Skocz do zawartości

Dethleffs prośba o rozszyfrowanie sterowania.


Teodor2424

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem po wypasionej Angielce, europejskiego dethleffs, nieby ok ale kurcze brakuje mi tutaj sporo udogodnień. Zwłaszcza że już się lekko przyzwyczajałem dzikusów. Wentylator od ogrzewania jest na 230v no masakra jakaś. Zamiast działac na aku na 12v. Brak mover, (trzeba dokupić),  brak przetwornicy, i chyba brak nawet prostownika do aku żeby był ładowany jak cepka jest podłączona do 230v? Nie ma głównego panelu sterującego -  jak mam wyłączać prąd w całej przyczepie jak wychodzę? No i najgorsze nie ma ogrzewania wody na gaz, jest tylko truma tt2 no proszę was to podstawa na dzikusie. Do tego poprzedni właściciel jakos dziwne podłączył aku i PV 100W Kabelki 2x1,5mm² Na zdjęciach mam to co elektryczne. Ten dolutowany po lewej stronie to idzie do klem akumulatora. 

Czy wspólnie coś wymyślimy żeby zrobić z tej cepki możliwości dzikusowe? 

20220829_182236.jpg

20220826_103715.jpg

20220829_181630.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Teodor2424 napisał:

Wentylator od ogrzewania jest na 230v no masakra jakaś. Zamiast działac na aku na 12v.

Wentylatory działają moim zdaniem na 12V tylko u Ciebie zasilanie 12V jest podawane z zasilacza (energobloku) dopiero po podłączeniu do sieci 230V. Połączenia przy energobloku wyglądają na ręczną robótkę. Ktoś tu nakombinował…. Przypuszczalnie coś może być namieszane też  przy akumulatorze stąd nie masz zasilania po odłączeniu 230V. Wydaje się, że wszystko do dzikusa masz i o ile całość jest sprawna to trzeba to właściwie ze sobą połączyć. pomocny będzie dla Ciebie np. wątek dotyczący montażu solara elastycznego i jeszcze paru innych dot. 12V w dziale elektryka. Tam znajdziesz gotowe rozwiązania i schematy. Musisz prześledzić kabelkologię w Twojej przyczepie i zobaczyć co z czym jest połączone.  

2 godziny temu, Teodor2424 napisał:

Nie ma głównego panelu sterującego -  jak mam wyłączać prąd w całej przyczepie jak wychodzę?

To już grubszy temat. A co jest w miejscu gdzie powinien być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory mam na 100% zasilane tylko z 230v. I to jest wg mnie bez sensu. Muszę je przerobić na 12v. A o kabelkologi myślę że jest to fabryka z małym wyjątkiem dołączonym aku i solarem. 

Tutaj sterowanie wentylatorami i same wentylatory. Ewidentne TN2 zasilane 230v

20220829_213156.jpg

20220829_210657.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Teodor2424 napisał:

Kupiłem po wypasionej Angielce, europejskiego dethleffs, nieby ok ale kurcze brakuje mi tutaj sporo udogodnień. Zwłaszcza że już się lekko przyzwyczajałem dzikusów. Wentylator od ogrzewania jest na 230v no masakra jakaś. Zamiast działac na aku na 12v. Brak mover, (trzeba dokupić),  brak przetwornicy, i chyba brak nawet prostownika do aku żeby był ładowany jak cepka jest podłączona do 230v? Nie ma głównego panelu sterującego -  jak mam wyłączać prąd w całej przyczepie jak wychodzę? No i najgorsze nie ma ogrzewania wody na gaz, jest tylko truma tt2 no proszę was to podstawa na dzikusie.

Ale, ze to Dethleffs jest winien?

Każda marka i model może być mniej lub bardziej przystosowany do autonomicznego kempingowania, są np. przyczepy 100% na 230V, dobrze, że takiej nie kupiłeś.

Nie obraź się, ale widziały gały co brały ;)

9 godzin temu, Teodor2424 napisał:

Czy wspólnie coś wymyślimy żeby zrobić z tej cepki możliwości dzikusowe? 

Nie widzę przeszkód, wszystko się da, ale tanio nie bedzie.

Na początek

6 godzin temu, Teodor2424 napisał:

Wentylatory mam na 100% zasilane tylko z 230v. I to jest wg mnie bez sensu. Muszę je przerobić na 12v.

Masz 2 szt? Każdy to wydatek minimum 500zł na używkę 12V, ale nie polecam, bo możesz trafić wyeksploatowanego trupa, którego trudno wyremontować.

9 godzin temu, Teodor2424 napisał:

brak przetwornicy

to może i lepiej, bo kupisz taka jaką potrzebujesz

9 godzin temu, Teodor2424 napisał:

i chyba brak nawet prostownika do aku żeby był ładowany jak cepka jest podłączona do 230v?

to akurat niewielki koszt, jest watek o ładowarkach do 100zł, sporo ludzi używa i są zadowoleni

9 godzin temu, Teodor2424 napisał:

Nie ma głównego panelu sterującego -  jak mam wyłączać prąd w całej przyczepie jak wychodzę?

Nie musisz wyłączać.

9 godzin temu, Teodor2424 napisał:

No i najgorsze nie ma ogrzewania wody na gaz, jest tylko truma tt2

Może nie tyle najgorsze, co pewnie najdroższe. Tutaj kilka tys PLN trzeba będzie zainwestować.

9 godzin temu, Teodor2424 napisał:

Do tego poprzedni właściciel jakos dziwne podłączył aku i PV 100W Kabelki 2x1,5mm²

Przewody na zdjęciu nie wyglądają mi na 1,5mm2, ale może to złudzenie (masz je opisane?), niemniej sprawdź jakość i efektywność tej instalacji PV. Masz najtańszy regulator PWM, miałem taki kiedyś i dawał radę, ale to wszystko zależy od Twoich potrzeb prądowych.

Akumulator jest?

 

Skoro użytkowałeś przyczepę na dziko, to znasz zapotrzebowanie na prąd, od tego bym zaczął i po kolei dostosowywał akumulator, instalację solarną, przetwornicę.

Ogrzewanie wody i rozprowadzanie ciepła, można przy wydajnym systemie PV i dużym akumulatorze ogarnąć przez przetwornicę, ale to półśrodek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, filipert napisał:

Ale, ze to Dethleffs jest winien?

Każda marka i model może być mniej lub bardziej przystosowany do autonomicznego kempingowania, są np. przyczepy 100% na 230V, dobrze, że takiej nie kupiłeś.

Nie obraź się, ale widziały gały co brały ;)

Nie widzę przeszkód, wszystko się da, ale tanio nie bedzie.

Na początek

Masz 2 szt? Każdy to wydatek minimum 500zł na używkę 12V, ale nie polecam, bo możesz trafić wyeksploatowanego trupa, którego trudno wyremontować.

to może i lepiej, bo kupisz taka jaką potrzebujesz

to akurat niewielki koszt, jest watek o ładowarkach do 100zł, sporo ludzi używa i są zadowoleni

Nie musisz wyłączać.

Może nie tyle najgorsze, co pewnie najdroższe. Tutaj kilka tys PLN trzeba będzie zainwestować.

Przewody na zdjęciu nie wyglądają mi na 1,5mm2, ale może to złudzenie (masz je opisane?), niemniej sprawdź jakość i efektywność tej instalacji PV. Masz najtańszy regulator PWM, miałem taki kiedyś i dawał radę, ale to wszystko zależy od Twoich potrzeb prądowych.

Akumulator jest?

 

Skoro użytkowałeś przyczepę na dziko, to znasz zapotrzebowanie na prąd, od tego bym zaczął i po kolei dostosowywał akumulator, instalację solarną, przetwornicę.

Ogrzewanie wody i rozprowadzanie ciepła, można przy wydajnym systemie PV i dużym akumulatorze ogarnąć przez przetwornicę, ale to półśrodek.

Dzięki za odpowiedź. 

Czy akumulator powinien być podłączony do tych pierwszych wsówek opisanych na przetwornicy jako BATT? 

Akumulator jest ale chyba jakieś padło bo po ładowaniu i podłączeniu przez 10min zwykle lampki przygasają a napięcie spada do 10v

Jeden vent na 12v ze sterowaniem do zabudowania w obudowie piecyka już kupiłem. Teraz szukam drugiego. 

Akumulator muszę kupić nowy i to taki który będzie mógł być w środku przyczepy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Teodor2424 napisał:

Czy akumulator powinien być podłączony do tych pierwszych wsówek opisanych na przetwornicy jako BATT? 

Może być, ale jeśli masz PV, to ja bym podłączył wszystko przez regulator, bo on zabezpiecza akumulator przed rozładowaniem, oczywiście jeśli Twój regulator to robi i jeśli zabezpieczenia pozwalają na taka operację.

Godzinę temu, Teodor2424 napisał:

Akumulator jest ale chyba jakieś padło bo po ładowaniu i podłączeniu przez 10min zwykle lampki przygasają a napięcie spada do 10v

Zdecydowanie padło

Godzinę temu, Teodor2424 napisał:

Akumulator muszę kupić nowy i to taki który będzie mógł być w środku przyczepy. 

Warto zainteresować się LiFePo4, jest obszerny watek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem używany wentylator Teb2 i jak go dla sprawdzenie podłączyłem to okazało się że sterowanie biegami nie działa. 

1 do 4 działa najwolniejsze obroty

5 działa max obroty. 

Z tym że przed samą piątką jest taki moment ciężki do ustawienia że wentylator wchodzi na obroty powiedzmy 3biegu.

 

Co to może być? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.