Skocz do zawartości

Prysznic i zbiornik na szarą wodę wewnątrz Vana


gover12

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim !

Na wstępie chciałbym życzyć wszystkim szczęśliwego Nowego Roku !

Od dłuższego czasu rozmyślam nad budową kampera, wykonuję różne projekty, staram się przewidzieć wszystkie przeciwności.

Nadal biję się z myślami, rozpisuję za i przeciw, przez co ostateczna decyzja nie została jeszcze podjęta.

Dziś chciałem zaczerpnąć wiedzy od bardziej doświadczonych Van Lifersów w temacie wody szarej oraz prysznica w Vanie.

Jednym z warunków przeprowadzki do Vana jest konieczność przetrwania w zimie w Polsce (nie koniecznie całej zimy, w praktyce może być tak, że żadnej zimy w Polsce nie spędzę, ale chcę być przygotowany na tę ewentualność - moja praca czasem (sporadycznie) wymaga ode mnie bycia On-Site w firmie).

Warunkiem koniecznym jest dla mnie posiadanie prysznica wewnątrz Vana. Z informacji w internecie zauważyłem, że najłatwiejszym rozwiązaniem jest zamontowanie zbiornika na wodę szarą pod samochodem (są nawet dedykowane zbiorniki do np. Ducato), lecz wtedy może pojawić się problem, że woda ta zamarznie (rozważałem opcje dodatkowej izolacji zbiornika, maty grzewczej, lecz jeżeli przyjdzie taki tydzień z temperaturami na minus 15, to te rozwiązania mogą nie wystarczyć). Można też podczas prysznica otwierać spust wody szarej i przelewać ją od razu do osobnego zbiornika który finalnie trafi do wewnątrz auta, ale być może da się to inaczej zrealizować.

I tutaj chciałbym zadać pytanie, czy ktoś zbudował może takie rozwiązanie, aby mieć prysznic wewnątrz Vana i aby zbiornik na szarą wodę był również wewnątrz? Fizyki nie oszukamy, jeżeli zbiornik na wodę szarą będzie wyżej niż brodzik (a tak niestety będzie) to wodę tę trzeba by jakoś przepompować do zbiornika wody szarej (zbiornik pod autem jest bezproblemowy - woda spływała by odpływem bezpośrednio do zbiornika bez żadnych dodatkowych instalacji)

Czy istnieją może takie projekty? lub może ktoś zrealizował u siebie takie rozwiązanie?

Będę bardzo wdzięczny za wskazówki.

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam,

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ja bym robił kampervana to zbiornik szarej wody był by pod łazienką na całej jej szerokości i długości, zespawany z aluminium, robił by odrazu za brodzik, jak by brakowało trochę pojemności to wysuną bym go w stronę garażu i tyle, fakt było by wyżej w łazience ale w czym by to przeszkadzało chyba w niczym a zbiornik mielibyśmy w środku vana i zimą można śmigać bez żadnych mat i tego typu. Myślę że jak by miał z 10cm wysokości to będzie ok, szerokość zależy od szerokości łazienki a długość to jak pisałem do ustalenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurcze, całkiem solidny pomysł.

Brodzik planowałem całkiem spory, bo 70x90. Brodzik można by podnieść na stalowych wzmocnieniach, a pod nim dać nawet plastikowy zbiornik.

Planowałem jako zbiornik na wodę białą wykorzystać beczkę 120l, zbiornik na wodę szarą mógłby mieć wymiary 65x85x15 (troszkę mniejszy niż brodzik, aby mieć miejsce na stalowe wzmocnienia w narożnikach do brodzika). V=(65*85*15)/1000=~83 litry. Wydaje się wystarczająco. Postaram się to sobie rozrysować, czy moje 185cm wzrostu nie będzie problemem przy wersji nadwozia H3. Ciekawe czy ktoś wykonuje takie zbiorniki na zamówienie. Wyspawanie tego z aluminium też jest całkiem fajnym pomysłem, ale waga była by zapewne dużo większa. 

Wielkie dzięki za sugestię :)

Pozdrawiam

Edytowane przez gover12 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, gover12 napisał:

Brodzik planowałem całkiem spory, bo 70x90. Brodzik można by podnieść na stalowych wzmocnieniach, a pod nim dać nawet plastikowy zbiornik.

Tylko wówczas trzeba mieć dość wysoką bazę oraz kompromis z wysokością pod prysznicem...

 

Można też zrobić ogrzewanie wpuszczajac w zbiornik rure z cieplym powietrzem (nadmuch) lub z cieplą wodą (np z mokrego webasto lub silnika).no i oczywiście mocno go izolując.

 

Ja po prostu jak jest mróz...podstawiam wiadro pod otwarty spust wody, a nad ranem wylewam z niego wodę lub wywalam kostkę lodu...po prostu gdzieś.

Ale ja to jednak karawaning niż VAN life...

 

Też polecam lekturę z zaprzyjaźnionego forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.