Skocz do zawartości

Zasilacz zamiast transformatora.


Rekomendowane odpowiedzi

Z braku laku będzie działać ? to jest zasilacz do ledów, nie nadaje się do instalacji 12V do zasilania zwykłych żarówek 12V 5W czy lodówki. Kiedy odpalisz na nim lodówkę, oświetlenie albo kran. Zależy jaka kombinacja to zasilacz wyzionie ducha i będzie po zasilaczu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Proponuje zainwestować w coś takiego lub podobnego 230V na12V 100W moc już odpowiednia. Ale dla pewności zliczyć wszystko co 12v w przyczepie dodać waty i wtedy zdecydować jakiej mocy szukać. 

Są też inne tańsze ale nie hermetyczne ?

Screenshot_20230705-201413_Allegro.jpg

Edytowane przez mariomario (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mariomario napisał(a):

Transformator tak kiedys określano te urządzenia  (transformowanie czegoś na coś czyli w tym przypadku 230V na 12V lub 6V czy inne. W skrócie prąd  wejściowy zamieniamy na inny rodzaj prądu  wyjściowego. Czyli napięcie i amperarz to tak w skrócie. Dzisiaj używa się generalnie zwrotu przetwornica, zasada ta sama tylko nazewnictwo inne ?

Czyli typowa ? bo stosowana wszędzie gdzie potrzeba innego napięcia. Na przykładzie przyczepki mamy dwa układy elektryczne.

1. 230v zasilanie kablem z zewnątrz czyli zasila wszystko co mamy na 230V

Czyli oświetlenie, lodówka ewentualnie bojler do grzania wody.

2. 12V oświetlenie lodówka pompki wody i tam coś jeszcze

I do tego potrzeba transformatora albo przetwornicy dwie nazwy ale ta sama zasada działania.

Tak na szybko to wygląda. ?

Teraz tylko trzeba zadać sobie pytanie jakiej mocy potrzebujemy 12v czyli trzeba policzyć wszystkie waty jakie zużywają np. Przykładowo:

Żarówki 5szt po 5W=25W

Pompką wody 8W

Lodówka zasilanie 12V 25W

To mamy 58W do tego 20% zapasu to jakieś 70W czyli montujemy nie mniejszy transformator albo przetwornice na wyjściu 12V 70W

To tak przykładowo podałem. 

Nie wdając się w specjalną polemikę polecam „Podstawy elektrotechniki” Roman Kurdziel.

Dla mniej ambitnych kontrowersyjna  Wiki :) 

Zasilacz

Z logicznego punktu widzenia, konwerterem mocy jest również każdy zasilacz. Ze względów historycznych, zasilaczami (lub zasilaczami sieciowymi) są nazywane najczęściej urządzenia pobierające prąd wprost z sieci elektroenergetycznej, wbudowane jako moduł większego urządzenia (np. zasilacz komputera) lub zewnętrzne. Rolą zasilacza jest prawie zawsze obniżanie i stabilizacja napięcia (lub wielu potrzebnych napięć).

Przetwornica

Układy nie pobierające energii wprost z sieci elektroenergetycznej tylko z innego źródła prądu (akumulatora, prądnicy lub innego zasilacza) bywają najczęściej nazywane przetwornicami lub konwerterami. W szczególności, układy wytwarzające napięcie znacznie wyższe od swojego napięcia zasilania, prawie zawsze są nazywane przetwornicami. Przeważnie nie są to samodzielne urządzenia, lecz podzespoły innych urządzeń, np. w układzie zasilania kineskopu w telewizorze lub lamp fluorescencyjnych podświetlających wyświetlacze LCD.

Falownik

Falownik to konwerter mocy zasilany zazwyczaj z akumulatorów i wytwarzający prąd przemienny o zadanym napięciu i częstotliwości. Zadaniem falownika jest zasilanie urządzeń elektrycznych wymagających zasilania z sieci w warunkach, gdy nie ma do niej dostępu (na przykład w wozach kempingowych). Falowniki są też wykorzystywane w zasilaczach awaryjnych.

AC, DC

W zależności od tego, czy napięcia wejściowe i wyjściowe są stałe czy przemienne, stosuje się symbole:

  • DC-DC, przetworniki napięcia stałego na stałe zazwyczaj stosuje się zmianę pośrednią z napięcia stałego na przemienne, które po przemianie jest prostowane i stabilizowane w ten sposób ogranicza się straty przemiany;
  • DC-AC, przetwarzanie napięcia stałego na przemienne przykładem tego rodzaju przemienników są zasilacze samochodowe wytwarzające napięcie przemienne np. 230 V umożliwiając w ten sposób użytkowanie sprzętu domowego w samochodzie;
  • AC-AC, przetwarzanie napięcia przemiennego na przemienne najczęściej w tego rodzaju przemiennikach napięcie przemienne pierwotne jest prostowane i wygładzane z tętnień, a to z kolei przetwarza się na przemienne, ten sposób przetwarzania ułatwia stabilizację parametrów napięcia wyjściowego (przemiennego) i, co często jest bardzo istotne, ułatwia galwaniczne oddzielenie obwodów wejściowego i wyjściowego; stosuje się to rozwiązanie w tzw. UPS-ach pracujących w trybie on-line, które zapewniają możliwie najwyższą jakość napięcia wyjściowego pozbawionego zakłóceń występujących na linii zasilającej;
  • AC-DC, przetwarzanie z napięcia przemiennego na stałe jest wykorzystywane praktycznie w każdym sprzęcie elektronicznym, w którym napięcie zasilania (z sieci energetycznej) po przetworzeniu przy pomocy transformatora i wyprostowaniu oraz stabilizacji zasila poszczególne obwody zasilane z reguły niskim napięciem stałym,

gdzie pierwszy element oznacza rodzaj napięcia na wejściu konwertera, drugi element – napięcie wyjściowe, zaś skróty AC i DC oznaczają odpowiednio prąd przemienny (ang. alternating current) lub stały (direct current).”


Tak wiec sam oceń co napisałeś :) … 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, rtwppk napisał(a):

np. w układzie zasilania kineskopu w telewizorze 

Właśnie usiłuję sobie przypomnieć, ile dziesiąt lat temu tv z kineskopami wyparowały ze sklepów :) 20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Łza Włóczynutka napisał(a):

Właśnie usiłuję sobie przypomnieć, ile dziesiąt lat temu tv z kineskopami wyparowały ze sklepów :) 20?

A ja w przyczepie :) 

Myśle, że dla Ciebie będzie Kurdziel :) zresztą już i tak masz doktorat z habilitacją za kpl gratów do busa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zagłebiajmy się naukowo bo to nie praca magisterska tylko proste wytłumaczenie dla kogoś kto nie ma pojęcia  o elektronice no ale ty odrazu bez obrazy wyciagasz jak by to miała być praca na doktora habilitowanego??? więc nie rozumiem co chcesz tym udowodnić???

Edytowane przez mariomario (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic … tylko widzisz tematy elektryczne potrafią zabić! Wypisywanie bzdur może doprowadzić do tragedii.

Nieumiejętne podłączenie przetwornicy w miejsce zasilacza w najlepszym przypadku skończy się pożarem lub jak już podkreśliłem tragedią.

I tyle z Twojego „tłumaczenia dla kogoś kto nie ma pojęcia o elektronice”

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... jaka różnica w podłączeniu zasilacza A przetwornicy może doprowadzić do tragedi? To nie energetyka gdzie są Volty w tysiącach... bo wygląda mi to szukanie dziury w całym??? Zreszta temat nie dotyczył zasilacza tylko konwentera - przetwornicy bo zasilacz nie pasuje jakoś do tej grupy. 

P.S Jeżeli nie mam pojęcia o wymianie łańcucha rozrządu to daje do mechanika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, mariomario napisał(a):

To nie energetyka gdzie są Volty w tysiącach... bo wygląda mi to szukanie dziury w całym???

Podtrzymuje co napisałem „Nie wdając się w specjalną polemikę polecam „Podstawy elektrotechniki” Roman Kurdziel”

Przy czym lepszym wyjściem jest wybór „mechanika” elektryka :lol:… 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przerobioną w przyczepie instalacje na właśnie transformator z 230v na 12v 150W i wywalilem ten oryginalny pseudo zasilacz i jakoś to działa od 4 lat i nikogo nie zabiło. ??? więc nie wiem po co rozpisujesz sie jak by to byl lot w kosmos?

Elektroniką zajmuje się  już od 30 lat tak dla twojej wiadomości ?

Edytowane przez mariomario (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 4 tys V potrafią poderwać z krzesła, wszystko zależy od skuteczności przetwornicy i 30 letniej praktyki podpinającego :) 

18 minut temu, mariomario napisał(a):

Mam przerobioną w przyczepie instalacje na właśnie transformator z 230v na 12v 150W i wywalilem ten oryginalny pseudo zasilacz i jakoś to działa od 4 lat i nikogo nie zabiło. ??? więc nie wiem po co rozpisujesz sie jak by to byl lot w kosmos?

Elektroniką zajmuje się  już od 30 lat tak dla twojej wiadomości ?

Z jednym się zgadzam - lot w kosmos to nie będzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewykluczone, że tego Kurdziela to przerabiałem w technikum, ale to już najstarsi górole nie pamiętają

Godzinę temu, mariomario napisał(a):

jaka różnica w podłączeniu zasilacza A przetwornicy może doprowadzić do tragedi?

Nawet uparte 5V też potrafi coś podpalić.. Był taki samolot co musiał awaryjnie lądować bo komuś się zaczęła palić bateria w telefonie (coś koło 3,7V).. Były ofiary, na szczęście nie śmiertelne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że wielu tu czepialskich o szczegóły i  rozkładają temat na czynniki pierwsze 

5 godzin temu, Łza Włóczynutka napisał(a):

Niewykluczone, że tego Kurdziela to przerabiałem w technikum, ale to już najstarsi górole nie pamiętają

Nawet uparte 5V też potrafi coś podpalić.. Był taki samolot co musiał awaryjnie lądować bo komuś się zaczęła palić bateria w telefonie (coś koło 3,7V).. Były ofiary, na szczęście nie śmiertelne.

takich też spotykam na kempingach myślałem że chociaż tu będzie jakaś ekipa ale to chyba zamknięta kilka czepialskich w takim razie żegnam towarzystwo wzajemnej adoracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.