale w takim przypadku stosuje się specjalne owiewki, coś takiego:



IMO robota do poprawy. Same panele odsunąłbym od przedniej ściany, dał na środku albo bliżej końca. Zrobił dystans pomiędzy panelami a dachem. Kable należy umocować aby nie leżały sobie lóźno. To są IMO podstawy podstaw. 

 

1. Dystans jest, kątowniki są większe niż bok panela. ( A elastyczne panele montuje się zupełnie inaczej)

2. Otwory na wentylację są - z tyłu i z boku, nie widać tego na zdjęciu z przodu - z przodu nie powinno być otworów, bo są spore opory powietrza.

3. przewody są w oplocie, przymocowane trytytkami 

4. Panele są z przodu nie bez powodu - miały tak być, żeby było miejsce na inne rzeczy z tyłu

5. Przelotka jest w tym miejscu nie bez powodu - żeby przewody mogły być ukryte w szafce, a nie w środku sufitu.  W środku jest na tyle luksusowo, że otwór w środku dachu i przewody psułyby estetykę.

pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, VincentVan napisał(a):

 

1. Dystans jest, kątowniki są większe niż bok panela. ( A elastyczne panele montuje się zupełnie inaczej)

To tego w ogóle nie widać po prostu :) 

1 minutę temu, VincentVan napisał(a):

3. przewody są w oplocie, przymocowane trytytkami 

Tego też nie widąc, wyglądają jakby były totalnie luźno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, konradk napisał(a):

Czym kleiles te profile do dachu? I jakie wkręty?

Co by tutaj nie zaśmiecać, w tym poście masz przygotowanie listew a w tym klejenie.

Wkręty zwykłe, ale po 10 na każdą stronę, więc słonia by utrzymały ;) Wymiar solara 148 na jakieś 70-80, miał coś 160-170W.

3 godziny temu, Gizbern napisał(a):

Jak się ma sprzęt to się można bawić w wycięcia.

Wiertarka, wyrzynarka i pilnik ;) Imadło ułatwia prace.

3 godziny temu, Gizbern napisał(a):

Trochę masy przynajmniej zdjołeś...bo wentylacyjnie to już niewiele zmienia.

Myślę, że na odwrót, waga pomijalna a wentylacyjne sporo daje przy bocznym wietrze ;) 

5 minut temu, VincentVan napisał(a):

Dystans jest, kątowniki są większe niż bok panela.

Lepszy rydz niż nic, choć większą wentylację by miał panel przy większym kątowniku lub odsunięcie kątownika od panelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.