Skocz do zawartości

Kilka podstawowych pytań o elektrykę w przyczepie (Hobby 545 z lat 90)


Juhas

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam Hobby 545 Prestige z połowy lat 90tych. Przyczepa jest zasilana z dwóch aku AGM 100Ah - ładowane przez panel FV.

Mam kilka pytań - to moja pierwsza przyczepa i kupiłem ją dość "gołą", jak się okazało.

1. Jakie jest oświetlenie wewnętrzne? Czy to chodzi normalne na 230V, czy muszą być jakieś żarówki 12V? Czy mogą być żarówki ledowe?

2. W przyczepie są dwa bezpieczniki. Jeden wchodzi do transformatora, drugi nie. Okazuje się, że jeden z kabli (od trans) robi mi zwarcie (co wskazuje przetwornica Sinus Pro Ultra odpowiednim błędem). Jednak włączony bezpiecznik nie opada. Czy to jest kwestia przetwornicy, że tak działa? Czy może to nie są bezpieczniki, tylko zwykłe włączniki?

3. Gdzie powinna być podpięta pompka wody? Czy powinna być do tego jakaś wtyczka / gniazdo? Gdzie powinienem tego szukać?

4. Czy światła zewnętrzne przyczepy mogą działać? Czy do tego potrzeba podłączenia do samochodu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Juhas napisał(a):

mam Hobby 545 Prestige z połowy lat 90tych. Przyczepa jest zasilana z dwóch aku AGM 100Ah - ładowane przez panel FV

To nie jest zestaw fabryczny, nie wiadomo co jeszcze i jak zostało zmodyfikowane. Tylko miernik odpowie na Twoje pytania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Juhas napisał(a):

Hej, mam Hobby 545 Prestige z połowy lat 90tych. Przyczepa jest zasilana z dwóch aku AGM 100Ah - ładowane przez panel FV.

Mam kilka pytań - to moja pierwsza przyczepa i kupiłem ją dość "gołą", jak się okazało.

1. Jakie jest oświetlenie wewnętrzne? Czy to chodzi normalne na 230V, czy muszą być jakieś żarówki 12V? Czy mogą być żarówki ledowe?

2. W przyczepie są dwa bezpieczniki. Jeden wchodzi do transformatora, drugi nie. Okazuje się, że jeden z kabli (od trans) robi mi zwarcie (co wskazuje przetwornica Sinus Pro Ultra odpowiednim błędem). Jednak włączony bezpiecznik nie opada. Czy to jest kwestia przetwornicy, że tak działa? Czy może to nie są bezpieczniki, tylko zwykłe włączniki?

3. Gdzie powinna być podpięta pompka wody? Czy powinna być do tego jakaś wtyczka / gniazdo? Gdzie powinienem tego szukać?

4. Czy światła zewnętrzne przyczepy mogą działać? Czy do tego potrzeba podłączenia do samochodu?

 

Jeśli oczekujesz, że bez zdjęć i dokładnych opisów w połączeniu z tabliczkami znamionowymi urządzeń ktoś coś podpowie … marne szanse 

Popracuj nad materiałem by była szansa coś Ci podpowiedzieć :) …. Obecnie to black magic 

Przyczepa ma 33 lata :) i niepoliczalny przebieg :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, rtwppk napisał(a):

 

Przyczepa ma 33 lata :) i niepoliczalny przebieg :) 

Bardziej niepoliczalną ilość przeróbek ;)

Oryginalnie hobby z tego rocznika ma oświetlenie na 230v (łazienka, kuchnia i na suficie) oraz 12v w kuchni i łazience (te same klosze co na 230v)

Chyba oświetlenie przedsionka było na 230v (lampa zewnętrzna)

Jeśli ma solar i aku tzn że instalacja została zmodyfikowana i może być wszystko przerobione 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, konrad_b napisał(a):

Bardziej niepoliczalną ilość przeróbek ;)

Oryginalnie hobby z tego rocznika ma oświetlenie na 230v (łazienka, kuchnia i na suficie) oraz 12v w kuchni i łazience (te same klosze co na 230v)

Chyba oświetlenie przedsionka było na 230v (lampa zewnętrzna)

Jeśli ma solar i aku tzn że instalacja została zmodyfikowana i może być wszystko przerobione 

Masz 100% racji … to jak poznać rozwódkę 49:) i liczyć, że cnotka :) … 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Marcin_G napisał(a):

Z tą różnicą że 49-letnia rozwódka jest dużo trudniejsza w obsłudze niż instalacja w 33-letniej przyczepie…

Optymista :) … 

Jeden i drugi przypadek jest trudny z naciskiem na beznadziejny :) … chyba, że wygrałeś w lotto i cnotka nieśmigana :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja te solary sam montowałem. 

Przyczepa jest stacjonarna, więc przebieg mnie raczej nie interesuje. Nie mam żadnych tabliczek znamionowych. Dlatego się pytam. Tam, gdzie widzę oświetlenie 12V (kuchnia), to wiem. Ale poza tym - nie mam żadnych informacji. Oświetlenie raczej oryginalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Juhas napisał(a):

Oświetlenie raczej oryginalne

I to jest to, o czym Ci wszyscy piszą - nikt nie wie czym różni się Twoja instalacja od fabrycznej. To nie jest zgaduj-zgadula.
Czy naprawdę tak ciężko wziąć miernik do ręki i pomierzyć napięcia? Będziesz wiedział nie raczej, a na pewno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd mamy to wiedzieć jak nie przysłałeś ani jednego zdjęcia :) … pompa od wody musi być podłączona pod źródło zasilania (urządzenia elektryczne podłączone do prądu działają lepiej) zazwyczaj przewód jest prowadzony przez energoblok a załącza go microstyk w kranie …

Tyle teorii, którą zresztą mogłeś wyczytać na forum. 
 

Jeśli chcesz pomocy daj coś od siebie ;) … a nie zależy nam na oglądaniu 33 letniej nie cnotki i naruszaniu prywatności i RODO :) 

Jaki Ci szyderczo napisze gdzie masz wsadzić te kabelki od pompki to się obrazisz, zamkniesz kompa i będziesz opowiadał, że na forum nic nie można się dowiedzieć …. 

1. Czytamy ze zrozumieniem odpowiedzi.

2. Zanim otrzymamy odpowiedzi opisujemy problem najdokładniej.

3. Wklejamy zdjęcia, które obrazują problem wraz z urządzeniami problemowymi :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka może być podpięta pod energoblok, bezpośrednio pod akumulator, pod zasilacz, prostownik, falownik - możliwości jest dużo.
Na pewno wszystkie krany muszą być 'spięte' równolegle - jedno 'spięcie' do źródła zasilania (np. plus), drugie 'spięcie' do pompki. Wolny przewód pompki do źródła zasilania (w tym przykładzie do masy). I tak musisz szukać.
I znowu - nie wiemy co masz u siebie. Wykaż się trochę inicjatywą...

P.S.
W tym wątku masz schemat:

 

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w tym wątku zrobiłem dwa filmy z tego, jak to wszystko wygląda: 

A chodzi mi też o odpowiedź gdzie szukać tego wyprowadzenia do pompki. Bo pewnie gdzieś jest. W każdym razie powyższe filmy powinny rozwiać wszelkie wątpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.