Skocz do zawartości

Trumavent 12v, a 230v


romero78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów.

Jest to mój pierwszy post także pozdrawiam Wszystkich.

Tydzień temu zakupiłem przyczepę Hobby 520 i zauważyłem, że posiada rozprowadzenie ciepła, jednak przy piecyku brak jest wentylatora. I tu moje pytanie. Jaki wentylator dokupić, 12v czy 230v? Przyczepa będzie stała stacjonarnie i będę miał podłączony prąd 230v. Czy jak wstawię wentylator 12v i podłącze do przyczepy napięcie 230v to czy nie spali mi wentylatora? 

Jest to moja pierwsza przyczepa w życiu i jestem w tym temacie zielony, także proszę o wyrozumiałość.

IMG20221029150122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, romero78 napisał:

Tydzień temu zakupiłem przyczepę Hobby 520

Fajna kultowa przyczepka :)

7 godzin temu, romero78 napisał:

posiada rozprowadzenie ciepła, jednak przy piecyku brak jest wentylatora. I tu moje pytanie. Jaki wentylator dokupić, 12v czy 230v? Przyczepa będzie stała stacjonarnie i będę miał podłączony prąd 230v. Czy jak wstawię wentylator 12v i podłącze do przyczepy napięcie 230v to czy nie spali mi wentylatora? 

w przyczepie powinien być zasilacz/elektroblok który przetwarza 230V na 12V, masz zapewne takie dwa obwody w przyczepie i w odpowiedni wpinasz zakupiony wentylator. 230V bedzie tańszy. Dziwne, że nie masz tego nadmuchu, jesteś pewny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, filipert napisał:

Fajna kultowa przyczepka :)

w przyczepie powinien być zasilacz/elektroblok który przetwarza 230V na 12V, masz zapewne takie dwa obwody w przyczepie i w odpowiedni wpinasz zakupiony wentylator. 230V bedzie tańszy. Dziwne, że nie masz tego nadmuchu, jesteś pewny?

Z tyłu piecyka wystaje tylko metalowy kołnierz na rurę, a na dole szafki są dwie rury o mniejszym przekroju, które prowadzą do kratek wentylacyjnych, także wentylatora brak. Nie zauważyłem tego przy kupnie i chce teraz dokupić, żeby był lepszy obieg powietrza i żeby piecyk się zbytnio nie nagrzewał. Dzięki za info.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, filipert napisał:

Fajna kultowa przyczepka :)

w przyczepie powinien być zasilacz/elektroblok który przetwarza 230V na 12V, masz zapewne takie dwa obwody w przyczepie i w odpowiedni wpinasz zakupiony wentylator. 230V bedzie tańszy. Dziwne, że nie masz tego nadmuchu, jesteś pewny?

Moment, może ja nie chwytam. Zwróćcie uwagę, że podłączenie tumy 12v pod instalację zasilaną z 230V DC wg dokumentacji trumy wymaga formalnie użycia specjalnego zasilacza z prostownikiem i stabilizacją napięcia, a nie wpięcia pod energoblok - trumavent TEB 12V wymaga zasilania prądem stałym i trzeba zwrócić uwagę czy na wyjściu elektrobloku do którego podłączy się trumaventa jest też 12V DC. Sporo starszych elektrobloków daje 12V, ale na większości wyjść AC - 12V z elektrobloku było raczej przeznaczone do oświetlenia ewentualnie zasilanai pompek bez żadnej elektroniki sterującej, niż do zasilania silników ze sterowaniem elektronicznym. Dla oświetlenia to obojętne czy AC czy DC, dla silników, które mają pracować dlugo, wydajnie i cicho, a przede wszystkim mają elektronikę sterującą - tzn. dla elektroniki sterującej trumavent-em - już nie. 

Jeśli miałbym wpinać trumaventa 12V do instalacji zasilanej z 230V, użyłbym zasilacza do ledów, dającego na wyjściu stabilizowane 12V DC, moc nie musi być duża, 30W jest już z zapasem. Starsze elektrobloki mają na wyjściu b. symboliczną moc wyjścia zasilania 12V DC stabilizowanego - często ok. 1A max, a to za mało do zasilania trumaventa.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, romero78 napisał:

Jaki wentylator dokupić, 12v czy 230v? Przyczepa będzie stała stacjonarnie i będę miał podłączony prąd 230v. Czy jak wstawię wentylator 12v i podłącze do przyczepy napięcie 230v to czy nie spali mi wentylatora? 

Najlepiej pokaż co tam w szafie masz.. znaczy jaki typ piecyka masz, jaki typ zasilacza..  A najlepiej wrzuć tu fotki to więcej się da coś doradzić. Dodatkowo poszukaj też gdzieś na ścianie regulatora obrotów tego wentylatora, coś w tym stylu lub podobne:

5426001_A.jpg.ea7012aba84ce922149733e7fc8a7bc0.jpg

Ogólnie wentylatorek w piecyku powinien być na 12 V, tak aby można było go użyć będąc podłączonym do auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety na chwilę obecną przyczepa stoi u znajomego na działce i z uwagi na odległość (50 km) nie mam możliwości zrobienia zdjęć. Mam tylko jedno dostępne ale chyba nie da się nic z niego odczytać. Może w przyszły weekend znajdę trochę czasu to zajadę i zrobię więcej zdjęć.

IMG_20221107_11395407.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.