Skocz do zawartości

Gasbank - tankowanie na stacjach


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, czy tylko ja mam taki problem z tankowaniem swojej butli?
Jest to gasbank 11l single ze zwykłym adapterem. Butle użytkuje od dwóch lat i zawsze jest problem zatankowaniem tej butli wiecznie slysze ze nie tankujemy butli lpg itp.

Kika razy tankowalem butle zagranica i nie było najmniejszego problemu u nas muszę sie czaić z samochdu :)

Wy tez tak macie ze jest odmowa? Mozna jakos zmusic sprzedajacych do oblugi?

A może poprostu ja czegoś nie wiem na ten temat ale odpaliłem grilla kilka razy, dzisiaj mowie ze biorę butle napełnię na stacji i pakuje do przyczepy bo trzeba zacząć sezon a tutaj kolejna stacja i "przepraszam nie zapelniamy butli..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, świadomość w PL jest zerowa. Tankowanie na stacjach samoobsługowych z przyczajenia;)
No chyba nie jest zerowa skoro stacje odmawiają tankowania bo tankowanie jakichkolwiek butli w Polsce jest zabroniona




Wy tez tak macie ze jest odmowa? Mozna jakos zmusic sprzedajacych do oblugi?
A może poprostu ja czegoś nie wiem na ten temat ale odpaliłem grilla kilka razy, dzisiaj mowie ze biorę butle napełnię na stacji i pakuje do przyczepy bo trzeba zacząć sezon a tutaj kolejna stacja i "przepraszam nie zapelniamy butli..."


Stacje zachowują się prawidłowo. W Polsce nie wolno tankować butli, nawet takich z odcięciem. I tyle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Gevaar napisał(a):

Wy tez tak macie ze jest odmowa? Mozna jakos zmusic sprzedajacych do oblugi?

Nikt Ci w Polsce na zwykłej stacji takiej butli legalnie nie zatankuje bo grozi za to surowa kara zarówno dla Ciebie jak i właściciela stacji. Żeby legalnie móc zatankować musiałbyś udać się do rozlewni gazu albo stacja musiałaby mieć specjalną grodź gdzie stawia się butlę podczas tankowania a napełniający i inne osoby są odseparowane nią od butli. 
Jeśli w Polsce chcesz unikać takich stwierdzeń jak napisałeś powyżej to polecam zaopatrzyć się w instalację do zdalnego tankowania wtedy nikt się nie przyczepi ale też nie jest to w Polsce legalne bo faktycznie nadal robisz to samo tylko butli nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jacek00 napisał(a):

Stacje zachowują się prawidłowo. W Polsce nie wolno tankować butli, nawet takich z odcięciem. I tyle

A jaka jest podstawa prawna tej herezji ? :-)

Poza tym to nie butla tylko zbiornik a ze wygląda jak butla to nie znaczy ze to "butla 11kg". Tak swoją drogą nie znalazłem podstawy prawnej zabraniającej tankować zbiornik z zaworami odcięcia i bezpieczeństwa (a szukałem jakiś czas temu). Dokładnie takie same zabezpieczenia mają zbiorniki LPG w kołach zapasowych itd ....

 

Natomiast jest art. 135 kodeksu Wykroczeń (wprawdzie z korzeniami w głębokim socjalizmie ..... no ale jest)

Art.  135.  [Ukrywanie towaru lub odmowa jego sprzedaży]

Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Edytowane przez macieku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że mamy na rynku PL towar homologowany, dopuszczony do sprzedaży ale bezużyteczny gdyż nawet nie możemy go zatankować?

Chyba faktycznie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wyprowadzenie wlewu pod bakistą, i wtedy w zasadzie może się wydawać że tankujemy auto, a w rzeczywistości to butla ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee.... po co pytać? Przecież wiadomo, że jak się zapyta, to na każdej stacji powiedzą, że nie można. 

Ja, jak mam gasbank w przyczepie to otwieram bakistę i normalnie tankuję. Nigdy nie mailem problemów i nikt mi nigdy nic nie powiedział. 

A jak zdarzy mi się tankować samego gasbanka, to wybieram Orlen, szybko tankuję, płacę aplikacją i tyle mnie widzieli :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ten sam gasbank ze zlączem multi i wyprowadzonym na zewnatrz jest zgodny z prawem? A jak go wyciągne z bagażnika już nie?

Myslałem żeby go zainstalować na stale i wyprowadzic na zewnatrz wlew ale uzywam tej butli do grilla przy domu i innych rzeczy.
 

Co będzie jak z ulychonych drzwi  (z przyczajki) będę tankował a sprzedawca zauwazy ten fakt co wtedy? Co prawo na to ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, macieku napisał(a):

A jaka jest podstawa prawna tej herezji ? :-)

Herezji? Czyli zakładasz, że co? Że stacje na złość nie chcą tankować butli? :D

Godzinę temu, macieku napisał(a):

Poza tym to nie butla tylko zbiornik a ze wygląda jak butla to nie znaczy ze to "butla 11kg". Tak swoją drogą nie znalazłem podstawy prawnej zabraniającej tankować zbiornik z zaworami odcięcia i bezpieczeństwa (a szukałem jakiś czas temu). Dokładnie takie same zabezpieczenia mają zbiorniki LPG w kołach zapasowych itd ....

Nie jest istotne czy to butla czy nie. Zgodnie z naszymi przepisami tankować można tylko i wyłącznie pojazdy samochodowych przystosowane technicznie do zasilania gazem. Wynika to wprost z przepisu:

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych:

Art. 128.
1. Dystrybucja gazu płynnego w stacjach paliw płynnych oraz samodzielnych stacjach gazu płynnego polega na:
1) tankowaniu gazem płynnym pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania tym paliwem;
2) wymianie butli opróżnionych z gazu płynnego na butle napełnione tym gazem o masie do 11 kg.
2. Niedopuszczalne jest napełnianie butli gazem płynnym w stacjach paliw płynnych lub w samodzielnych stacjach
gazu płynnego.

 

Godzinę temu, borek6 napisał(a):

Czyli wychodzi na to że mamy na rynku PL towar homologowany, dopuszczony do sprzedaży ale bezużyteczny gdyż nawet nie możemy go zatankować?

Możemy zatankować, ale nie na stacjach paliw LPG gdzie jest to zabronione przez przepisy.

Godzinę temu, borek6 napisał(a):

Chyba faktycznie najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wyprowadzenie wlewu pod bakistą, i wtedy w zasadzie może się wydawać że tankujemy auto, a w rzeczywistości to butla ?

W teorii to też jest zabronione. Przepisy dopuszczają tankowanie pojazdów samochodowych przystosowanych technicznie do zasilania gazem. Natomiast jak już kiedyś wspominałem przepisy przepisami a życie życiem. 

Tu była cała dyskusja na ten temat:

 

Godzinę temu, macieku napisał(a):

Art.  135.  [Ukrywanie towaru lub odmowa jego sprzedaży]

Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

Ale tu nie ma ani ukrywania towaru przed nabywcą ani nie ma odmowy bez uzasadnionej przyczyny. Tak samo jak nie możesz napełnić na stacji butli, bo zabraniają tego przepisy, tak samo nie możesz sprzedać alkoholu czy papierosów osobie nieletniej, bo też tego zabraniają przepisy. 

24 minuty temu, pjetko napisał(a):

Eeee.... po co pytać? Przecież wiadomo, że jak się zapyta, to na każdej stacji powiedzą, że nie można. 

Ja, jak mam gasbank w przyczepie to otwieram bakistę i normalnie tankuję. Nigdy nie mailem problemów i nikt mi nigdy nic nie powiedział. 

24 minuty temu, pjetko napisał(a):

A jak zdarzy mi się tankować samego gasbanka, to wybieram Orlen, szybko tankuję, płacę aplikacją i tyle mnie widzieli :-]

Dokładnie, bo nikt na to nie zwraca specjalnej uwagi.

7 minut temu, Gevaar napisał(a):

Czyli ten sam gasbank ze zlączem multi i wyprowadzonym na zewnatrz jest zgodny z prawem?

Nie jest, nawet jak zrobisz sobie zewnętrzne przyłącze

7 minut temu, Gevaar napisał(a):

Co będzie jak z ulychonych drzwi  (z przyczajki) będę tankował a sprzedawca zauwazy ten fakt co wtedy? Co prawo na to ?

Pewnie nic. Finalnie to stacja może ponieść konsekwencje, stracić koncesje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tankowałem wyciągnięte butle to zwrócono mi uwagę że nie mogę tego robić. Od tamtej pory butle były w bakiście ( bez zewnętrznego zaworu) i nigdy nie miałem problemów . W nowym domku na 100% zamontuję zawór zewnętrzny do tankowania po to aby nawet nie zaglądać do schowka na butle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat wałkowany 25 razy,

gasbank z zaworem single to BUTLA z ograniczeniem napełniania do 80%

Alugas lub stalowa z zaworem MULTI (zamontowana na sztywno pionowo, z zewn zaworem do napełniania) to ZBIORNIK w kształcie butli

 

zresztą na kołnierzu butli kompozytowej gasbank single jest stosowny napis odnośnie napełniania (tylko w autoryzowanych stacjach przez upoważniony personel)

P.S.

alugas kosztuje 1600

gasbank kompozyt single kosztuje 800

Edytowane przez papamila
literówka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.