Skocz do zawartości

Rozłożenie nadmuchu Trumavent


Rekomendowane odpowiedzi

Nie ma raczej co liczyć na takie schematy, wiele było układów wnętrz i jeśli chodzi o zarys rozkładu wnętrza (szafki, łazienka, kuchnia, lodówka, łóżka, stoły) katalogi były, może i ktoś ma coś uwzględniajacego ten model, ale nie kojarzę, żeby kiedykolwiek rozrysowany był układ rur ogrzewania.

Looknięcie "in natura" zostaje, jeśli nie masz u siebie rozprowadzenia, nawet w innej przyczepie. Ma to swoją logikę, która dotyczyła każdej cepy.

Widzisz gdzie piec i komin (zwykle na dolnej części szafy, a komin przez szafę do dachu), wentylator jest na tyłach pieca, z pieca zwykle rozejście nadmuchu ciepłego powietrza na dwie strony, z "astrolabium" umożliwiającym regulację wydatku na każdą ze stron, rury lecą w 2 strony dookoła cepy, prowadzone po podłodze przy ścianach/grodzi przedniej, i kończą się przy drzwiach/lodówce, zależy od układu, generalnie w miejscu, od którego dalej nie ma już przejścia rury. Przechodzą też przez bakisty i pod łóżkami, tam są celowo nakłuwane, żeby ciepłe powietrze ogrzewało też bakisty i powietrze cyrkulowało (po to w wielu modelach sa deski przy łóżkach na dystansach od ściany - żeby materac nie dolegał do ściany i była cyrkulacja ciepłego). Nadmuchy z tych rur powinieneś widzieć na zabudowie/w łazience. Rura w miejscu gdzie nie przechodzi dalej kończy się nadmuchem. Jeżeli jest terma (TT2) jedna z rur ciepłego powietrza "przechodzi" przez termę, i to powinno być możliwie blisko pieca (1-1,5 m zwyle). Jeżeli rura przechodzi pod łóżkiem, często jest tam też zawór z klapką sterowany sznureczkiem (jak lampka nocna :) ) pozwalający zamknąć/ otworzyć nadmuch pod łóżko, tzn. zamykający tę rurę. Rzadko bo rzadko przy specyficznych układach lub b. dużych cepach, stosowany był pomocniczy wentylator na przebiegu rur.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Misio napisał(a):

Szybciej i prościej będzie popatrzyć po przyczepie...

Niestety w mojej nie ma chce dołożyć

57 minut temu, czyś napisał(a):

Nie ma raczej co liczyć na takie schematy, wiele było układów wnętrz i jeśli chodzi o zarys rozkładu wnętrza (szafki, łazienka, kuchnia, lodówka, łóżka, stoły) katalogi były, może i ktoś ma coś uwzględniajacego ten model, ale nie kojarzę, żeby kiedykolwiek rozrysowany był układ rur ogrzewania.

Przyczepka u mnie ma tak

image.png.e2d1195f912ab9a858f2c5a36bbe02ca.png

Czyli w lewo rura 65 potem trójnik i wyjście pod lóżko małe , następnie do łazienki i tam do docelowych (które faktycznie mam, nadmuchów)

W prawo, lóżko duże, Truma TT2, za lodówka i szafka w "kuchni" ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trójnik chyba niepotrzebny. Zobacz jak wygląda dmuchawa TrumaVent-a, ma plastikowe wyjście (Y) od razu na dwa kanały, takie jak tu:

Trójnik powietrza wentylatora Truma Vent TEB TEN | InterCamp,

tzn. ze sterowaną pałąkiem klapą rozdziału przepływu ciepłego powietrza między kanałami . Jeden kanał na przód, drugi na tył. 

U Ciebie będzie się kończyć z jednej strony w łazience (to niebieskie? sorry obrazek nie jest specjalnie wyraźny)  - prawdopodobnie w zabudowie łazienki będą już przygotowane wyloty powietrza, w reszcie zabudowy nie ma, więc trzeba dorobić. Ostatni wylot powietrza wydaje mi się że powinien być w ściance łazienki, między drzwiami łazienki i wejściowymi, i dmuchać na otwartą część przyczepy w pobliże drzwi (nie dawaj końcowego do łazienki, bo będą tropiki w łazience a w cepie chłodno). Powinieneś pomyśleć o założeniu wylotów np. 1 pod stół przy małym łóżku, tak samo 1 przy dużym, i ostatni nadmuch powinien być w okolicach ścianki między dużym łóżkiem a kuchnią na otwartą przestrzeń przyczepy (nie tylko pod łóżko), w takich układach już razej nie przeciskało się rur przez szafkę pod kuchenką i pod lodówką (dlatego nawiew z drugiej strony, w ścianie łazienki, i wystarczy). Te strzałki przy przednim łóżku to oznaczenie rozkładanych do spania kanap czy suwane drzwi? Chyba to pierwsze, więc jak się da, wylot max. blisko kuchni, na otwartą przestrzeń. 

Jak pod łóżkami masz bakisty, w bakiście co 15-20 cm robione były po 1-2 nakłucia w rurach (pod różnym kątem, żeby klamoty nie zasłoniły wszystkich), żeby zamknięte bakisty też były ogrzewane i od materacy nie wiało chłodem. To akurat  na końcu można sobie "wysterować" dodajac nakłuć, więc nie ma co na początku przesadzać, sama rura też grzeje.

TT2 dawaj możliwie blisko pieca, bo inaczej nawet o tym wątpliwym sposobie grzania wody można zapomnieć, lepiej jak ciut ostygnie woda w wężach, niż jak nie będzie miała szansy w ogóle się nagrzewać, kwestia gdzie masz położone węże wodne.

Wnioskuję że u Ciebie był piec, ale nie było dmuchawy i rozprowadzenia (taka była podstawowa wersja ogrzewania)? 

Jeśli nie masz i pieca i dmuchawy - musisz przy gazie dać komin itp. (przewiercić się - przez dach, byle nie przez kostrukcję, przewód komina pamiętaj dać nowy i nowego typu (ze stali) plus osłona termiczna (nowa rura papierowo-aluminiowa), dać kominek, dobrze go uszczelnić, na podłączeniu komina do Trumy koniecznie nowy oring, doprowadzić zasilanie i "wyciągnąć" sterowanie (panel) dmuchawy, plus doprowadzić przewód gazowy (pod podłogą, metalowa rurka nie  żaden wąż gumowy, i musi mieć zawór odcinający - klasycznie zawory są w jednym bloku w szafce przy kuchni - z 3 wyjściami [kuchenka, lodówka, piec], jeśli fabrycznie nie było ogrzewania amogą być tylko 2 wyjścia), i wyrezać w podłodze spory prostokątny otwór na czerpnię powietrza do pieca (też nie przez konstrukcję podłogi).  

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, czyś napisał(a):

Trójnik chyba niepotrzebny. Zobacz jak wygląda dmuchawa TrumaVent-a, ma plastikowe wyjście (Y) od razu na dwa kanały, takie jak tu:

Trójnik powietrza wentylatora Truma Vent TEB TEN | InterCamp,

Chodziło mi o taki 

image.png.2d2aa4097483f863b81f7285bee13ada.png

do rozdzielenia przewodu 

23 minuty temu, czyś napisał(a):

tzn. ze sterowaną pałąkiem klapą rozdziału przepływu ciepłego powietrza między kanałami . Jeden kanał na przód, drugi na tył. 

U Ciebie będzie się kończyć z jednej strony w łazience (to niebieskie? sorry obrazek nie jest specjalnie wyraźny)  - prawdopodobnie w zabudowie łazienki będą już przygotowane wyloty powietrza, w reszcie zabudowy nie ma, więc trzeba dorobić.

Tak w lazience sa, tak wiem ze trzeba przygotowac, pytanie tylko dokladnie gdzie aby to mialo rece i nogi 

Myalem tak 

image.png.31caccde41c172f649ecda980ebf8b95.png

23 minuty temu, czyś napisał(a):

Jak pod łóżkami masz bakisty, w bakiście co 15-20 cm robione były po 1-2 nakłucia w rurach (pod różnym kątem, żeby klamoty nie zasłoniły wszystkich), żeby zamknięte bakisty też były ogrzewane i od materacy nie wiało chłodem. To akurat  na końcu można sobie "wysterować" dodajac nakłuć, więc nie ma co na początku przesadzać, sama rura też grzeje.

Mam ok , tak zrobię.

23 minuty temu, czyś napisał(a):

TT2 dawaj możliwie blisko pieca, bo inaczej nawet o tym wątpliwym sposobie grzania wody można zapomnieć, lepiej jak ciut ostygnie woda w wężach, niż jak nie będzie miała szansy w ogóle się nagrzewać, kwestia gdzie masz położone węże wodne.

ee tam olewam to grzałka grzeje super.

 

23 minuty temu, czyś napisał(a):

Wnioskuję że u Ciebie był piec, ale nie było dmuchawy i rozprowadzenia (taka była podstawowa wersja)? 

Dokładnie dmuchawę właśnie zakupiłem.

 

23 minuty temu, czyś napisał(a):

Jeśli nie masz i pieca

Piec jest 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kwiatek79 napisał(a):

Chodziło mi o taki 

image.png.2d2aa4097483f863b81f7285bee13ada.png

do rozdzielenia przewodu

Ten trójnik to owszem, tak, już dalej do rozdziału z każdego przewodów, np. na nadmuchy, albo do zrobienia przelotu do bakisty (żeby w bakiście było cieplej niż temp. otoczenia - ważne przy wyjazdach zimowych - butel i parowanie gazu).

Jeśli chodzi o wyjście z dmuchawy, to powinieneś na dmuchawie mieć taki plastik jak zalinkowałem (czarny, z wyjściem V i klapą regulacji). Ta klapa jest ważna, żeby móc rozdzielic strumieie powietrza na tył i n aprzód, nie chodzi tylko o preferencje co do ciepłoty, ale o to, że są różne długości przewodów, różna licznba nadmuchów na każdym przewodzie, i żeeby grzało równomiernie, trzeba ustawić ile powietrza ma dmuchać w którą stronę. 

Jak masz dmuchawę bez tego czarnego plastiku, to masz ją można powiedzieć, z lekka zdekompletowaną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, czyś napisał(a):

Jeśli chodzi o wyjście z dmuchawy, to powinieneś na dmuchawie mieć taki plastik jak zalinkowałem (czarny, z wyjściem V i klapą regulacji). Ta klapa jest ważna, żeby móc rozdzielic strumieie powietrza na tył i n aprzód, nie chodzi tylko o preferencje co do ciepłoty, ale o to, że są różne długości przewodów, różna licznba nadmuchów na każdym przewodzie, i żeeby grzało równomiernie, trzeba ustawić ile powietrza ma dmuchać w którą stronę. 

Nie mam mam taka 

https://www.olx.pl/d/oferta/nadmuch-truma-vent-12-volt-przyczepa-kempingowa-kamper-CID767-IDUVbwO.html

10 minut temu, czyś napisał(a):

Jak masz dmuchawę bez tego czarnego plastiku, to masz ją można powiedzieć, z lekka zdekompletowaną. 

A do tego nie sluzy ta regulacja ? (nie dziala to jak wentylacji ? anemostat ?

image.png.bcba70b81d9466bd158c7493cef25642.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, masz trumę TrumaVent TEB-1, czyli 2 wyloty, z balaszanym elementem na wyjściu, bez regulacji rozdziału powietrza, czyli wyregulujesz co najwyżej nawiewami, tak jak napisałeś. 

To czarne jest przynowszej wersji, TEB-2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, czyś napisał(a):

Ok, masz trumę TrumaVent TEB-1, czyli 2 wyloty, z balaszanym elementem na wyjściu, bez regulacji rozdziału powietrza, czyli wyregulujesz co najwyżej nawiewami, tak jak napisałeś. 

Ok dzieki,

a wyloty (czerwone kropki) będzie ok ?

image.png.c6871ec7bb44f454892c70e82d3cb05f.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kwiatek79 napisał(a):

Ok dzieki,

a wyloty (czerwone kropki) będzie ok ?

image.png.c6871ec7bb44f454892c70e82d3cb05f.png

Nawet za dużo chyb. Ja mam trochę większą z dwoma pełnymi łózkami na końcach i mam wyloty po jednym pod każdym łóżkiem, w łazience i przy drzwiach wejściowych. Czyli razem cztery.  Dodatkowo w bakistach małe nakłucia w rurach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tomii zmienił(a) tytuł na Rozłożenie nadmuchu Trumavent

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.