Skocz do zawartości

Praca alternatora, czy wystarczy prądu?


mymlon

Rekomendowane odpowiedzi

Na 220 z przetwornicy masz 99 % że efekt zostanie osiągnięty

Ok, nie zmienia to faktu strat przesyłowych i ich eliminacji na drodze auto/przyłacze/instalacja budy/przetwornica

230v z bagażnika nie pociągniesz :-)

a i przetwornica też uczciwie zasilana być powinna :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a i przetwornica też uczciwie zasilana być powinna :-)

 

Mam 2,5 od aku prosto do budki , ale na 12 V nie chce iść , zostało 230 V

Ale i tak na przyszły sezon kupuję lodówkę na 12 / 220V , taką turystyczną jak Tirowcy mają , bo :bukiet: niema gdzie trzymać jak się babska rozpanoszą w lodówce :ok:

 

Myślę o czymś takim :

http://www.euro.com.pl/lodowki-turystyczne/dane-techniczne-campingaz-powerbox-30l-deluxe.bhtml#content_3c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2,5 od aku prosto do budki

to tylo połowka drogi prądu, jak masowy, wspólny ze światełkam

jeśli to on przydałby się grubszy

jak się babska rozpanoszą
uwaga żebyś nie podpadł :-) chłop jak pisałem głową jest ale wiesz ta zimna lub przesolona zupa, przypalona woda na herbatę, samodzielne mycie garów o poważniejszych sprawach nie wspomniawszy... ma to swoje minusy :-) jak już pisałem - chłop to głowa, ale tą głową szyja może zakręcić :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wada tylko 12v

szukałbym już 220/12 niewiele droższe a bardziej uniwersalne, choćby jak Ci w domu padnie to dzień dwa przebidujesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:ok::jesc::ok::bukiet:

czy to znaczy że jesteś w mniejszości 3:1

jeśli tak to tym bardziej nie ryzykuj - to nie żarty :-)

 

a lodówka 12/230V 30L to pół campingowej - dwunapięciowa daje wybór

jakby w budzie padła do końca wczasów przeżyjesz na pewno

sorry fakt ma może już godzina nie ta albo stary smok ślepnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to może ja dorzucę swoje 5gr...

Przeciętny alternator spokojnie zasili lodówkę w przyczepie, nawet dwie!

Takie np ogrzewanie tylnej szyby ciągnie więcej prądu, niż lodówka.

Poza tym nie mierzy się natężenia alternatora na biegu jałowym, bo to tak, jakby mierzyć moc silnika w ten sam sposób :bukiet:

Na biegu jałowym niedostatek prądu wynikający ze zbyt małych obrotów buforuje akumulator- do przecież tego służy, natomiast podczas normalnej jazdy wszystko przejmuje alternator włącznie z doładowaniem akumulatora.

Co najważniejsze!

Było to poruszane z resztą na tym forum setki razy...

By lodówka efektywnie pracowała na 12V, musi być zasilana odpowiednio grubymi przewodami, tak by przy lodówce podczas pracy alternatora napięcie wynosiło min 12V. Należy pamiętać, że spadek napięcia idzie w parze ze spadkiem amperażu, a przecież iloczyn tych jednostek daje nam dopiero moc!!

 

Ja oryginalnie miałem zasilanie 2x2,5mm2 do transformatora w przyczepie, a dalej do lodówki również oryginalne 2x 1,5mm2. Niestety na akumulatorze mając 14,4V przy lodówce było jakieś 10V. Tragedia! Tym bardziej, że na masie wisi również oświetlenie!

Wszystko wypieprzyłem i wsadziłem od samego aku aż do transformatora i dalej lodówki 2x4mm2. Teraz mam napięcie przy lodówce rzędu 13- 13,5V i lodówka śmiga nawet lepiej, niż na 230V. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.