Skocz do zawartości

Dobór przyczepy do 1050kg


Wojmistrz

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Na wstępie zaznaczę, że mieszkam w UK. Niespełna rok temu, zostałem zmuszony do wymiany auta, na bardziej proekologiczne i wygodniejsze na dalekie podróże dla rodziny 2+3. W czasach bobasów, było mniej problemu, ale nastolatkowie zajmują miejsca tyle co dorośli, do tego jedno jest niepełnosprawne. Dla znających temat aut w UK uprzedzam pytanie - nie nie mamy higher rate mobility component, więc autko za własne pieniądze, co spowodowało, że wybór padł na 7 osobowy Peugeot 5008 z silnikiem 1.6 Blue HDi. Niedługo po zakupie, wyjechaliśmy na pierwsze od 13 lat wakacje. Wybór był tylko jeden - Ojczyzna... I to tyle z dobrych wieści :)

Po doświadczeniach finansowych i transportowych z wakacji, wracając do UK i mijając setki karawanów, padł pomysł zakupu własnego. Odszedł by problem zmęczenia na trasie, mogąc po drodze zrobić sobie kilku godzinny postój (żona z dzieciakami na plac zabaw czy zakupy, a ja, jedyny kierowca, w kimę), no i ogólnie zrozumiała niezależność.

Przez kilka tygodni żona męczyła mnie o ponowny wyjazd i podsyłała dziesiątki ofert na przyczepy kempingowe. Nie powiem, pomysł świetny, mam uprawnienia na ciąganie przyczep, więc określiliśmy nasz budżet (czytaj kredyt), poszukaliśmy interesujących nas przyczep 6 osobowych, mechanika, który zamontuje nam certyfikowany hak itd i tu zaczęły się problemy :(

Okazało się, że kupione niespełna rok temu auto, ma zbyt niskie limity legalnego holowania, tj 750kg dla przyczep bez hamulca i 1050kg z hamulcem. Nie jestem w stanie finansowym, aby zmienić auta na inne, zwłaszcza, że na rynku aut 7 osobowych raczej biednie.

Pytanie jest dość proste, chociaż wiem, że odpowiedź wcale nie będzie łatwa. Jaką kupić przyczepę dla 5 osób, na w miarę komfortowe życie w niej łącznie około 2-3 miesięcy w roku w tym przynajmniej jeden wyjazd 5 tygodniowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Wojmistrz napisał(a):

Okazało się, że kupione niespełna rok temu auto, ma zbyt niskie limity legalnego holowania, tj 750kg dla przyczep bez hamulca i 1050kg z hamulcem.

Jesteś tego pewien? w O.1 masz 1050kg? czy wyliczasz je z F3-F1? Wydaje mi się ze z 1200-1300kg powinna mieć taka wersja z 1.6hdi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę być złym prorokiem ale chyba nie znajdziesz takiej przyczepy kempingowej dla 5 osób z DMC 1050kg w której w miarę komfortowo będziecie mogli funkcjonować.

Możesz wziąć pod uwagę np. taką 3 lub 4 osobową i przymierzyć się fizycznie czy da radę w 5, albo pozostaje opcja np. przyczepy namiotowej.. ale sam osobiście nie jestem do takiej przekonany..

Z 4 osobowych są takie, ew. możesz się podpytać konkretnych sprzedawców czy jest opcja zmniejszenia DMC ale to chyba tylko w przypadku nowej przed pierwszą rejestracją:

https://www.otomoto.pl/oferta/niewiadow-n-cross-n-cross-3-lub-4-osobowy-od-reki-ID6F3xaQ.html

https://www.otomoto.pl/oferta/hobby-beachy-450-najnowszy-model-hobby-beachy-ID6EPXg5.html

https://www.otomoto.pl/oferta/sterckeman-easy-380ce-comfort-przyczepa-kempingowa-sterckeman-easy-380ce-comfort-ID6F59wN.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adria Aviva 360DK w wersji 5 osobowej ma DMC 1000 kg. A 400DK na 90% ma możliwość redukcji DMC do 1000 kg, ale

1 godzinę temu, Wojmistrz napisał(a):

Jaką kupić przyczepę dla 5 osób, na w miarę komfortowe życie w niej łącznie około 2-3 miesięcy w roku w tym przynajmniej jeden wyjazd 5 tygodniowy?

z tym "komfortowo" przy tak długich wyjazdach nie będzie łatwo, bo to jest bardzo mała przyczepa.

Edytowane przez pjetko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pjetko napisał(a):

z tym "komfortowo" przy tak długich wyjazdach nie będzie łatwo, bo to jest bardzo mała przyczepa.

Tylko z dużym przedsionkiem. Testowałem 390 w cztery osoby ( dwie dorosłe i dwie prawie dorosłe ). Życie toczy się w przedsionku. Budka tylko do spania, gotowania i toalety. Bez przedsionka to będzie katastrofa :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich forumowiczów.

Pierwszy wpis i wypadałoby coś o sobie. Aktualnie emeryt z wielką ochotą powrotu do włóczęgi. Niewiadówka po mocnej eksploatacji w latach 1990- 2005,obecni służy za domek dla lalek i miejsce letniej drzemki. A ja pływam po necie, po ogłoszeniach,po poradach,po doświadczeniach obecnych fanów karawaningu. Podobnie jak Wojmistrz próbuję pogodzić wygodę z przepisami. Pogodzić DMC holownika, DMC przyczepy, DMC zespołu z posiadanymi uprawnieniami swoimi i członków rodziny. Ja mam to E ale młodzi nie i nie bardzo mają ochotę poszerzać. Holownik KIA Sportage w plugu ma DMC 2415, o te 15 kg rozbija się temat, bo można kupić przyczepkę o DMC 1000kg ale 85kg ładunku ucieka nam w papierach i w rzeczywistości.  Ale - kto szuka- ten znajduje. Wojmistrz przeglądnij na portalu mobile przyczepki firmy CARADO, uważam, ze będziesz najbliżej swoich oczekiwań. Modele C164L mają DMC 1050kg i gabaryty chyba największe przy tej masie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. mundek 28

Proste - DMC holownika jak napisałem to 2415kg a kat B to 3500kg. Idealnie to przyczepka o DMC 1085kg. Większość ma 1000kg, 1100kg itd. Te 85 kg to już spory ładunek. Dlatego skupiłem się na szukaniu przyczepki o DMC maksymalnie zbliżonej do 1085kg i gabarytach możliwie największych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.