Skocz do zawartości

Fotoradary w Austrii - łapią zestawy


Tomii

Rekomendowane odpowiedzi

Piszę w ogólnym bo w sumie tyczy się to wszystkich jadących przez Austrię, a piszę głównie po to żeby przestrzec innych.
Dziś Pan listonosz wręczył mi list. List z samej Karyntii. Można się domyślać że jest to pamiątka z wakacji.

W tej pamiątce są numery rejestracyjne mojej PRZYCZEPY, data, godzina wykonania zdjęcia i kilometraż drogi. Sami Austriacy żadnego foto nie dołączają - szkoda.

Przejrzałem to co mam z wyjazdu i okazało się, że chwile przed samym zrobieniem zdjęcia mi, ja sobie zrobiłem zdjęcie drogi :] (ta sama minuta co zdjęcie z fotoradaru)

IMG_20230708_172545.jpg

Mogę się tylko domyślać, pusta droga, brak jakichkolwiek remontów, brak ograniczeń prędkości więc pewnie 95 lub 100 km/h na tempomacie było. Na pewno nikogo nie wyprzedzałem.  Austriacy twierdzą że przekroczyłem dopuszczalne 80 km/h o 12 km/h. Chcą za to 40 euro. No ale nie o pieniądzach miało być.

Fotośmietnik znalazłem w google maps tu:
https://www.google.com/maps/@46.6831041,14.670145,3a,75y,36.97h,82.19t/data=!3m6!1e1!3m4!1sHcLKNrXRWDLfd4w06n816Q!2e0!7i16384!8i8192?entry=ttu

Teraz mam dwa pytania:

- czy Austriacy strzelają foto każdemu większemu zestawowi?

- jeśli mają zdjęcie tylko przyczepy, to nie są w stanie stwierdził jaki był holownik i czy przypadkiem, cały zestaw nie jest homologowany na tempo 100 (może zatem warto wkleić sobie 100 na tylną ścianę,)
 

No to chyba w Austrii już nie poszalejemy :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 96
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dostałeś mandat, czy próbę wyłudzenia kasy?

Ja nie opłacałem takiego świstka, który mi wrzucali zwykłym listem do skrzynki. U mnie była próba nielegalnego wyłudzenia pieniędzy. To było już kilka lat temu i przepisy się mogły zmienić, wtedy mandat z zagranicy miał być klepniety przez polski sąd.

W kazdym razie trzeba uważać na austriackie urzędy, bo przy próbie egzekwowania prawa, same lubią łamać prawo. Imho to jest niedopuszczalne, jeśli chcą egzekwować prawo, niech sami go przestrzegają i pchają mandaty formalna droga a nie próbują wyłudzać pieniądze jak telemarketerzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Tomii napisał(a):

- czy Austriacy strzelają foto każdemu większemu zestawowi?

- jeśli mają zdjęcie tylko przyczepy, to nie są w stanie stwierdził jaki był holownik i czy przypadkiem, cały zestaw nie jest homologowany na tempo 100 (może zatem warto wkleić sobie 100 na tylną ścianę,)

Zakladam, ze zdjecia robione sa kazdej jednostce, a system weryfikuje w dalszej kolejnosci. Skoro maja maja dostep do CEPIKu to automat robiac zdjecia  przyczep, filtruje wszystkie z DMC > 1500, i wtedy maja raczej pewnosc ze zestaw przekracza 3,5T. 

Lecac pierwszy raz cepa przez Austrie to nie ukrywam ze sie balem i tempomat ustawiony na maks 91km/h, wiec realnie ok 85. Tez mam obawy czy przypadkiem nie przyjdzie cos do skrzynki. A tyle ile mnie zestawow wyprzedzilo to szok, fakt sporo ponizej 3,5T ale byly tez takie co na pierwszy rzut oka ok 5,5-6T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu dostałem z Włoch mandat na numery przyczepy, za przejazd na czerwonym świetle. Chyba nawet przyszedł poleconym... Dane komisariatu z mandatu były prawdziwe. Sęk w tym, że przyczepa to 9m dłużyca, która nigdy nie opuściła mojego powiatu... Olałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Analog82 napisał(a):

Zakladam, ze zdjecia robione sa kazdej jednostce, a system weryfikuje w dalszej kolejnosci. Skoro maja maja dostep do CEPIKu to automat robiac zdjecia  przyczep, filtruje wszystkie z DMC > 1500, i wtedy maja raczej pewnosc ze zestaw przekracza 3,5T. 

Ale w Austrii można lecieć i 100 km/h jeśli się ma Tempo100. Więc skąd wiedzą czy dany zestaw ma Tempo100 czy nie? I skoro fotoradar strzela zdjęcia przyczep to w takim razie robią zdjęcia wszystkim TIRom, które jadą przecież z automatu nieprzepisowo? 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Tomii napisał(a):

- jeśli mają zdjęcie tylko przyczepy, to nie są w stanie stwierdził jaki był holownik i czy przypadkiem, cały zestaw nie jest homologowany na tempo 100 (może zatem warto wkleić sobie 100 na tylną ścianę,)
No to chyba w Austrii już nie poszalejemy :hmm:

Wyślę, że naklejka tu nie ma znaczenia. Pytanie czy tam nie było gdzieś ograniczenia do 80 km/h? Raczej wątpliwe aby fotoradar rozpoznawał przyczepy.

Kilkanaście razy jechałem przez Austrię zestawem w poprzek i wszerz z tempomatem na 100 km/h i jeszcze mi fotki nie zrobili - no może raz na 50, ale to było solo ;)

km.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Analog82 napisał(a):

filtruje wszystkie z DMC > 1500, i wtedy maja raczej pewnosc ze zestaw przekracza 3,5T. 

...

A tyle ile mnie zestawow wyprzedzilo to szok, fakt sporo ponizej 3,5T

A w Austrii jest inna prędkość fla zestawu do 3,5t i powyżej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jacek00 napisał(a):

Ale w Austrii można lecieć i 100 km/h jeśli się ma Tempo100. Więc skąd wiedzą czy dany zestaw ma Tempo100 czy nie?

Muszą mieć dane holownika, aby ustalić czy dla danego zestawu ustalono tempo 100. Sama naklejka to tylko ozdoba wielu importowanych przyczep.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Misio napisał(a):

A w Austrii jest inna prędkość fla zestawu do 3,5t i powyżej?

Wygląda na to, że tak. Zestawy do 3,5t mogą po autostradzie jechać 100 km/h: 
https://ec.europa.eu/transport/road_safety/going_abroad/austria/speed_limits_pl.htm

image.png.9ea691740006dfed7aaefb237ac6b968.png

1 minutę temu, Marcin T napisał(a):

Muszą mieć dane holownika, aby ustalić czy dla danego zestawu ustalono tempo 100. Sama naklejka to tylko ozdoba wielu importowanych przyczep.

No już wiadomo, że tam nie ma Tempo100. Zestawy powyżej 3,5t mają ograniczenie do 80 km/h, zestaw do 3,5t może lecieć 100 km/h. |

Sprawdziłem też i w DE Tempo100 też obowiązuje tylko dla zestawów poniżej 3,5t. 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Bercik77 napisał(a):

Kilkanaście razy jechałem przez Austrię zestawem w poprzek i wszerz z tempomatem na 100 km/h i jeszcze mi fotki nie zrobili - no może raz na 50, ale to było solo ;)

Jak widać na zdjęciu które zrobiłem ograniczenia do 80 km/h nie było. Nie było żadnych robót drogowych. Normalne sobotnie popołudnie. Jechałem tą drogą zestawem auto - przyczepa już chyba 5 razy, poprzedni raz dokładnie tym samym zestawem we wrześniu 2022. Ciężkie czasy idą :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Misio napisał(a):

A w Austrii jest inna prędkość fla zestawu do 3,5t i powyżej?

Dla zestawu do DMC 3500 kg lub samochodu do 3500 kg z przyczepą tzw. lekką ( 750 kg) jest 100 km/h. W innym przypadku max to 80 km/h - jak u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, jacek00 napisał(a):

Ale w Austrii można lecieć i 100 km/h jeśli się ma Tempo100. Więc skąd wiedzą czy dany zestaw ma Tempo100 czy nie? I skoro fotoradar strzela zdjęcia przyczep to w takim razie robią zdjęcia wszystkim TIRom, które jadą przecież z automatu nieprzepisowo? 

Skoro w autach sa systemy rozpoznawania znakow, to sadzisz ze taki system monitoringu nie jest w stanie rozpoznac czy na przyczepie jest naklejka czy nie? To jest tak samo trywialne zadanie dla algorytmow rozpoznawania obrazow. 

7 minut temu, Misio napisał(a):

A w Austrii jest inna prędkość fla zestawu do 3,5t i powyżej?

Wydawalo mi sie ze tak, a patrzac na to co sie dzieje na trasie to bylem wrecz pewien. A jest inaczej?

Edytowane przez Analog82 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tomii napisał(a):

Jak widać na zdjęciu które zrobiłem ograniczenia do 80 km/h nie było. Nie było żadnych robót drogowych. Normalne sobotnie popołudnie. Jechałem tą drogą zestawem auto - przyczepa już chyba 5 razy, poprzedni raz dokładnie tym samym zestawem we wrześniu 2022. Ciężkie czasy idą :D

W takim razie pojawia się pytanie skąd wiedzą, że zestaw przekracza 3500 kg? Nie sądzę aby mieli dostęp do PL Cepik-u. Aby ustalić DMC przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.