Skocz do zawartości

Pompka Wody


Rekomendowane odpowiedzi

Witam , pytanie odnosnie pompy wodnej ,  kupilem kamper swift 520 se 2000r po podlaczeniu pompy zauwarzylem wyciek z prysnica , wypadla jedna z rurek , widac ze ktos juz grzebal tam , po podlaczeniu wszystkiego z powrotem tzn stykow etc pompa nie dziala , I twraz uwaga gdy rozkrecalem prysnic wypadl 25 cm kabelek I okazalo sie ze ktos polaczyl plus I minus razem te dwa osobne kabelki ktore wchodza do bateri czyli robi zwarcie jak rozumiem , jak je polaczylem z powrotem to pompa zaczela chodzic ale sie nie wylacza , czy ktos moze mi powiedziec o co tu chodzi ???

Edytowane przez Peter Andy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Ja obstawiam microwłącznik … ale bez fotek i szczegółowego opisu to tylko ruletka :) narazie wiemy, że jak kable są zwarte to działa :) …. @Peter Andy diagnoza bez pacjenta jest ciężka - tylko foty to mogą zmienić. A tu kilku chętnie Ci pomoże :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Peter Andy napisał(a):

Dodam forty po pracy dzieki 

Po calkowitym odlaczeniu kranu pompa nie dziala , czy jest mozliwosc ze jest wiecej niz jeden uszkodzony , czy moze sa one jakos szeregowo podlaczone , bo wyglada ze ktos polaczyl te dwa kabelki na krotko zeby pompa chodzila caly czas, 

20230509_165707.jpg

20230509_170242.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawierasz te przewody wychodzące z blatu pompa zaczyna działać ? Jeśli tak to masz uszkodzony mikroprzełącznik w baterii.

Polecam zakup nowego kranu … 

 

 

 

A tu materiał do poczytania w temacie próby naprawy :) 

Tak naprawdę to ten włącznik włącza pompę (jeśli przewody były zwarte poprzedni wlasciciel starał się przy sprzedaży zaoszczędzić 150pln) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Peter Andy napisał(a):

Po calkowitym odlaczeniu kranu pompa nie dziala , czy jest mozliwosc ze jest wiecej niz jeden uszkodzony , czy moze sa one jakos szeregowo podlaczone , bo wyglada ze ktos polaczyl te dwa kabelki na krotko zeby pompa chodzila caly czas, 

20230509_165707.jpg

20230509_170242.jpg

No tak ale czy pompa nie powinna dzialac jezeli odlacze calkowicie kran, ,? 

Teraz, Peter Andy napisał(a):

No tak ale czy pompa nie powinna dzialac jezeli odlacze calkowicie baterie, bo z tego co rozumiem , I znalazlem gdzie indziej to zeby sprawdzic  ktora bateria jest walnieta to odlacza sie je jedna po drugiej I jezeli odlacze ta wdliwa to pompa zacznie dzialac tzn ze ta jest uszkodzona , ale u mnie w prysnic jest odlaczony I pompa dalej nie dziala ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Peter Andy napisał(a):

No tak ale czy pompa nie powinna dzialac jezeli odlacze calkowicie kran, ,

Nie, nie powinna działać. Powinno zadziałać jak zewrzesz na krótko te dwie końcówki.

Wszystkie switche w kranach są połączone równolegle i załączenie któregokolwiek powinno podać "+12VDC" na pompę wody.

U mnie wszystkie kable od kranów zbiegają się do energobloka i tam realizowana jest "logika" podawania zasilania do pompy wody.

 

Edytowane przez paweloacm (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, paweloacm napisał(a):

Nie, nie powinna działać. Powinno zadziałać jak zewrzesz na krótko te dwie końcówki.

Wszystkie switche w kranach są połączone równolegle i załączenie któregokolwiek powinno podać "+12VDC" na pompę wody.

U mnie wszystkie kable od kranów zbiegają się do energobloka i tam realizowana jest "logika" podawania zasilania do pompy wody.

 

Spodobało mi się słowo „logika” :) 

By @Peter Andy uprościć to tak na szybko i odręcznie IMG_0481.thumb.jpeg.2de92cf3009a22a7fc192bf7c2c3fe3b.jpeg

w zasadzie cały schemat instalacji elektrycznej  pompy wody. Czasami jak wspomniałeś jest elektroblok i włącznik w krainie steruje przekaźnikiem który załącza pompę… ale idea jest podobna :) 

:) 

Edytowane przez coxWlkp (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, coxWlkp napisał(a):

Spodobało mi się słowo „logika” :) 

By @Peter Andy uprościć to tak na szybko i odręcznie IMG_0481.thumb.jpeg.2de92cf3009a22a7fc192bf7c2c3fe3b.jpeg

w zasadzie cały schemat instalacji elektrycznej  pompy wody. Czasami jak wspomniałeś jest elektroblok i włącznik w krainie steruje przekaźnikiem który załącza pompę… ale idea jest podobna :) 

:) 

Super , wiecie co chate moge postawic auto mechanicznie naprawic ale elektryka to tylko wymiana zarowek w domu i montaz gniazdek  :) ? ?  a czy mozecie podpowiedziec jak najprosciej sprawdzic czy dany kran dziala czy nie dziala dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że pod takie 2 kabelki od kranu podłączysz miernik z załączoną funkcją sprawdzania przejścia 

IMG_0483.thumb.jpeg.3f13505a4f7c942de3967099d4d506f1.jpeg

Jak włączysz miernik w tym trybie, zwarcie przewodów powoduje, że miernik buczy …. Czyli po włączeniu kranu miernik się odezwie :) 

Jeśli nie masz miernika zrób taki obwód jak na wcześniejszym schemacie tylko w miejsce pompy podłącz żarówkę … włączysz kran żarówka się zapali.

Najważniejsze pod zaciski +- podłącz 12V! :) … żarówka samochodowa na 12V :)  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, coxWlkp napisał(a):

Wystarczy, że pod takie 2 kabelki od kranu podłączysz miernik z załączoną funkcją sprawdzania przejścia 

IMG_0483.thumb.jpeg.3f13505a4f7c942de3967099d4d506f1.jpeg

Jak włączysz miernik w tym trybie, zwarcie przewodów powoduje, że miernik buczy …. Czyli po włączeniu kranu miernik się odezwie :) 

Jeśli nie masz miernika zrób taki obwód jak na wcześniejszym schemacie tylko w miejsce pompy podłącz żarówkę … włączysz kran żarówka się zapali.

Najważniejsze pod zaciski +- podłącz 12V! :) … żarówka samochodowa na 12V :)  

 

Super dziekuje I pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, coxWlkp napisał(a):

Spodobało mi się słowo „logika” :) 

Nawiązanie do bramek logicznych OR :)

image.png.1259dd7ba681c579d421ec7c80aa7f2e.png

A tak bardziej po elektrycznemu to ja mam tak u siebie :

image.png.49ed626d842796b341343de34d570272.png

image.thumb.png.3c3a88dfbb8ee6cfd3ee60242ef7eef2.png

Pump switch to styk w kranie , a pump to pompa wody .Nie ma żadnych przekaźników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica między Twoim energoblokiem a ręcznym schematem polega tylko na bezpieczniku 5A dla zabezpieczenia pompy :).

A sumę logiczną już zostawmy bo zamieszamy @Peter Andy … zamknie się w sobie i dojdzie do negacji :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.