Skocz do zawartości

Jaki akumulator do napędu mover


bigtomi

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Szanowni, podepnę się pod / odświeżę wątek, aby nie tworzyć nowego.

Dokonał żywota w przyczepie Exide ES900, żelowy, z serii Equipment, 80 Ah, 900Wh.

Muszę go czymś zastąpić. Nowy taki są to 1000+, poza tym mój priorytet to zejście z wagi, przy zachowaniu funkcjonalności. 

Nie mam solarów, lodówka absorbcyjna, nie jeżdżę na dziko (poza noclegiem w podróży na trasie). 

W przyczepie jest energoblok Calira, całkowicie analogowy, nie planuję go zmieniać więc LiFePo odpada (ze względu na budżet także). 

Pytanie, czy żel, czy AGM i jaka jest najmniejsza pojemność, przy której nie będzie ryzyka nadmiernego rozładowania przy korzystaniu z movera Truma XT - w instrukcji jest mowa o poborze 150 A w szczycie. 

Czy 60-70 Ah ogarnie, czy niekoniecznie?

Czy można zastosować jakiś nie-żelowy i nie-Agm, aby było bezpiecznie? Są różne marine, oznaczone do kamperów etc, ale o jakiejś bardziej tradycyjnej konstrukcji. Tańsze, ale czy to bezpieczne? 

 

Będę wdzięczny za podpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to już zostało napisane ale aku. kwasowe bez względu żel, agm czy z płynnym elektrolitem wymagają żeby były ładowane zaraz po pracy szczególnie te rozruchowe. Musisz brać pod uwagę tylko te głębokiego rozładowania i też w stanie rozładowanym nie mogą czekać na ładowanie to je wykańcza. Druga sprawa zwykłych to za żadne pieniądze bym do "czepki" nie wstawił. Pozdrawiam Hermogenes   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Hermogenes napisał(a):

Druga sprawa zwykłych to za żadne pieniądze bym do "czepki" nie wstawił.

co rozumiesz przez pojęcie "zwykłych" ?

Chodzi Ci o baterie z płynnym kwasem?

Włodek

4 godziny temu, Lukson napisał(a):

Czy można zastosować jakiś nie-żelowy i nie-Agm, aby było bezpiecznie? Są różne marine, oznaczone do kamperów etc, ale o jakiejś bardziej tradycyjnej konstrukcji. Tańsze, ale czy to bezpieczne? 

ostatnie pytanie jest podstawą wszelkich rozważań.

Napiszę po sobie - oprócz przyczepki mam jeszcze w życiu takie hobby jak żeglarstwo - w Gdańsku mam jacht -duży/morski - i dużo nim pływam.

Jacht jak to jacht - kołysze się czasem mocno - momentami bardzo mocno.

Mam w jego instalacji  5 dużych baterii - long live - żelowe AGM - i powiem Ci, że w życiu - znając warunki pływań - nie zdecydował bym się na montaż w jachcie akumulatorów z płynnym kwasem mimo, że dużo tańsze.

Mam generalnie dość bogatą wyobraźnie, ale dość trudno mi sobie wyobrazić kłopot jakby taki kwas - z jakiegokolwiek powodu - by się wylał...

W przyczepie podobnie - do moovera mam baterię żelową 70 Ah - także long live.

I z podobnych powodów także nie wyobrażam sobie montażu w budce baterii z kwasem płynnym - mimo, że są dużo tańsze...

Pzdr

Włodek

 

Edytowane przez BuryKocur (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2024 o 20:57, BuryKocur napisał(a):

Mam generalnie dość bogatą wyobraźnie, ale dość trudno mi sobie wyobrazić kłopot jakby taki kwas - z jakiegokolwiek powodu - by się wylał...

W przyczepie podobnie - do moovera mam baterię żelową 70 Ah - także long live.

I z podobnych powodów także nie wyobrażam sobie montażu w budce baterii z kwasem płynnym - mimo, że są dużo tańsze...

Pzdr

Włodek

 

Pełna zgoda, nie zamierzam do przyczepy wkładać aku z ciekłym elektrolitem. 

Napisałeś, że do movera masz 70Ah. Rozumiem, że wystarcza? 

Chce zejść z wagi i zastanawiam się, czy 60-65, max 70 Ah wystarczy do manewrów bez 230V. Czasem muszę ją przestawić lub podjechać, gdy nie ma zasilania zewn. Raz mi się zdarzyło wpakować w za ciasną drogę. Musiałem odpiąć od auta i moverem wycofać jakieś 30m, obrócić na raty, odjeżdżając przód-tył i dopiero ponownie podpiąć do auta. Ekstremum, ale moje 80Ah dało radę. Ktoś pisał, że mierzył i kilka minut manewrów to ok 5-6 kWh, ale ważny jest też prąd odp. wartości przez cały czas. Ile waży Twoja przyczepa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Lukson napisał(a):

Napisałeś, że do movera masz 70Ah. Rozumiem, że wystarcza? 

Wystarcza. Tyle, że ja przed manewrami zawsze doładowuję akumulator 230V

19 minut temu, Lukson napisał(a):

Chce zejść z wagi i zastanawiam się, czy 60-65, max 70 Ah wystarczy do manewrów bez 230V. Czasem muszę ją przestawić lub podjechać, gdy nie ma zasilania zewn. Raz mi się zdarzyło wpakować w za ciasną drogę. Musiałem odpiąć od auta i moverem wycofać jakieś 30m, obrócić na raty, odjeżdżając przód-tył i dopiero ponownie podpiąć do auta. Ekstremum, ale moje 80Ah dało radę. Ktoś pisał, że mierzył i kilka minut manewrów to ok 5-6 kWh, ale ważny jest też prąd odp. wartości przez cały czas. Ile waży Twoja przyczepa? 

1350 kg w realu - a przestawiam ją na mooverze czasem spore kawałki.

A jak jadę z przyczepką i po jeździe przestawiam ją mooverem to baterię moovera też mam świeżo naładowaną - tyle, że tym razem z alternatora samochodu - po to masz we wtyczce piny 9,10, 11 oraz 13 żeby z nich korzystać m.in do ładowania takiego akumulatora.

pzdr

Włodek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.04.2024 o 15:26, jacek00 napisał(a):

Do Movera wystarczy nawet 40Ah. Przy kwasiakach pojemność ma tylko znaczenie w kontekście tego jak długo moverem chcemy jeździć

Dziękuję wszystkim za wypowiedzi i porady. Kupiłem 60Ah AGM. Mam nadzieję, że wystarczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.