Skocz do zawartości

System ATC AL- KO


Wicius

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka,

Potrzebuję Waszej pomocy.

Od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem przyczepy z systemem stabilizacji AL-KO ATC, jednakże niestety wydaje się, że nie działa on poprawnie.

Po podłączeniu przyczepy do samochodu, kontrolka na dyszlu niestety nie świeci się.

Czy mielibyście jakieś porady co może być przyczyną? Co powinienem sprawdzić, aby dowiedzieć się, dlaczego nie działa?

Z góry dziękuję za Waszą pomoc.

Pozdrawiam,

R.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

11 minut temu, Analog82 napisał(a):

A czy przy podpinaniu przyczepy, kiedy podpinasz wtyczke, czy slyszysz jak system sie zalacza?

Niestety nic nie słyszę.

Dzisiaj po pracy pojadę zobaczę czy mam "sterownik" pod przyczepa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w momencie zapinania, slychac ten mechanizm przez 2-3 sekundy i w tym czasie dioda swieci sie na czerwono, jak wszystko jest ok to zapala sie na zielono. 

Moze po prostu jest problem z samym zasilaniem  (bezpiecznik, kabel itp), bo mowisz ze zadna dioda sie nie zapala, a jakby sam mechanizm byl "walniety" to pewnie na czerwono by sie swiecila dioda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Wicius napisał(a):

Po podłączeniu przyczepy do samochodu, kontrolka na dyszlu niestety nie świeci się.

A jesteś pewny, że Twój samochód ma stały plus i zasilanie po zapłonie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jacek00 napisał(a):

A jesteś pewny, że Twój samochód ma stały plus i zasilanie po zapłonie? 

Nie mam pojęcia, jestem zielony w tych rzeczach. 

Jak to można sprawdzić ? 

16 minut temu, Analog82 napisał(a):

U mnie w momencie zapinania, slychac ten mechanizm przez 2-3 sekundy i w tym czasie dioda swieci sie na czerwono, jak wszystko jest ok to zapala sie na zielono. 

Moze po prostu jest problem z samym zasilaniem  (bezpiecznik, kabel itp), bo mowisz ze zadna dioda sie nie zapala, a jakby sam mechanizm byl "walniety" to pewnie na czerwono by sie swiecila dioda.

Dzisiaj zerknę dokładnie. Prześledzę kable.

A wiesz może gdzie może być bezpiecznik ? Żebym mógł go sprawdzić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Wicius napisał(a):

Nie mam pojęcia, jestem zielony w tych rzeczach. 

Jak to można sprawdzić ? 

No to zacznij od sprawdzenia tego. Podłącz przyczepę pod złącze 13 pin (nie odpalaj silnika) i włącz jakiekolwiek światła w przyczepie (pod warunkiem, że nie masz aku pokładowego w przyczepie). Jeśli światła się świecą to masz stałe zasilanie. 

Następnie odpal auto i sprawdź czy Ci działą lodówka zasilana z 12V. Jeśli działa to masz zasilanie po zapłonie.

26 minut temu, Wicius napisał(a):

Dzisiaj zerknę dokładnie. Prześledzę kable.

Ewentualnie rozbierz wtyczkę i sprawdź czy masz kable na pinach 9-12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, jacek00 napisał(a):

No to zacznij od sprawdzenia tego. Podłącz przyczepę pod złącze 13 pin (nie odpalaj silnika) i włącz jakiekolwiek światła w przyczepie (pod warunkiem, że nie masz aku pokładowego w przyczepie). Jeśli światła się świecą to masz stałe zasilanie. 

Następnie odpal auto i sprawdź czy Ci działą lodówka zasilana z 12V. Jeśli działa to masz zasilanie po zapłonie.

Ewentualnie rozbierz wtyczkę i sprawdź czy masz kable na pinach 9-12

W przyczepie mam akumulator. 

Ale chyba nie mam zasilania na zapłonie ponieważ jak odpalę auto to lodówka na 12 V niestety nie działa. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Wicius napisał(a):

Ale chyba nie mam zasilania na zapłonie ponieważ jak odpalę auto to lodówka na 12 V niestety nie działa. 

Nie każda lodówka na 230v/12v/ gaz jest podłączona do 12v. Szczególnie jeśli jest duża i zamontowana w przyczepie. U mnie fabrycznie Knaus nie podłączył lodówki, pomimo tego, że sama lodówka taka możliwość ma. Jak sądzę chodzi o pobory pradu i możliwość obciążania złącza na haku. Wg instrukcji lodówki przewod zasilajacy to min. 6mm2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wicius napisał(a):

W przyczepie mam akumulator. 

Ale chyba nie mam zasilania na zapłonie ponieważ jak odpalę auto to lodówka na 12 V niestety nie działa. 

 

 

Chodzi o wtyczkę od przyczepy czy od auta? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Wicius napisał(a):

Chodzi o wtyczkę od przyczepy czy od auta?

Wtyczkę masz po stronie przyczepy,  gniazdo po stronie auta. Najpierw sprawdziłbym gniazdo po stronie auta. Piny nr 9 (stały + ) i 10 (plus po zaplonie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Bercik77 napisał(a):

Wtyczkę masz po stronie przyczepy,  gniazdo po stronie auta. Najpierw sprawdziłbym gniazdo po stronie auta. Piny nr 9 (stały + ) i 10 (plus po zaplonie).

Dziękuję bardzo, dzisiaj sprawdzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazało się że nie mam stałego plusa i zasilania po zapłonie. 

Umówiłem się do elektryka żeby mi to podłączył , ale dopiero ma czas za miesiąc... 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc, dam znać jak auto wróci od elektryka :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Wicius napisał(a):

Okazało się że nie mam stałego plusa i zasilania po zapłonie. 

Umówiłem się do elektryka żeby mi to podłączył , ale dopiero ma czas za miesiąc... 

 

Dziękuję wszystkim za pomoc, dam znać jak auto wróci od elektryka :) 

 

jak już ma ciągnąć kabel do stałego "+" to poproś elektryka żeby przewód miał przekrój min 6mm2 jak zaleca instrukcja  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.