Skocz do zawartości

Koło zapasowe do Knaus Sport 500 EU z 2021


Maciej ZG

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, czy ktoś rozpoznał temat, kupił gdzieś stalowe koło zapasowe do Knaus Sport 500 EU, mam rocznik 2021, rozmiar 195/70 R14? Oryginalne jest aluminiowe (załączone zdjęcie), chciałbym stalowe, będzie lżejsze i tańsze. Ważne pytanie, czy śruby zostają te same co od aluminiowego czy trzeba zamówić inne?

2.jpg

Edytowane przez Maciej ZG (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jaką kupisz felgę stalową, i jaka jest grubość obecnej aluminiowej. 

Pierwsza rzecz - kształt podtoczenia pod śrubę w feldze alu i w stalowej - albo kula, albo stożek (łatwo rozpoznać po śrubie - po feldze stalowej trzeba mieć wprawne oko). Jak w alusie są stożki, a stalówka jest do śrub "na kulę" - trzeba kupić odpowiednie śruby. Jak to nie będzie spasowane, koło nie będzie pewnie przykręcone. 

Druga rzecz - długość śruby. Te od alu, nawet, jeśli obróbka pod główkę śruby jest ok, mogą być za długie, felgi alu o dużej nośności mogą być ciut grubsze od wysokości przetłoczeń stalówek, jeśli tak będzie, to trzeba sprawdzić czy końcówka śruby nie przechodzi na wylot przez piastobęben i nie haczy o elementy hamulca wewnątrz bębna (zwykle alusy wymagają ciut dłuższych śrub niż stal - ale nie jest to regułą). I nie za krótkie (śruby do stalówek powinny się dać wkręcić w piastę pi razy oko tyle samo obrotów co ori śruby od alusów)

Co do śrub, iczy się więc średnica gwintu, skok gwintu, łeb kula albo stożek, długość gwintu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tych alumach są kule. Do stalówki kupowałem te stożkowe.
U mnie w alusach fabrycznych są natomiast stożki. A do stalówki, którą zrobiłem jako zapas (felga od Vito i Vklassy) są kule
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Maciej ZG napisał:

A Ty masz takie same alusy jak moje, bo zdjęcie Twojej przyczepy jest za małe żeby zobaczyć???

Wielkie dzięki!

 

Mam jeszcze jedno pytanie, nie mam przyczepy pod ręką. W jaki sposób mocuje się to koło w bakiście? Tam jest taki trzpień z gwintem z tego co pamiętam, ale nie kojarzę czy jest czym to koło tam przykręcić. Czy jest tam w zestawie jakaś śruba, czy samemu trzeba coś wykombinować?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Maciej ZG napisał:

Tam jest taki trzpień z gwintem z tego co pamiętam, ale nie kojarzę czy jest czym to koło tam przykręcić. Czy jest tam w zestawie jakaś śruba, czy samemu trzeba coś wykombinować?

 

W bakiście po prawej stronie (stojąc przodem do niej) masz kwadratowy element z nagwintowanym otworem. Śruba była (przynajmniej u mnie) wkręcona w to miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 2 tygodnie później...

Cześć, temat skończył się tak, że zamówiłem w Klai koło stalowe wraz z oponą wzmocnioną typu C, zgodnie ze specyfikacją producenta. Już nie pamiętam ile kosztował komplet , ale chyba coś w granicach koło 700 - 800 zł. Klaja zdaje się handluje Knausem, więc sobie z tym poradzili. Sprawdzałem, wszystko pasuje. Jedyne co mnie zdziwiło, to to, że koła mocowane są wyłącznie na śrubach, ten trzpień na środku (oś) jest luźny. Koło sprawdzałem czy pasuje w Opony Expres, byli zdziwieni, ale powiedzieli, że tak ma być. Kolega kupił w tym roku nowe Hobby, tam sytuacja jest identyczna.  

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.