Skocz do zawartości

Założenie osi hamownej


seba222

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda nie dotyczy to przyczepy kempingowej, ale towarowej, ale może ktoś już to przerabiał!

Mam przyczepkę towarową, lekką, DMC 750 kg, bez hamulca najazdowego. Niestety jedno z aut, którym mogę ją ciągać ma DMC przyczepy niehamownej 650 kg. Czy jeżeli wymienię w niej oś na hamowną i założę urządzenie najazdowe, to zgodnie z prawem będzie wszystko OK? Nie chcę zmieniać DMC - ma zostać dalej 750 kg. Coś w takim przypadku muszę robić więcej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia cepy - nic. 

Natomiast formalnie jeżeli jest na tę cepę homologacja wydana przez producenta, generalnie idzie się śniegiem rzucać (o ile nie przewidziano wariantu osi hamowanej), jest to zmiana konstrukcyjna po której dokonaniu pojazd "wypada" z homologacji typu, czyli formalnie pojazd (przyczepa) traci dopuszczenie do ruchu. Byłaby to zmiana całego układu jezdnego w stosunku do tego, który jest objęty homologacją. Dotyczy to też przyczepy. Przyczep lekkich nie dotyczą badania techniczne, więc raczej wszystko będzie ok dopóki nie wydarzy się coś - odpukać - ze zdarzeń "W" (np. cepka i w coś/kogoś przypaździerzyła bo "zeszłaby" z haka , a tu już blisko do kwestii zaczepu itp., pękł/wypadł z wahacza czop piasty - i już jest na tapecie oś). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.08.2023 o 00:52, Maras napisał(a):

A może zapytać producenta czy byłby w stanie wydać nową homologację na niższą DMC ?

Nie chcę zmieniać DMC, bo dzisiaj mam taki samochód, a może jutro będę miał z DMC przyczepy niehamowanej np. 550 kg - i co wtedy? Zmieniać jeszcze raz? 

 

W dniu 10.08.2023 o 14:10, czyś napisał(a):

Natomiast formalnie jeżeli jest na tę cepę homologacja wydana przez producenta, generalnie idzie się śniegiem rzucać (o ile nie przewidziano wariantu osi hamowanej), jest to zmiana konstrukcyjna po której dokonaniu pojazd "wypada" z homologacji typu, czyli formalnie pojazd (przyczepa) traci dopuszczenie do ruchu. Byłaby to zmiana całego układu jezdnego w stosunku do tego, który jest objęty homologacją. Dotyczy to też przyczepy. Przyczep lekkich nie dotyczą badania techniczne, więc raczej wszystko będzie ok dopóki nie wydarzy się coś - odpukać - ze zdarzeń "W" (np. cepka i w coś/kogoś przypaździerzyła bo "zeszłaby" z haka , a tu już blisko do kwestii zaczepu itp., pękł/wypadł z wahacza czop piasty - i już jest na tapecie oś). 

Właśnie wyciągnąłem świadectwo zgodności na nią, i niestety w punkcie 36 Układ hamulcowy mam wpisane "nie dotyczy".  Co więcej numer homologacji zaczepu wskazuje konkretny model zaczepu - bez hamulca najazdowego. Więc aby być całkowicie w zgodzie z prawem - raczej nie ma szans :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejsza DMC dla małej towarówki to nie jest zła sprawa, swoją mogłem wziąć przy zakupie z 750 kg i 600 kg, z premedytacją wziąłem 600, bardziej "pasowna" do większości samochodów, zapinam(łem) na legalu do każdego który posiadam(łem) od fabii I wzwyż, ba, nawet te 600 kg jest b. użyteczne do busów z DMC od 2750 do 2900 (np. trafic) żeby nie wchodzić w Viatoll czy dyskusje że potrzebny tacho, jaki rodzaj przewozu.  

Kwestia co i ile wozisz.

Rzadko wożę tyle żeby "dobić" do 750, i ładowność wpisana w papierze skromna (430kg) ale za to mam pełną swobodę. 

 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.