Skocz do zawartości

Tv przestał działać.


Bili84

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o pomoc . Dziś cały dzień próbowałem znaleźć sygnał tv. Do tej pory wszystko hulało aż miło.  Posiadam antenę i rozdzielacz sygnału firmy Status. I mam prośbę abyście sprawdzili miernikiem  u siebie w swoich budkach czy w gniazdku antenowym ( to w ścianie przyczepy)płynie prąd! Bo u mnie w tym gnieździe nie ma prądu i nie wiem czy to prawidłowy objaw. Nie chciałbym rozbierać anteny na dachu bo ma już kilka lat i pewnie się rozsypie jak już ruszę?. Nie wiem gdzie szukać przyczyny. Może jest tu jakiś fachura od prądu kempingowego????.Dziękuję. 

IMG_20230926_203246.jpg

IMG_20230926_134211.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Bili84 napisał(a):

Dziś cały dzień próbowałem znaleźć sygnał tv. Do tej pory wszystko hulało aż miło.  Posiadam antenę i rozdzielacz sygnału firmy Status. I mam prośbę abyście sprawdzili miernikiem  u siebie w swoich budkach czy w gniazdku antenowym ( to w ścianie przyczepy)płynie prąd! Bo u mnie w tym gnieździe nie ma prądu i nie wiem czy to prawidłowy objaw. Nie chciałbym rozbierać anteny na dachu bo ma już kilka lat i pewnie się rozsypie jak już ruszę?. Nie wiem gdzie szukać przyczyny. Może jest tu jakiś fachura od prądu kempingowego

Jakby Ci tu Kolego prosto na Twój problem odpowiedzieć ...

Problem może być niekoniecznie w zasilaniu anteny czyli wymienionym przez Ciebie prądzie ...

Żeby rzetelnie zdiagnozować Twój problem musi ktoś z miernikiem sygnału w.cz. podjechać do Ciebie i pomierzyć w Twojej antenie parametry sygnału, które antena przekazuje Twojemu dekoderowi - czyli de facto - jaki sygnał Twoja antena odbiera ...

W aktywnej antenie wymieniony przez Ciebie prąd zasila wzmacniacz antenowy, ale jest wiele anten typu kempingowego, które mogą działać zarówno jako aktywne (zasilane napięciem 12 V) jak i pasywne - czyli bez tego zasilania.

Antena taka -  jako pasywna - działa nadal jako antena odbiorcza tyle, że jej elektronika nie wzmacnia wówczas odbieranego sygnału - niemniej działać ona bez tegoż napięcia zasilającego powinna nadal.

Także jako osoba od > 30 lat zajmująca się problematyką antenową na szybko mogę jedynie zasugerować rozwiązanie opisane powyżej - bez miernika oraz znajomości rzeczy - nie gniewaj się - ale nic sam nie zdziałasz i rozbieranie zarówno samej anteny jak i całej linii antenowej nic Ci kolego nie da.

Jeżeli byłbyś gdzieś w moich okolicach zawodowych czyli w okolicach podwarszwskich Łomianek - lub w okolicach 3City - to z przyjemnością pomogę Ci.

Poniżej w linku masz do mnie telefon.

Pzdr

Włodek

http://www.atv-sat.com.pl/

 

 

 

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Ci Włodku dziękuję za tak obszerny komentarz i poradę. Masz w 100 procentach rację. Przyczepa przez 7 miesięcy co roku stoi w tym samym miejscu i zawsze tv odbierał wszystkie kanały. Więc dziwi mnie fakt, że teraz coś się niedobrego podziało i ni cholery nie odbiera. Włodku proszę odpowiedź mi jako spec z tej dziedziny czy w tym gniazdku (angielska przyczepą) w ścianie mam być prąd 12-13 V czy nie. Zaznaczę że na płytce po zmierzeniu wtyku na wyjściu do anteny mam 13 V i to jest jedyne miejsce gdzie ten jest, w pozostałych miejscach nie ma Volt.  Nie jestem jakimś fachurą od prądu ale coś tam polutuje jak trzeba??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Bili84 napisał(a):

czy w tym gniazdku (angielska przyczepą) w ścianie mam być prąd 12-13 V czy nie

Drogi Kolego

Wszelkie instalacje antenowe wzmacniające sygnał - w tym systemy wzmacniania sygnału w antenie aktywnej - zbudowane są tak, iż napięcie zasilające wzmacniacz anteny -  znajdujący się w obudowie anteny - podawane od "dołu" - czyli od strony instalacji "pokładowej" przyczepki - lub np. jachtu - i nie pojawia się w gniazdku odbiorczym, bo ... po co ?

Napięcie to - z tzw. pokładowej instalacji 12 V - przekazywane jest do samej anteny odbiorczej - konkretnie do jej układu wzmacniania sygnału - przez tzw separator napięcia - jest to proste urządzenie uniemożliwiające pojawienie się owego napięcia zasilającego wzmacniacz w antenie - w końcowym gniazdku antenowym.

Napięcie owo w samym gniazdku nie jest do niczego potrzebne - i jest wręcz szkodliwe dla elektroniki odbiorczej dekodera lub TV-a - stąd zastosowanie separatora napięcia rozdzielającego tor napięciowy podawany na samą antenę od gniazdka odbiorczego.

Także w samym gniazdku napięcia być nie powinno.

pzdr

Włodek

ps - bez mierników i wykonaniu pomiarów nic nie zdziałasz - nie gniewaj sie Kolego, ale na tzw "palec" nic nie zdiagnozujesz.

Mam podobne problemy u klientów na codzień

 

 

 

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bili84 napisał(a):

Może coś mi się w nocy przyśni i wpadnę na rozwiązanie mojego problemu.

He, he , he ...

Z samego snu niewiele zdziałasz - potrzebne są mierniki.

Uwierz mi - mam zawodowo takie rozmowy z klientami na codzień i Twoje problemy nie są dla mnie nowością.

Przykro mi, ale nie wybieram się w Bieszczady choć jest to jak mawiają piękny region naszego kraju.

Także spróbuj poszukać lokalnie kogoś ze sprzętem pomiarowym - uwierz mi - są to proste pomiary, ale bez mierników sam nic nie zdziałasz.

Pzdr serd.

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś byłem u magika z tą rozdzielnią bo myślałem że ona coś się popsuła i jak zacząłem pytać czy jest w stanie coś pomóc to mówi że "proszę wymontować całość i przywieźć -popatrzymy" ?? czy zwykłym multimetrem coś mogę sam pomierzyć? Włodku dużo mi podpowiedziałeś więcej nie zawracam głowy.  Będę szukał sam . Nie znam innych fachowców którzy coś by tu pomogli. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Bili84 napisał(a):

Dziś byłem u magika z tą rozdzielnią bo myślałem że ona coś się popsuła i jak zacząłem pytać czy jest w stanie coś pomóc to mówi że "proszę wymontować całość i przywieźć -popatrzymy" ?? czy zwykłym multimetrem coś mogę sam pomierzyć? Włodku dużo mi podpowiedziałeś więcej nie zawracam głowy.  Będę szukał sam . Nie znam innych fachowców którzy coś by tu pomogli. 

Już tyle ile laikowi się da napisał Ci Włodek. Z Twojego pisania wynika mizerna wiedza o zespołach antenowych TV i prądzie, który mierzysz w woltach. Tak jak Ci napisano do tego potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Multimetr to naprawdę za mało.  Opisywanie możliwej usterki komuś kto ma mgliste pojęcie o ty co chce  robić i jak to robić naprawdę mija się z celem. Gratuluję Włodkowi cierpliwości. Wierz mi Bili84, żeby naprawiać elektronikę trzeba mieć sporo wiedzy i praktyki.  Powiesz po to jest Forum by w nim szukać pomocy, ale, żeby pytać trzeba wiedzieć o co pytasz i rozumieć to o czym Ci piszą.

pozdrawiam i bez urazy za szczerość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ed dziękuję za Twoją szczerość i za udział w konwersacji. Może i się na wszystkim się nie znam ale zawsze przed oddaniem do fachowca próbuje wyszukać problem i go rozwiązać własnymi rękoma. Jeżeli widzę, że raczej nie podołam z usterką to nie ruszam aby nie narobić gorszego "bigosu" specjaliście. A jeżeli chodzi o TV to raczej tam nic nie wybuchnie, więc za pomocą kolegów z forum myślę że uporam się z moją zagadką. Ale pomimo wytyku mojej niewiedzy i tak dziękuję Ci za posta??.

Edytowane przez Bili84 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Bili84 napisał(a):

ed dziękuję za Twoją szczerość i za udział w konwersacji. Może i się na wszystkim się nie znam ale zawsze przed oddaniem do fachowca próbuje wyszukać problem i go rozwiązać własnymi rękoma. Jeżeli widzę, że raczej nie podołam z usterką to nie ruszam aby nie narobić gorszego "bigosu" specjaliście. A jeżeli chodzi o TV to raczej tam nic nie wybuchnie, więc za pomocą kolegów z forum myślę że uporam się z moją zagadką. Ale pomimo wytyku mojej niewiedzy i tak dziękuję Ci za posta??.

To teraz fachowo. Przyczynami nie działania Twojego TV mogą być:

1. Brak zasilania wzmacniacza antenowego. Zasilanie realizowane jest koncentrycznym kablem sygnałowym. Wystarczy je sprawdzić przy antenie. To może mieć związek z uszkodzeniem zasilacza antenowego.

2. Uszkodzenie wzmacniacza antenowego.

3. Przerwa na kablu sygnałowym.

4.  Zaśniedziałe styki przy antenie.

5. O mierniku poziomu sygnału nie piszę bo dotąd wszystko działało - antena nie została obrócona.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

ed

 

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotce gdzie pokazujesz wnętrze wzmacniacza widać dwa bezpieczniki rurkowe, sprawdziłeś czy są sprawne ? :) 

 

 

Teraz widzę że bezpieczniki są przepalone i owinięte drucikami które to imitują ich działanie. Może coś tam jest nie halo

Edytowane przez Ventyl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ed napisał(a):

To teraz fachowo. Przyczynami nie działania Twojego TV mogą być:

1. Brak zasilania wzmacniacza antenowego. Zasilanie realizowane jest koncentrycznym kablem sygnałowym. Wystarczy je sprawdzić przy antenie. To może mieć związek z uszkodzeniem zasilacza antenowego.

2. Uszkodzenie wzmacniacza antenowego.

3. Przerwa na kablu sygnałowym.

4.  Zaśniedziałe styki przy antenie.

5. O mierniku poziomu sygnału nie piszę bo dotąd wszystko działało - antena nie została obrócona.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

ed

 

Ad1. Zasilanie na wyjściu z wzmacniacza jest ok 13V. 

Ad2. Tego się obawiam?

Ad3 . Tego nie sprawdzę bez rozebrania samej anteny ( to będzie jej koniec)

Ad4 . Też trzeba rozebrać

Ad5 . Antena nie obracana. 

Pewnie zakończy się kupnem nowej anteny dookólnej. 

ed czy mozesz jakoś sprawdzoną polecić? Dziękuję za dalszy dialog.?

21 minut temu, Ventyl napisał(a):

Na fotce gdzie pokazujesz wnętrze wzmacniacza widać dwa bezpieczniki rurkowe, sprawdziłeś czy są sprawne ? :) 

 

 

Teraz widzę że bezpieczniki są przepalone i owinięte drucikami które to imitują ich działanie. Może coś tam jest nie halo

Tak druciki były owinięte i w taki sposób działały do tej pory. Ale już wymienione są na nowe o takich samych wartościach. Masz dobre oko??.Podejrzewam śmierć anteny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.