Skocz do zawartości

Legalność spania w podnoszonej alkowie (podnoszony dach, namiot na buskamperze) na zwykłym parkingu


Klaud

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jeżdżę buskamperem od kilku lat, wcześniej na długim i wysokim Sprinterze, a od kilku miesięcy - na Renault Trafic z dodatkową sypialnia z podnoszonym dachem.

Wiadomo, że w Polsce można spać w środku pojazdu (wiemy, że nie można kempingować), ale mnie nurtuje pytanie, na które może ktoś już przećwiczyl odpowiedź:

Czy podniesienie dachu w buskamperze to w wykładni policyjnej (lub straży miejskiej) już kempingowanie? 

 

Kiedyś czytałem, że potwierdzeniem kempingowania, biwakowania są m.in. fotele przed autem, gotowanie czy wywieszone pranie. 

Ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie - mogę spać na górze? Czy tylko na dole? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie widzę związku otwarcia/podniesienia dachu z kempingowaniem...

Tą drogą idąc zasłonięcie zasłoną okna to też by było kempingowanie lub uchylenie okna czy drzwi? (czyli klasyczna ciężarówka na mopie)

Moim zdaniem raczej możesz spać spokojnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kempingowanie to spędzanie wczasów w namiotach lub przyczepach/kamperach, lub obozowanie w takowych:

https://sjp.pwn.pl/doroszewski/kempingowac;5439013.html

 

Jednorazowe spanie w aucie na parkingu nie jest kempingowaniem, nawet jak sobie krzesło wyciągniesz przed autem i na nim posiedzisz.

 

Kempingowanie to po prostu dłuższe przebywanie w danym miejscu i tyle.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jeszcze są indywidualne regulaminy na większości leśnych parkingów. 

W większości zezwalają na pobyt do 24 godzin. Nie pamiętam jak to jest z tym kempingowaniem tam. By trzeba poczytać sobie przykładowy regulamin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale jeszcze są indywidualne regulaminy na większości leśnych parkingów. 
W większości zezwalają na pobyt do 24 godzin. Nie pamiętam jak to jest z tym kempingowaniem tam. By trzeba poczytać sobie przykładowy regulamin. 
Pytanie było o zwykły parking, a nie parkingi z regulaminami. Swoją drogą nigdy na leśnym parkingu nie widziałem żadnego regulaminu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jacek00 napisał:

Pytanie było o zwykły parking, a nie parkingi z regulaminami. Swoją drogą nigdy na leśnym parkingu nie widziałem żadnego regulaminu

Też kiedyś nie zwracałem uwagi, ale jak zacząłem zwracać to się okazuje, że na większości parkingów leśnych jest tablica z regulaminem.  Przynajmniej w moich okolicach. Ostatnio Lasy Państwowe bardziej dbają o takie miejsca, więc z reguły jest też jakaś wiatka, jakieś ławeczki, czasami nawet toi toi. Więc jak już inwestują w jakieś zaplecze to wypadało by określić jakieś tam ogólne warunki korzystania. Na przykład takie:

image.thumb.png.60b0dbffbce50e21f5f9df2c95cffc34.png

Miejsca te są też oznakowane zwykłym znakiem D-18 (parking), więc oczywiście pierwszeństwo mają przepisu o ruchu drogowym. 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś nie zwracałem uwagi, ale jak zacząłem zwracać to się okazuje, że na większości parkingów leśnych jest tablica z regulaminem.  Przynajmniej w moich okolicach. Ostatnio Lasy Państwowe bardziej dbają o takie miejsca, więc z reguły jest też jakaś wiatka, jakieś ławeczki, czasami nawet toi toi. Więc jak już inwestują w jakieś zaplecze to wypadało by określić jakieś tam ogólne warunki korzystania. Na przykład takie:
image.thumb.png.60b0dbffbce50e21f5f9df2c95cffc34.png
Miejsca te są też oznakowane zwykłym znakiem D-18 (parking), więc oczywiście pierwszeństwo mają przepisu o ruchu drogowym. 
To jak jest tam sam D-18 to nie można tam stawiać samej przyczepy, a jedynie możemy parkować całym zestawem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ściśle wg regulaminu kampera i cepę "luzem" można pozostawić na nie więcej niż 24h. A jeśli się nie "pozostawi"? :) Trudno mówić o pozostawieniu, jesli się w tym pojeździe bytuje, a przerwy między aktami bytowania nie są dłuższe niż 24h.

Dobra, pożartowałem sobie, sprawę załatwia D-18.

Trzeba potraktować poważnie i jak dorośli ludzie, 24 h można być, i można nawet spać w alkowie, leśniczy do alkowy nie będzie chyba zaglądał. Jak będzie się szukać dziury w regulaminie, lub sposobu na wykręcenie kota ogonem, to tak, jak Lasy P. ostatnio poszły frontem do ludu, to zacznie się jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubańczykom, i jeden-dwa sezony i lasy będą znowu zamknięte na głucho... 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

to jeszcze uzupełnię o to, co znalazłem jakiś czas temu:

(...)

Poprzez parkowanie kampera rozumie się postój samochodu kempingowego:

  • którego koła stykają się z podłożem (nie wolno używać podkładów poziomujących),
  • wokół którego nie są rozstawione krzesła, stół lubi inne elementy, które nie są zwartą bryłą pojazdu (dotyczy to również okien, które nie mogą być otwarte),
  • z samochodu nie wydostają się żadne inne zapachy (z wyjątkiem tych, związanych z pracą silnika).

Każde odstępstwo od powyższego traktowane jest jako kempingowanie. Trzeba pamiętać, że nie we wszystkich krajach jest ono dozwolone poza miejscami do tego przeznaczonymi.
(...)

Wykopiowałem to ze strony: https://www.motorhome.pl/gdzie-nocowac/ 
Nie ma tu niestety konkretnego odniesienia do aktu prawnego, na którym można by bazować (choćby oryginał - bo zwrotka o oknach też raczej się tyczy okien kamperowych czy w przyczepach, które się otwiera na zewnątrz, a zapewne nie tyczy szyb przesuwnych, które nie wychodzą poza obrys).
Poszperam i dokleję w wolnej chwili. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Klaud napisał:

to jeszcze uzupełnię o to, co znalazłem jakiś czas temu:

A skąd to?

8 minut temu, Klaud napisał:
  • z samochodu nie wydostają się żadne inne zapachy (z wyjątkiem tych, związanych z pracą silnika).

Przecież praca silnika na postoju jest zabroniona :)

8 minut temu, Klaud napisał:


Wykopiowałem to ze strony: https://www.motorhome.pl/gdzie-nocowac/ 
Nie ma tu niestety konkretnego odniesienia do aktu prawnego, na którym można by bazować (choćby oryginał - bo zwrotka o oknach też raczej się tyczy okien kamperowych czy w przyczepach, które się otwiera na zewnątrz, a zapewne nie tyczy szyb przesuwnych, które nie wychodzą poza obrys).
Poszperam i dokleję w wolnej chwili. 

To są jakieś wymysły redaktora. Wg powyższego to spanie w szoferce Tira też jest kempingowaniem. Nie ma w Polsce zakazu spania w aucie na parkingu, nie ma zakazu jedzenia w aucie na parkingu itd. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

pojawiła się kolejna instrukcja, tym razem z Hiszpanii, jak rozumieć parkowanie, a jak kempingowanie. Nie zamyka to dyskusji odnośnie Polski :) ale wrzucam jako bliskie tematycznie 

(...)
Po pierwsze, pojazd ma wyłączony silnik i styka się z podłożem tylko kołami (w punkcie 1 czytamy: nie wolno stosować podpór stabilizujących ani żadnego innego urządzenia - za wyjątkiem klinów przewidzianych w Ogólnych Przepisach o Ruchu Drogowym). Po drugie, nasz pojazd nie może zajmować większej powierzchni niż ta, którą zajmuje w stanie „zamkniętym”, tj. w gotowości do jazdy. W instrukcji PROT 2023/14 AUTOCARAVANAS doprecyzowano, że stan zamknięty oznacza brak elementów wysuwanych, a więc np. markiz. I jak można się domyślać, podobnie jest z elementami (typu slide-out), które powiększają kubaturę zabudowy na postoju. Parkując nie można rozstawić krzeseł, stołów i innych elementów, które zajmują powierzchnię większą niż ta ograniczona obwodem pojazdu (pkt 2).

No i wreszcie ostatni wymóg. Pojazd nie emituje hałasu na zewnątrz i żadnych płynów (pkt 3). 

https://polskicaravaning.pl/dzial/6-przepisy-prawne/artykuly/kiedy-nocleg-w-kamperze-to-nie-kempingowanie,57377 

 

oryginał 

https://encaravana.com/wp-content/uploads/2023/07/Instrucción-PROT-2023_14_AUTOCARAVANAS.pdf.xsig_.pdf 

(...)Na forach zwracają uwagę, by parkując kampera nie zajmować więcej powierzchni niż nadwozie pojazdu. W przypadku naruszenia tej zasady, kierowcy grożą różne sankcje. Policja może wlepić mandat nawet w wysokości 6000 euro, jeśli uzna, że w ten sposób dopuściliśmy się procederu kempingowania w wyznaczonym miejscu do parkowania, ale w chronionym obszarze naturalnym.

 

Jak nie być posądzonym o caravaning na dziko? Po prostu nie otwieraj żadnych bocznych okien. A co z otwieraniem okien dachowych? Nie tylko okien dachowych. Kolejna wątpliwość może dotyczyć pokusy aktywowania podnoszonych dachów.
(...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też dzisiaj oglądałem w salonie Multivana Californię i zastanawiałem się co z tym podnoszonym namiotem na dachu. Obrysu „parkingowego” po gruncie to wprawdzie nie zmienia, ale przy takiej „funkcjonalnej” interpretacji to chyba byłaby zbyt jawna manifestacja kempingowania na dziko, zwłaszcza tam, gdzie jest to zabronione (podchodzi pod element wysuwany, pal licho kierunek).

Co do okien dachowych i przesuwnych (to domena przyczep - przy kuchni, ale czasem i kampery takie mają) już bardziej dyskusyjne - nikt nie zabrania np. wietrzenia pojazdu na postoju. Nie różni się to od opuszczenia szyb w drzwiach, chyba żeby podciągać to pod naruszenie obowiązku zabezpieczenia pojazdu na czas postoju przed dostępem osób nieuprawnionych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.