Skocz do zawartości

Brak oświetlenia Ledy ozdobne nad kuchnią lustro i WC hobby 560 2007r


Łukasz Sz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem przyczepe hobby 560 z 2007r. Płyta główna naprawiona odpaliło się ogrzewanie podłogowe i bojler wcześniej też nie chodziło. Ale nadal brak oświetlenia nad kuchnią Wc lustra i nad wejściem. Gdzie mogę szukać dalej. Jest to moja pierwsza przyczepa i trochę za bardzo zaufałem sprzedającemu. Może jest jakiś magik w mojej okolicy który by mi pomógł? Mieszkam Warszawa Ursus. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 33
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Czyli działają Ci odbiorniki 230V, nie działa Ci nic na 12V.

16 godzin temu, Łukasz Sz napisał(a):

Płyta główna naprawiona

Na pewno?

Jak dla mnie, to albo uszkodzony zasilacz albo przepalone bezpieczniki.

Czy po podłączeniu auta (13 pin) działają odbiorniki na 12V?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Łukasz Sz napisał(a):

Płyta główna naprawiona

Co masz na myśli ?

To ze zdjęcia ?

 

1635536937824.thumb.jpg.807697754afdf50dc9b30a605e4158ce.jpg

 Może coś źle wpiąłeś po naprawie , panel na szafce przy drzwiach wysyła tylko sygnał do płyty ze zdjęcia.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lbuster napisał(a):

Czyli działają Ci odbiorniki 230V, nie działa Ci nic na 12V.

Na pewno?

Jak dla mnie, to albo uszkodzony zasilacz albo przepalone bezpieczniki.

Czy po podłączeniu auta (13 pin) działają odbiorniki na 12V?

Auto będę miał jutro. Wstawiłem dziś na montaż haka. 

Godzinę temu, Ventyl napisał(a):

Co masz na myśli ?

To ze zdjęcia ?

 

1635536937824.thumb.jpg.807697754afdf50dc9b30a605e4158ce.jpg

 Może coś źle wpiąłeś po naprawie , panel na szafce przy drzwiach wysyła tylko sygnał do płyty ze zdjęcia.

 

Właśnie odebrałem płytę że zdjęcia z naprawy. Zasilacz też sprawdzony. Po naprawie tej płyty zaczęło się świecić podgrzewanie wody i podłogi ale cały czas się świeci. Jak się wciśnie na panelu lekko przygasa dioda ta czerwona. Te dwa że zdjęcia u góry 

IMG_20230516_213707.jpg

Mam w niej aku. Jak włączę zabezpieczenie nic więcej się nie pali. Cały czas brak oświetlenie w połowie przyczepy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Łukasz Sz napisał(a):

Właśnie odebrałem płytę że zdjęcia z naprawy

Dobrze podłączyłeś przewody, o co pytał Ventyl?

35 minut temu, Łukasz Sz napisał(a):

Po naprawie tej płyty zaczęło się świecić podgrzewanie wody i podłogi ale cały czas się świeci

Tymi dwoma przyciskami załączasz przekaźniki włączające urządzenia na 230V. Każde naciśnięcie to włączenie lub wyłączenie odbiornika i tak samo powinny świecić diody. Czyli u Ciebie nawet z tym jest coś nie tak.

Podłogówki możesz nie mieć ale bojler powinieneś mieć i włączać go powinieneś po zalaniu wodą. Inaczej grzałka może się przepalić (musisz być podłączony pod 230V)

41 minut temu, Łukasz Sz napisał(a):

Jak włączę zabezpieczenie nic więcej się nie pali.

Wytłumacz, jakie zabezpieczenie.

41 minut temu, Łukasz Sz napisał(a):

Cały czas brak oświetlenie w połowie przyczepy. 

Czyli coś działa? Opisz dokładnie co działa a co nie.

W innym miejscu musi być zasilacz z bezpiecznikami (u mnie pod łóżkiem przy dyszlu). Sprawdź bezpieczniki. Zrób zdjęcie po odkręceniu plastiku. Czy to zdanie to potwierdza?

46 minut temu, Łukasz Sz napisał(a):

Zasilacz też sprawdzony

No i najważniejsze pytanie :

 

47 minut temu, Łukasz Sz napisał(a):

Mam w niej aku

Czyli wszystkie testy robisz na aku w przyczepie? Próbowałeś podpiąć 230V? Czy przy AKU nie ma jakichś bezpieczników? Jakie napięcie AKU?

Czy kupiłeś przyczepę w takim stanie,że nic nie działało i oddałeś płytę do naprawy, bo tak mówił sprzedający?

No i podstawa - masz miernik i potrafisz nim zmierzyć napięcie? Jaka jest Twoja wiedza elekroniczna/elektryczna?

Porób zdjęcia i wklej tutaj.

Może najprościej oddać przyczepę sprzedającemu (skąd brałeś) lub dać do jakiegoś serwisu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez  aku nic nie działa tylko lodówka chłodzi żadne oswietlenie. Przez 230 połowa oświetlenia. Nagram jutro filmik co się dzieje. Mam takie zdjęcia tylko. A i wjechałem moverem pilot upadł i już nie pika nie łączy się ma nowe baterie. 

IMG_20230517_195945.jpg

IMG_20230517_195843.jpg

IMG_20230517_195729.jpg

IMG_20230517_195721.jpg

IMG_20230517_195713.jpg

IMG_20230517_200202.jpg

48 minut temu, lbuster napisał(a):

Dobrze podłączyłeś przewody, o co pytał Ventyl?

Tymi dwoma przyciskami załączasz przekaźniki włączające urządzenia na 230V. Każde naciśnięcie to włączenie lub wyłączenie odbiornika i tak samo powinny świecić diody. Czyli u Ciebie nawet z tym jest coś nie tak.

Podłogówki możesz nie mieć ale bojler powinieneś mieć i włączać go powinieneś po zalaniu wodą. Inaczej grzałka może się przepalić (musisz być podłączony pod 230V)

Wytłumacz, jakie zabezpieczenie.

Czyli coś działa? Opisz dokładnie co działa a co nie.

W innym miejscu musi być zasilacz z bezpiecznikami (u mnie pod łóżkiem przy dyszlu). Sprawdź bezpieczniki. Zrób zdjęcie po odkręceniu plastiku. Czy to zdanie to potwierdza?

No i najważniejsze pytanie :

 

Czyli wszystkie testy robisz na aku w przyczepie? Próbowałeś podpiąć 230V? Czy przy AKU nie ma jakichś bezpieczników? Jakie napięcie AKU?

Czy kupiłeś przyczepę w takim stanie,że nic nie działało i oddałeś płytę do naprawy, bo tak mówił sprzedający?

No i podstawa - masz miernik i potrafisz nim zmierzyć napięcie? Jaka jest Twoja wiedza elekroniczna/elektryczna?

Porób zdjęcia i wklej tutaj.

Może najprościej oddać przyczepę sprzedającemu (skąd brałeś) lub dać do jakiegoś serwisu?

Przy zakupie połowa działała pan powiedział że zasilacz biały do wymiany z szafy. Więc odkręciłem wszystko i oddałem do naprawy. Zasilacz ok w płycie 10 jakiś rezystorow zostało wymienione. Wszystkie testy robiłem pod 230. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłbym od podpięcia przyczepy do 230v

Tak jak pisz @lbuster akumulator może być kaput i od tego też mogą się dziać dziwne rzeczy . W tym potrafi świrować też panel i diody na nim. Większość obwodów jest sterowana przekaźnikami jak jest za mały prąd to nie będzie to poprawnie działać 

 

Co do zdjęć 

1. To bojler wody Truma TT2 zasilana z 230V jak nie masz wody w zbiorniku i odpowietrzonej instalacji nie klikaj guzika na panelu bo spalisz grzałkę.

Co do ogrzewania każdy model Hobby który oferował jako opcje ogrzewanie podłogowe ma na panelu przycisk który reaguje na wcisniecia co nie oznacza że je masz. 

U Siebie też mam guzik, też się zapala i nic więcej :)

2 fotka nic nie wnosi

3. Białe na środku u góry. Zasilacz który z 230V robi 12V.

Biała skrzynka po lewej na dole główna płyta do której wchodzą wszystkie obwody przyczepy zasilane z 12V. Widzę że masz schamat. Tam masz rozpisane do czego jaki kabel. Sprawdzilbym czy na wyjściach z płyty pojawia się napięcie . 

Białe na dole to bezpiecznik dla obwodu 230V tam wchodzą kable z wtyku na ścianie przyczepy.

 

4. Najprawdopodobniej wyłącznik do Movera/ akumulatora pokładowego 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Łukasz Sz napisał(a):

Przez  aku nic nie działa tylko lodówka chłodzi żadne oswietlenie.

Być może AKU został zainstalowany tylko dla movera. Pasuje mi do zdjęcia:

image.thumb.png.2eddcf37465d3360228dd235a640bfa6.png

gdzie przewód wygląda na oryginalny, który idzie do auta.

Martwi mnie tylko stwierdzenie "tylko lodówka chłodzi". Masz lodówkę ustawioną na 12V i Ci chłodzi? Przecież żeby poczuć chłód to ona musi działać z godzinę jak nie więcej :look: Aku może być już na wyczerpaniu. Masz tam jakiś prostownik?

 

16 godzin temu, Łukasz Sz napisał(a):

Przez 230 połowa oświetlenia.

Możesz mieć to co ja, czyli odwrotnie podłączony AKU i połowa obwodów nie przeżyła. Przestały działać obwody typu ON/OFF, działały obwody, które można ściemniać (przytrzymując przycisk).

https://forum.karawaning.pl/topic/23574-telewizor-radio-samochodowe-anteny-oraz-elektryka/?do=findComment&comment=586730

Zgadzałoby się z tym:

16 godzin temu, Łukasz Sz napisał(a):

w płycie 10 jakiś rezystorow zostało wymienione.

inne osoby z forum właśnie je wymieniały. Pytanie, czemu po naprawie nadal Tobie nie działa :niewiem: A może nadal gdzieś jest nieprawidłowo podpięty AKU :niewiem:

 

Sprawdzałeś bezpieczniki:

image.png.063ee699a2cbbed16efc78a242c371f4.png

Żadna dioda pod nimi się nie pali?

Czy woda leci (działa pompka wody)?

 

Odpowiadaj na konkretne pytania (najlepiej cytując), bo inaczej ciężko będzie pomóc ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja prawie taka sama, jaku mnie po błędnym podłączeniu akumulatora (zamiana plusa z minusem), czyli:

Przetrwały obwody świateł, które można ściemniać. Jak przytrzymasz przycisk, to ściemnia żarówki/ledy. Nie przetrwały obwody bez ściemniania (ON/OFF).

I teraz pytanie, czy po naprawie nie zostały naprawione przekaźniki/rezystory czy np. nadal jest nieprawidłowo podłączony AKU i po naprawie ponownie nie strzeliły przekaźniki/rezystory.

Ja bym zrobił tak:

1. Weryfikacja bezpieczników:

image.png

Po wyjęciu (lub przy przepalonym bezpieczniku) powinna się zapalić pod bezpiecznikiem czerwona dioda. Wyjmij każdy i sprawdź, czy się zapalą diody.

2. Nie wiemy, gdzie jest podpięty AKU, czy np. tylko do movera czy też do zasilacza. Przed załączeniem hebla sprawdziłbym, czy na tych przewodach (biały i czarny) jest 12V

image.png

Jeżeli nie ma, to załączamy hebel i ponownie sprawdzamy, czy napięcie się pojawia na tych dwóch przewodach. Dlatego też wcześniej się pytałem, czy znasz podstawową obsługę multimetra (miernika).

3. Sprawdziłbym miernikiem, czy AKU jest naładowany (bliżej 13V niż 12V).

4. W zależności od powyższych punktów, odciąłbym hebel, odłączyłbym przewody biały i czarny i DOBRZE JE ZAIZOLOWAŁ

image.png

Sprawdziłbym, czy te przewody idą do AKU czy do skrzyneczki pod łóżkiem

image.thumb.png.d5da975225c13fe3b1c943ab635aabb4.png

5. Dzięki powyższemu bym miał pewność, że AKU nie popsuje ponownie przekaźników/rezystorów i ponownie bym oddał płytę do weryfikacji/naprawy.

PS. Ile Cię kosztowała naprawa?

6. Ponowne zamontowanie płyty, tym razem AKU nie może nic popsuć i weryfikacja działania oświetlenia na 230V. Jak będzie dobrze, to znaczy że AKU był źle podłączony i przepalał rezystory.

 

Powyższe to są moje przemyślenia na podstawie moich doświadczeń. Ja u siebie nie naprawiałem płyty, tylko zrobiłem nowe obwody do popsutego oświetlenia. Koledzy z forum mieli takie same przygody i po oddaniu do serwisu naprawiane były te (chyba) rezystory i oświetlenie ponownie było dostępne. Jak chcesz to poszukaj ich tematów, może mi się uda znaleźć.

 

Podsumowując, patrząc na Twoją instalację, to wydaje mi się, że ktoś przed sprzedażą odłączył swoje urządzenia, podmienił AKU i źle go podłączył (być może nadal jest źle podłączony). Dlatego strzeliły przekaźniki/rezystory, które odpowiadają za oświetlenie (bez ściemniania). Być może, po naprawie płyty, ponownie podłączyłeś w istniejącą instalację i źle podłączony AKU ponownie uszkodził płytę. IMHO.

PS2. Znalazłem temat - wymieniali tranzystory:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS3. Lodówka na 230V bardzo długo się włącza, najlepiej zostawić ją na godzinkę i sprawdzić w zamrażalniku, czy jest zimno. Oświetlenie lodówki chyba jest na 12V i ten temat nie jest bardzo istotny ;) Może po naprawie będzie OK lub żarówka się przepaliła.

PS4. U Ciebie zasilacz nie jest pod łóżkiem, jak u mnie, tylko masz go w szafie (ten z bezpiecznikami). Innych bezpieczników 12V nie ma. Znaczy się mogą być i powinny być przy AKU, ale do zasilania urządzeń z zasilacza z 230V nie ma innych bezpieczników.

PS5. Dziwne jest też, że podłogówka i terma ci się cały czas palą (czerwone diody). Tak więc albo przekaźniki są uszkodzone albo :niewiem: Może zostawiłbym pod kontrolą, razem z lodówką załączoną termę i sprawdził, czy będzie lecieć ciepła woda. Prościej by było sprawdzić próbnikiem na płycie, czy na wyjściu na termę jest 230V ale na filmiku nie widzę tej kostki, bo jest zasłonięta przewodami. Tutaj bardzo uważaj, bo to 230V !!! Nie rób, jeśli nie jesteś pewien. Czy Ty masz ogrzewanie podłogowe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za instrukcje. 

Odp 

1. Tak po wyjęciu bezpieczników pala się czerwone diody. 

2. Nie ma napięcia czy hebel on czy off. 

3.aku naladowany

4. Odłączone ?

5. Zaraz ja wyciągnę ale wcześniej podepnę auto do przyczepy i zobaczę czy wtedy nie ma prądu na kablach z punktu 4. Za naprawę zapłaciłem 10x2.5 za części oraz 25zl za wymianę czyli 50 ale dałem 100 i powiedziałem że pewnie wrócę ? wykrakalem. 

Ps3. Lodówka na 230 chodzi czuć ciepło z kratki i zamrażalnik mrozi. 

Terma grzeje po 30min gorąca woda leci. 

Czy mam podłogówkę chyba mam jest przycisk i dodaje zdjęcie.

Wyciągam płytę i oddaje do ponownego sprawdzenia. 

Jeszce raz dziękuję za pomoc. 

Jestemy w kontakcie. 

IMG_20230522_180917.jpg

Teraz sprawdziłem po podpięciu na w wolne wyjścia w płycie gdzie jest 12v wszytko się świeci. Czyli potwierdza ze płyta walnięta. Tak mi się wydaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Łukasz Sz napisał(a):

5. Zaraz ja wyciągnę ale wcześniej podepnę auto do przyczepy i zobaczę czy wtedy nie ma prądu na kablach z punktu 4.

Dokładnie tak zrób - może podłączenie z auta jest błędne i zamienia biegunowość. Czy po naprawie płyty podłączałeś auto do przyczepy?

9 minut temu, Łukasz Sz napisał(a):

Ps3. Lodówka na 230 chodzi czuć ciepło z kratki i zamrażalnik mrozi. 

Terma grzeje po 30min gorąca woda leci. 

No to super. Pytanie, czy da się wyłączyć termę - możesz przetestować.

10 minut temu, Łukasz Sz napisał(a):

Czy mam podłogówkę chyba mam jest przycisk i dodaje zdjęcie.

To była opcja a na zdjęciu są przewody gazowe.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.