Skocz do zawartości

Lifepo4 przez energoblok


yakuzz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, kupilem baterie lifepo4 i zrobiem z nich akumulator lifepo4 300ah, podlaczyłem tam bms z ladowaniem 30a.
Mogę go podmienic bezposrednio za 2 akumulatory żelowe 90ah pod energoblok schaudt ebl31? Nie wiem czy mi go naladuje i czy nie uszkodze energobloku lub akumulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, yakuzz napisał(a):

Witam, kupilem baterie lifepo4 i zrobiem z nich akumulator lifepo4 300ah, podlaczyłem tam bms z ladowaniem 30a.
Mogę go podmienic bezposrednio za 2 akumulatory żelowe 90ah pod energoblok schaudt ebl31? Nie wiem czy mi go naladuje i czy nie uszkodze energobloku lub akumulatora.

te energobloki są delikatne a tym bardziej akumulator. Podłączyć możesz jako pokładowy. Ja bym wypiął wtyczkę od zasilania 230V z elektrobloku i kupił porządną ładowarkę lifepo4. Szkoda akumulatora.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najlepiej zrobić 2 ładowania? 

1. bezpośrednio 230v z przyłącza prądu przez ładowarkę np 20A 

2. z alternatora po odpaleniu silnika z blokadą izolatora baterii?

Tylko chyba w tym momencie nie będę widział na wyświetlaczu aktualnego poboru energii z akumulatora jak ominę elektroblok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a coś jest nie tak z energoblokiem , że psuje akumulatory lifepo4? tam jest jakiś inny sposób ładowania?
A skąd w ogóle pewność że energoblok ma opcję ładowania?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest w manualu napisane że w ten  ten energoblok jest wpięty moduł

https://intercamp.pl/pl/p/Ladowarka-akumulatora-Schaudt-LAS-1218-Bus/26563

takie coś. 

Schaudt_Electroblock_EBL100-2_Ingles.pdf

jeśli dobrze rozumiem to w złacze 8 wpinany jest jest ten moduł las1218 , który ładuje akumulator 

Edytowane przez yakuzz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ładowałem LifePo zwykłą ładowarką do AGM I też się ładował.
Myślę że możesz podmieniać, tu chyba bardziej chodzi o charakterystykę ładowania, Energoblok jest pod AGM i będzie te lifepo4 ładował bardzo długo, albo nie doładowywał do 100% dlatego żeby je wykorzystać najlepiej mieć mocną ładowarkę pod LP4 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dobrze było by sprawdzić jaka była zmiana napięcia podczas całego procesu ładowania - od początku do końca (realna na akumulatorze, przy danej ładowarce i instalacji, a nie tylko w teori - ladowanie akumulatora AGM czy gel to najcześciej fizyka, wiec prawo ohma, a nie "logika", która już powinna być przy akumulatorach LiFePO4)...by nie uszkodzić akumulatora - pewnie nie za 1 ładowaniem, ale za którymś...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Voku napisał(a):

Ja ładowałem LifePo zwykłą ładowarką do AGM I też się ładował.
Myślę że możesz podmieniać, tu chyba bardziej chodzi o charakterystykę ładowania, Energoblok jest pod AGM i będzie te lifepo4 ładował bardzo długo, albo nie doładowywał do 100% dlatego żeby je wykorzystać najlepiej mieć mocną ładowarkę pod LP4 

Będzie ładował i np przez 2 lata nie będzie problemu... Tylko np w 3 roku spadnie ilość cykli albo aku całkowicie padnie. Charakterystyka ładowania, te wszystkie czasy podtrzymania, doładowania, napięcia itd - zdecydowanie odradzam. Nie po to akumulator "zabawka" za 4000zł czy więcej, żeby oszczędzać na ładowarce max 500zł.

@VokuDarek - z ciekawości jak będziesz miał chwilę zobacz jaki masz prąd ładowania z alternatora - ile A idzie na akumulatory. U mnie na pierwszych testach szło pod 20A na postoju, w trakcie jazdy ładuje 13-15 max 17A. Jest to mało, z drugiej strony nie mam ryzyka przepalenia przewodów czy bezpiecznika. Instalacja zabezpieczona jest bezpiecznikiem 40A. Lifepo4 jakby mógł pociągnął by tyle. Obstawiam, że w elektrobloku jest jakieś zabezpieczenie z tym związane.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba to sprawdzić, chyba że producent twierdzi że ładowarka do LiFePo4...A my producentowi wierzymy...

Gro ładowarek impulsowych podaję "impuls" 15-16V (a nawet wiecej) i przerwa...wolny woltomierz nawet poda nam że to da nam np 13-14v prądu stałego...Co dla akumulatora "kwasowego" jest ok, ale wcześniej czy później zarżnie akumulator LiFePo4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, mam dodatkowo ładowarkę 20A dedykowana do lifepo4 

https://www.hermesplus.pl/pl/p/Prostownik-do-akumulatorow-LiFePO4-20A-Volt-Polska/23122041?utm_source=shoper&utm_medium=shoper-cpc&utm_campaign=shoper-kampanie-google&shop_campaign=2681902099&gclid=CjwKCAiA85efBhBbEiwAD7oLQLIYP25fj7ceqXEqPq8Ca7mzQjvDgdbAg24O9ScDi_QxmeCqFfG9NRoCNXoQAvD_BwE

Myślicie , że można by ją 1:1 zamienić zamiast tej las1218? pod energoblok? Fajnie byłoby mieć takie same odczyty na wyświetlaczu bez potrzeby przebudowania instalacji. Siła prądu bardzo zbliżona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już widze gdzie jest jeszcze minus rozwiązania. Chyba musiałbym zostawić obie ładowarki bo ta las 1218 doładowuje tez akumulator rozruchowy- to moje pytanie brzmi- czy można podłączyć pod to złącze 8 obie ładowarki- las 1218 (złacza 2 i 3) do ładowania akumulatora rozruchowego a do ładowania Lifepo4 dedykowanej ładowarki.

Edytowane przez yakuzz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, maarec napisał(a):

VokuDarek - z ciekawości jak będziesz miał chwilę zobacz jaki masz prąd ładowania z alternatora - ile A idzie na akumulatory. U mnie na pierwszych testach szło pod 20A na postoju, w trakcie jazdy ładuje 13-15 max 17A. Jest to mało, z drugiej strony nie mam ryzyka przepalenia przewodów czy bezpiecznika. Instalacja zabezpieczona jest bezpiecznikiem 40A. Lifepo4 jakby mógł pociągnął by tyle. Obstawiam, że w elektrobloku jest jakieś zabezpieczenie z tym związane.

Ale ładowanie z alternatora nic nie da, bo to idzie przez ładowarkę. U mnie jest Booster WA121525 pod euro 6. On realnie daje 25A max 30A z czego około 10A - 15A pobiera lodówka  na 12V w czasie jazdy. 

11 godzin temu, maarec napisał(a):

Będzie ładował i np przez 2 lata nie będzie problemu... Tylko np w 3 roku spadnie ilość cykli albo aku całkowicie padnie. Charakterystyka ładowania, te wszystkie czasy podtrzymania, doładowania, napięcia itd - zdecydowanie odradzam. Nie po to akumulator "zabawka" za 4000zł czy więcej, żeby oszczędzać na ładowarce max 500zł.

Ale jakie zaznaczenie ma ładowarka? Za wszystko odpowiada BMS. Przecież można podpiąć LP4 bezpośrednio pod alternator. Ważne żeby dawała jak największy A obsługiwany przez bms, ludzie używają do ładowania nawet zasilaczy do ledow 50A ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Voku napisał(a):

Ale jakie zaznaczenie ma ładowarka? Za wszystko odpowiada BMS. Przecież można podpiąć LP4 bezpośrednio pod alternator. Ważne żeby dawała jak największy A obsługiwany przez bms, ludzie używają do ładowania nawet zasilaczy do ledow 50A ?

Ale BMS jest tak naprawdę zabezpieczeniem jak bezpiecznik - dobrze zrobiona instalacja pracuje bez "wywalania"/"spalania" bezpiecznika ... i tak samo jak w instalacji gdzie wywalany jest bezpiecznik cała instalacja jest "przeciążana"... i wcale instalacji taka praca nie służy...

Zasilacz 50A bardzo dobra sprawa dla LiFePO4 o ile nie występuje tam nawet chwilowo napięcie większe niż 14,6V (najlepiej by się mieścił poniżej 14,4V).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.