Skocz do zawartości

Zasilacz zamiast transformatora.


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Również Witam :) …

Transformator czarny :) mało precyzyjne określenie. Jaka niewiedza spowodowała, że się przepalił ? Co zasila ten transformator ? … im więcej szczegółów tym łatwiej o diagnozę … 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Czarek236 napisał(a):

Witaj!a ja poproszę o zdjecie w całości. 

Z tego co widać wyjscie 12 vol napiecia stałego..

 

No wiesz … to jest ekstrawaganckie, że jak w całości ….!? Może jeszcze o  zdjęcie całego przyłącza poproś … Ci na forum to wymyślają :bevil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest transformator z 220v na 12v.Powinno się go włączyć gdy np.chcemy odkręcić wodę, zapalić światło na 12v nad kuchnią. Przyczepa hobby prestige 560.Nie wiedzialem że to urządzenie nie może pracować ciagle.Gdy się nie używa 12v włącznik w (okapie) powinien być wyłączony .

Jutro zrobię wiecej zdjęć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marcin Sygnowski napisał(a):

Nie wiedzialem że to urządzenie nie może pracować ciagle.Gdy się nie używa 12v włącznik w (okapie) powinien być wyłączony .

Tego nie rozumiem ? Zrób więcej zdjęć i proszę rozwiń ten wątek pracy ciągłej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przyczepie są 3 włączniki.

1od lewej światło nad kuchnią 220v

2od  lewej przełącza 220v na 12v tym właśnie transformatorem.

3od lewej włącza 12v np.do pompki wody.

Poprzedni właściciel powiedział że włącznik 2 używamy tylko gdy potrzebujemy 12v.Potem należy go wyłączyć bo transformator się grzeje.Nie wiedziałem o tym był włączony około 5godz i zaczął się topić. Chcę go zastąpić czymś co było by włączone cały czas.Podchodze odkrecam wodę i ją mam bez przełączania przycisków. Ja mogę pamiętać o włączeniu i wyłączeniu ale dzieci już nie bardzo.

20230705_150536.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a, no to sprawa jest w miare jasna, potrzebujesz solidnego zasilacza AC/DC 230/12V. ten stary musiał być źle dobrany, że się spalił. (pracował przeciążony, miał za słabą moc wyjściową.)
Żeby dobrać odpowiedni zasilacz, muisz okreslić chociażby w przybliżeniu, jaka jest łączna moc wszystkich odbiorników zasilanych 12V. Zsumować, dać jakiś zapas, powiedzmy z 30% (albo nawet więcej) i kupić zasilacz o takiej mocy. Wtedy będzie mógł pracować cały czas i nic mu sie nie stanie.

Btw, często jakieś porządniejsze zasilacze mają zabezpieczenia przeciwprzeciążeniowe, więc przeciążone się nie palą, tylko wyłączają.

Edytowane przez Łza Włóczynutka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I pamiętać, że to się grzeje, więc musi być wentylacja...

Ja w Hobby z 1997 miałem cały czas włączony zasilacz 12V jak było 230...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

3 godziny temu, Marcin Sygnowski napisał(a):

Poprzedni właściciel powiedział że włącznik 2 używamy tylko gdy potrzebujemy 12v.Potem należy go wyłączyć bo transformator się grzeje.

Może ktoś dokonał modyfikacji instalacji elektrycznej?

 

21 godzin temu, Marcin Sygnowski napisał(a):

Nie wiedzialem że to urządzenie nie może pracować ciagle.

Dlaczego? Nie ma o tym w instrukcji.

Tłumaczenie instrukcji obsługi Hobby 495 Prestige

a.thumb.png.f75b1ae2aacc5fcb4e7a7a491d44e34e.png

b.thumb.png.b17a7ecd5613d1d6af23d3e6861fb99b.png

 

A w odniesieniu do:

42 minuty temu, Misio napisał(a):

 

Ja w Hobby z 1997 miałem cały czas włączony zasilacz 12V jak było 230...

to w moim Eifelland jest dokładnie tak samo.

 

ps. w załączeniu skany oryginalnej instrukcji

Pozdrawiam

 

b_de.png

a_de.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowa przetwornica z 230V zmiennego na 12V stałego do zasilania wszystkich urządzeń w przyczepie na 12v. Jest to już bardzo stary w dodatku jeden z najtanszych modeli montowany w przyczepach. Pewnie swoje juz przeżył i dlatego też padł, po latach spadła sprawność i dlatego się grzał ( ewentualnie jakis problem z elektryką albo jakimś urządzeniem)  Działa tylko kiedy przyczepa jest podłączona do sieci 230V. Pozostaje zakup nowej przetwornicy 230V/12V z dobra mocą wyjściową na 12V

Odnośnie tego drugiego zdjęcia tych zasilaczy. Chyba nie masz zmiaru tego kupować? To nie nadaje się do zasilania 12v w przyczepie.

Edytowane przez mariomario
Dopisanie informacji do drugiego zdjecia (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, mariomario napisał(a):

Typowa przetwornica z 230V zmiennego na 12V stałego do zasilania wszystkich urządzeń w przyczepie na 12v. Jest to już bardzo stary w dodatku jeden z najtanszych modeli montowany w przyczepach. Pewnie swoje juz przeżył i dlatego też padł, po latach spadła sprawność i dlatego się grzał ( ewentualnie jakis problem z elektryką albo jakimś urządzeniem)  Działa tylko kiedy przyczepa jest podłączona do sieci 230V. Pozostaje zakup nowej przetwornicy 230V/12V z dobra mocą wyjściową na 12V

Możesz rozwinąć co dla Ciebie jest „Typową przetwornicą z 230V zmiennego na 12V stałego do zasilania wszystkich urządzeń w przyczepie na 12V”? 
Kompletnie tego nie rozumiem i mam wrażenie, że to jakaś kosmiczna technologia … 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transformator tak kiedys określano te urządzenia  (transformowanie czegoś na coś czyli w tym przypadku 230V na 12V lub 6V czy inne. W skrócie prąd  wejściowy zamieniamy na inny rodzaj prądu  wyjściowego. Czyli napięcie i amperaż to tak w skrócie. Dzisiaj używa się generalnie zwrotu przetwornica, zasada ta sama tylko nazewnictwo inne ?

Czyli typowa ? bo stosowana wszędzie gdzie potrzeba innego napięcia. Na przykładzie przyczepki mamy dwa układy elektryczne.

1. 230v zasilanie kablem z zewnątrz czyli zasila wszystko co mamy na 230V

Czyli oświetlenie, lodówka ewentualnie bojler do grzania wody.

2. 12V oświetlenie lodówka pompki wody i tam coś jeszcze

I do tego potrzeba transformatora albo przetwornicy dwie nazwy ale ta sama zasada działania.

Tak na szybko to wygląda. ?

Teraz tylko trzeba zadać sobie pytanie jakiej mocy potrzebujemy 12v czyli trzeba policzyć wszystkie waty jakie zużywają np. Przykładowo:

Żarówki 5szt po 5W=25W

Pompką wody 8W

Lodówka zasilanie 12V 25W

To mamy 58W do tego 20% zapasu to jakieś 70W czyli montujemy nie mniejszy transformator albo przetwornice na wyjściu 12V 70W

To tak przykładowo podałem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.