Skocz do zawartości

Dwa źródła zasilania w przyczepie i ich podłączenie


marekrudz

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym w przyczepie mieć możliwość zasilania z dwóch źródeł albo z sieci pola kempingowe albo zasilać przyczepę z przetwornicy, przełączając odpowiednio przełącznik trójpozycyjny

Jako że przewód prądowy (+) prowadzę przez przełącznik i manualnie sobie wybieram źródło zasilania.

Natomiast budzi moje wątpliwości czy przewód minusowy z przetwornicy i ze złącza kempingowego  mogę ze sobą połączyć czy muszę również stosować przełącznik. 

Schemat może bardziej objaśni dokładnie o co mi chodzi

schemat podłoczeni dwóch zródel zasilania.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jak byś czytał ze zrozumieniem to takich bzdur byś nie pisał.

Zadałem konkretne pytanie, nie potrafisz odpowiedzieć nie odzywaj się.

Według ciebie z przetwornicy wychodzi 12 V ?

Zawsze mnie uczyli żeby uzyskać 230 v trzeba dostarczyć 12 V stałego do przetwornicy

Jak widzisz na schemacie nie ma tam podzielonych napiec czy też rodzajów prądu

Są tam dwa źródła zasilająca z przetwornicy  i z sieci z przetwornicy wychodzi "chyba"230 V i z sieci 230 V.

Piszesz bo się nudzisz ?

Nie myli się ten co nic nie robi i kto pyta nie błądzi

Mimo to pozdrawiam serdecznie 

Edytowane przez marekrudz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś również odseparować przewody "neutralne" od siebie, przełączając je, aby uniknąć sytuacji zamiany fazy z neutralnym np w sytuacji obcej innej instalacji.

Polecam zastosować stycznik z 2 parami NC/NO z cewką na 230V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  2 godziny temu, marekrudz napisał:
Zawsze mnie uczyli .........


Z całego wywodu z powyższym mogę się zgodzić emoji123.png

I niestety nie nauczyli emoji33.png


Wysłane z telefonu emoji12.png

 

Jak nie masz nic do dodania merytorycznego na temat wątku, to siedź cicho i nie bij piany, bo nic tutaj nie wnosisz 

dzięki  Marek4791 za odpowiedz sensowną i merytoryczną 

Pozdrawiam 

Edytowane przez marekrudz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, marekrudz napisał:
  2 godziny temu, marekrudz napisał:
Zawsze mnie uczyli .........


Z całego wywodu z powyższym mogę się zgodzić emoji123.png

I niestety nie nauczyli emoji33.png


Wysłane z telefonu emoji12.png

 

Jak nie masz nic do dodania merytorycznego na temat wątku, to siedź cicho i nie bij piany, bo nic tutaj nie wnosisz 

dzięki  Marek4791 za odpowiedz sensowną i merytoryczną 

Pozdrawiam 

Jeżeli u Ciebie sieć 230 V (patrz Twój schemat) ma plus i minus to nie dziwię się Krzyśkowi, że tak pisze. Ty natomiast nie potrafisz przyznać się do błędu lub braku wiedzy a innych wzywasz do siedzenia cicho lub posądzasz o bicie piany. Trochę pokory i spokoju przydałoby się.

Ktoś mądry kiedyś powiedział: "Wiedza daje pokorę, głupota nadyma"

Edytowane przez ed (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marekrudz napisał:

 

:lol:

widzę że twoja niewiedza bardzo cię śmieszy

a tak na zakończenie jałowej dyskusji to, wyprowadzając wspólny mianownik z AC i DC to naprawdę minus w twoim gniazdku powinien być po prawej stronie :banan:, jak się poduczysz to może kiedyś zrozumiesz

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim nie wiadomo, jakie odbiorniki mają być zasilane i co autor wątku miał na myśli.
Traktując schemat jako ideowy wyobraźmy sobie, że zarówno na wyjściu z przetwornicy, jak i na wejściu z sieci pola kempingowego jest 230V AC. Dajmy zatem transformator separacyjny 230/230 i mostek Graetza, dołóżmy jeszcze jakiś elektrolit dla wygładzenia i voila - mamy 230 DC z plusem i minusem. Dokładnie tak jak na schemacie. Co się nie da jak się da, tylko do czego to można wykorzystać?

Odwaliłem ekwilibrystykę, czyż nie? :)

P.S.
Jeżeli ktoś nie widzi różnicy pomiędzy "+/-" a "L/N" to niech od prądu trzyma się z daleka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj filmik @Voku na YT jak montował solary.

Wydaje mi się że chodzi Ci o taki sam efekt jaki on zrobił, użył tam automatycznego przełącznika miedzy zasilaniem przyczepy z przetwornicy a siecią na polu kempingowym

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marekrudz, gwoli przestrogi - jeżeli zrobisz to tak jak przedstawiłeś na schemacie, to przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności podasz fazę na zewnątrz, na sieć pola kempingowego. Jeżeli komuś coś się stanie i dojdą że to Ty, to wizytę u prokuratora masz jak w banku.

Można to porównać do technika naprawiającego sieć, gdy nagle go prąd "popieści" i albo zabije albo ze słupa zrzuci - a to tylko jakiś idiota uruchomił w domu podpięty "po taniości" i bez zabezpieczeń agregat.I tak giną ludzie. 230V to nie bateryjka w latarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.