Skocz do zawartości

zimowanie przyczepy: wiata/namiot garażowy czy profesjonalny pokrowiec? uchylone okna czy zamknięte? owinieta styropianem lub folią bombelkową antena na dachu czy nie ?


Grzegorz 1967

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Kupiłem pierwszą moją przyczepę (Caravelair Antares Titanium 455z 2021 roku) więc ma nw pytania do doświadczonych użytkowników przyczep. Jak na sezon zimowy najlepiej zabezpieczyć przyczepę:

- wiata/namiot garażowy czy profesjonalny pokrowiec? (proszę o polecenia jakich profesjonalnych marek pokrowców)

- uchylone na zimę okna czy zamknięte pod pokrowcem czy wiatą/namiotem garażowym?

- owinięta styropianem lub folią bombelkową antena na dachu, czy nie, pod pokrowcem?

- pochłaniacz wilgoci w środku przyczepy?

- kostki wc pod przyczepa na gryzonie,

- pozostawione koła czy lepiej je odkręcić na zimę ?

- inne cenne uwagi.

Z góry bardzo dziekuję za wsparcie i info w ww tematach.

Pozdrawiam., Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie jestem najstarszy tutaj i najbardziej wiedzący, ale:
1) dla swojej przyczepy specjalnie podnosiłem dach wiaty samochodowej i zimuje pod dachem
2) okna mam wszystkie rozszczelnione + dodatkowo zasłonięte roletami
3) tu nie pomogę
4) pochłaniacz wilgoci tak, pochłaniacz z ociekaczem/zbiornikiem na wodę, regularnie sprawdzam stan napełnienia i wylewam co się tam zebrało, dodatkowo w zapasie 2 wkłady (nie polecam tych dużych z action, jakoś słabo tą wilgoć zbierają)
5) nie stosowałem nigdy, po podwórku u mnie biegają dwa psy i kot, martwe gryzonie znajduję nawet przy basenie czy huśtawkach dzieciaków
6) ostatnią zimę stała na kołach (kobyłki były mi kilka razy potrzebne i nie było czasu ich podstawić, pewnie przed nadchodzącą - oby jak najpóźniej zimą - kupię drugi komplet kobyłek tylko pod przyczepę), poprzednie zimy dodatkowo pod osią przy samej ramie stała na kobyłkach żeby opony oszczędzać, a mieć podparcie na osi

inne uwagi:
1) mimo że stoi pod wiatą to i tak mam ją lekko pochyloną żeby jakby coś się jednak na dachu zebrało mogło spłynąć swobodnie
2) materace stojące w pionie/na boku
3) uchylone drzwi szafek/szafy/kibelka/lodówki
4) spuszczona woda ze spłuczki i opróżniona kaseta
5) ...

p.s. poszukaj tematów dotyczących "zimowania przyczepy" - tam jest wszystko napisane ;)  

Edytowane przez MaciekR4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się staram jeżdzić zimą i nic szczególnego poza spuszczeniem wody nie robię. Za nami już 11 Sylwestrów w przyczepie.:)  Radzę jeżdzić w okresie jesienno - wiosennym.  Warto!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsza wiata lub garaż. Ja nie miałem takiego komfortu więc użyłem w pierwszym roku dedykowanego pokrowca. Nie przepuścił brudu z powietrza i ulicy, ale sam z siebie ubrudził mi przyczepę jakimś szarym syfem. Głównie na plastikowych elementach zabudowy. W drugim roku olałem pokrowiec. Była brudna po zimie, ale aktywna piana na myjni sobie z tym poradziła. Okna pozostawiam zamknięte żeby mi żadne robactwo nie właziło. Do środka dwa pochłaniacze wilgoci i co jakiś czas wizyta żeby opróżnić, przy czym najwięcej wody gromadzi się na wiosnę, jak wilgoć w powietrzu większa. Stoi na kołach od września do maja i nic im się nie dzieje. Co jakiś czas tylko podjeżdżam sprawdzić ciśnienie i jak za spada to pompuję. Przy okazji, ktoś może polecić jakiś sprawdzony kompresor na 12V z wydajnością powyżej 5 atm? Mój YATO wytrzymał sezon i wyzionął ducha... straszne badziewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2023 o 18:48, MaciekR4 napisał(a):

Może nie jestem najstarszy tutaj i najbardziej wiedzący, ale:
1) dla swojej przyczepy specjalnie podnosiłem dach wiaty samochodowej i zimuje pod dachem
2) okna mam wszystkie rozszczelnione + dodatkowo zasłonięte roletami
3) tu nie pomogę
4) pochłaniacz wilgoci tak, pochłaniacz z ociekaczem/zbiornikiem na wodę, regularnie sprawdzam stan napełnienia i wylewam co się tam zebrało, dodatkowo w zapasie 2 wkłady (nie polecam tych dużych z action, jakoś słabo tą wilgoć zbierają)
5) nie stosowałem nigdy, po podwórku u mnie biegają dwa psy i kot, martwe gryzonie znajduję nawet przy basenie czy huśtawkach dzieciaków
6) ostatnią zimę stała na kołach (kobyłki były mi kilka razy potrzebne i nie było czasu ich podstawić, pewnie przed nadchodzącą - oby jak najpóźniej zimą - kupię drugi komplet kobyłek tylko pod przyczepę), poprzednie zimy dodatkowo pod osią przy samej ramie stała na kobyłkach żeby opony oszczędzać, a mieć podparcie na osi

inne uwagi:
1) mimo że stoi pod wiatą to i tak mam ją lekko pochyloną żeby jakby coś się jednak na dachu zebrało mogło spłynąć swobodnie
2) materace stojące w pionie/na boku
3) uchylone drzwi szafek/szafy/kibelka/lodówki
4) spuszczona woda ze spłuczki i opróżniona kaseta
5) ...

p.s. poszukaj tematów dotyczących "zimowania przyczepy" - tam jest wszystko napisane ;)  

Ad.2 Jeżeli zależy wam na poprawnej pracy rolet zalecał bym zostawiać je jak najczęściej otwarte.Ściagacze się tak nie wyrabiają i ładnie zwijają a te które są non stop zamknięte po jakimś czasie zobaczycie jak się zacinają i nie mają siły zwijać.To samo moskitiery okien dachowych.Warto je zwinąć podczas postoju bo w końcu zaczną zwisać i się zaginąć przy składaniu. Kto dba ten ma???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.07.2023 o 17:17, Grzegorz 1967 napisał(a):

- wiata/namiot garażowy czy profesjonalny pokrowiec? (proszę o polecenia jakich profesjonalnych marek pokrowców)

- uchylone na zimę okna czy zamknięte pod pokrowcem czy wiatą/namiotem garażowym?

- owinięta styropianem lub folią bombelkową antena na dachu, czy nie, pod pokrowcem?

- pochłaniacz wilgoci w środku przyczepy?

- kostki wc pod przyczepa na gryzonie,

- pozostawione koła czy lepiej je odkręcić na zimę ?

- inne cenne uwagi.

1) Ja osobiście od tego roku nie używam pokrowca a przyczepa nowa. Stwierdziłem, że nie warto. Jakbym miał opcję na garaż czy wiatę to pewnie bym ją wybrał ale u mnie tylko opcja pod chmurką więc nie korzystam z niczego.

2) Rozszczelnione

3) Według mnie nie warto. W poprzedniej przyczepie jak stosowałem jeszcze pokrowiec to tylko go zakładałem, ewentualnie osłaniałem ostre krawędzie elementów wystających żeby pokrowiec się nie rozdarł w wyniku pocierania.

4) Nie. Według mnie i z tego co też słyszałem czy było w prasie takie pochłaniacze mogą wręcz ściągać wilgoć z zewnątrz.

5) Jak nie stawiasz w stodole to według mnie nie warto a jak stawiasz to lepiej wyciągnij na zewnątrz.

6) Pozostaw nie kombinuj.

7) Więcej szkody powodują promienie UV niż woda, śnieg a zakładam, że po zimie pokrowiec i tak byś zdjął do kolejnego zimowania więc jeśli masz opcje na zadaszenie czy hale to na pewno będzie lepiej ale jak pokrowiec to już według mnie niekoniecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jestem zmuszony w tym roku zimować przyczepę w ogrodzie pod chmurką w pokrowcu. Chciałbym zapytać czy dobrym pomysłem jest postawić ją na rozłożonym tzw. gumolełum a nie na trawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoć to wilgoć, przecież nie uzyskasz pod budą próżni, kładąc gumowego leona pod podłogą... jak ma się na podłodze a raczej pod podłogą odkładać rosa to i tak się odłoży... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2023 o 12:53, mundek28 napisał(a):

Jestem zmuszony w tym roku zimować przyczepę w ogrodzie pod chmurką w pokrowcu. Chciałbym zapytać czy dobrym pomysłem jest postawić ją na rozłożonym tzw. gumolełum a nie na trawie?

A ja myślę, że to dobry pomysł, ale pod kilkoma warunkami:

1. pod przyczepą będzie miarę przewiew (wokół przyczepy nie będzie wysokiej trawy, gęstych krzaków itp.

2. woda z przyczepy nie będzie spływać na gumoleum.

3. gumoleum nie będzie miską (chyba że odwróconą do góry dnem) - tak żeby ewentualny nadmiar wody mógł spływać, jeżeli się pojawi.

Wydaje mi się, że od ziemi jednak idzie wilgoć, a takie gumoleum, może trochę ją zatrzymać. Jeżeli powyższe punkty będą spełnione, to napewno nie zaszkodzi.

Pozdro!

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zakupiłem pod przyczepę grubą (150g/m2) agrowłókninę dzięki czemu nie rośnie mi pod nią trawa, jak pada to deszcz przesiąka przez nią.
Pod koła jak i pod podpory mam płytki chodnikowe, pod podpory 40-tki, pod koła 50-tki.
O wiacie może w przyszłym roku pomyślę

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.