Skocz do zawartości

Zmiana oświetlenia 12V na led 12V - problem


Batman

Rekomendowane odpowiedzi

58 minut temu, filipert napisał:

I jak, testy były?

Ja wszędzie gdzie miałem oprawki wpakowałem ledowe odpowiedniki halogenów. Jak na razie jeden sezon przeżyły.

Dziwi mnie tylko, że masz oświetlenie 12V tylko w łazience. 

Żarówki leżą na razie. Moze w weekend pozmieniam. Ale testy wiosną. 

12V mam w łazience oraz nad kuchenką. Z tym ze w lazience jest tak, ze działa zarówno z aku, jak i z trafo. Nad kuchenką jest lampa podwójna. Dwa oddzielne włączniki. Jeden na 12V tylko z aku, a drugi tylko 230V z sieci. Fabrycznie tak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 50
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

11 godzin temu, Piotrekm13 napisał:

12V mam w łazience oraz nad kuchenką. Z tym ze w lazience jest tak, ze działa zarówno z aku, jak i z trafo. Nad kuchenką jest lampa podwójna. Dwa oddzielne włączniki. Jeden na 12V tylko z aku, a drugi tylko 230V z sieci. Fabrycznie tak było.

Ale to 230V, to też zakładam 12V, tylko z trafo?

A pozostałe oświetlenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, filipert napisał:

Ale to 230V, to też zakładam 12V, tylko z trafo?

Właśnie nie. Z trafo idzie tylko łazienka. 

A nad kuchenką udziwnienie, jak pisałem.

42 minuty temu, filipert napisał:

Ale to 230V, to też zakładam 12V, tylko z trafo?

A pozostałe oświetlenie?

Reszta 230V i tylko 230V. I najlepsze, że tak jest fabrycznie.

 

IMG-20210425-WA0001.jpg

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, filipert napisał:

No to faktycznie masz fajne wyzwanie :)

Dodałem schemat powyżej , nie wiem czy widziałeś...

Miałem kiedyś pomysł, aby całość przerabiać na 12V, ale tak rzadko śpimy na dziko, że tylko te parę żaróweczek zamienię na LED, żeby nie martwić się nadto o aku holownika. Aku pokładowego też na razie nie planuję. Też mam upatrzony woltomierz, do zamontowania w przyczepie, aby na bieżąco kontrolować, czy rano odpalę :)

W razie "W" mam jeszcze lampkę z Decathlonu, która od paru lat działa na tych samych bateriach. Jakieś perpetum mobile chyba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piotrekm13 napisał:

...tak jest fabrycznie.

Witam.

U mnie jest podobnie.

Kuchnia i łazienka 12V DC /230V AC /gniazdka 230 V AC.

Pompki wody: krany i WC  - 12V DC z trafo i accu

Reszta - oświetlenie + gniazdka na 230V AC.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Tofel napisał:

U mnie jest podobnie.

A ja mam wszystko na 12V po za oświetleniem przedsionka. To jedna jedyna lampka na 230V ;(  Tak , że można się zdziwić czasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, BUMERANG napisał:

To jedna jedyna lampka na 230V ;(  Tak , że można się zdziwić czasami.

Raczej lampka jest na 12V ale może być tak podłączona do energobloku, że działa tylko przy 230V. Tak jest u mnie w Knausie właśnie zrobione. Niby ma to zapobiegać zostawienia światła na zewnątrz, które wyżre nam cały aku. Na szczęście da się to łatwo zmienić przepinając oświetlenie zewnętrzne w energobloku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, jacek00 napisał:

Raczej lampka jest na 12V ale może być tak podłączona do energobloku, że działa tylko przy 230V

Żarówka jest na 230V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, BUMERANG napisał:

Żarówka jest na 230V

No to faktycznie "ciekawe" rozwiązanie.

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotrekm13 napisał:

Dodałem schemat powyżej , nie wiem czy widziałeś...

Teraz dojrzałem.

Ciekawe, zawsze byłem przekonany, że całe oświetlenie w przyczepach jest 12V po energobloku. 

Całe życie człowiek się uczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

No i aktualizacja. Żarówki w łazience (wklejam jeszcze raz poniżej) nie wytrzymały majówki. Światło święciło się przez parę godzin (chyba ktoś zapomniał) i jedna żarówka całkiem przepalona, a dwie pozostałe ledwo się "żarzą" czyli świecą, ale bardziej jak do romantycznej kolacji niż żeby coś zrobić przy tym oświetleniu. 

Na początku myślałem że się coś stało z trafo, ale pompki działają normalnie, trumavent również "dmuchało" bez żadnych zakłóceń całą noc. 

Czyli co??? Słaba jakość żarówek???

image.png.ac1273897ffcd399b01f8f0a21d364c0.png

 

Edytowane przez Piotrekm13 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrekm13 napisał:

No i aktualizacja. Żarówki w łazience (wklejam jeszcze raz poniżej) nie wytrzymały majówki. Światło święciło się przez parę godzin (chyba ktoś zapomniał) i jedna żarówka całkiem przepalona, a dwie pozostałe ledwo się "żarzą" czyli świecą, ale bardziej jak do romantycznej kolacji niż żeby coś zrobić przy tym oświetleniu. 

Na początku myślałem że się coś stało z trafo, ale pompki działają normalnie, trumavent również "dmuchało" bez żadnych zakłóceń całą noc. 

Czyli co??? Słaba jakość żarówek???

image.png.ac1273897ffcd399b01f8f0a21d364c0.png

 

Jak kupuje żarówki LED w zaufanym sklepie, to sprzedawca zawsze dopytuje o zastosowanie, miejsce gdzie będzie świecić i jak długo, dopiero wtedy dobiera żarówkę.

Sprawdzałeś jakie masz napięcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotrekm13 napisał:

Czyli co??? Słaba jakość żarówek???

Pewnie żarówki kupiłeś do DC 12V a ten prosty zasilacz w hobby daje AC 12V i pewnie skoki ma tam do 18V, kup ledy 12VAC/DC są takie, ciut droższe i powinno działać dłużej.

Np. takie kupowałem i bardzo jasno świecą i są AC/DC: https://allegro.pl/oferta/zarowka-g4-12-led-smd-12v-ac-dc-3-2w-ciepla-ccd-10665124557

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AC /Dc to słuszny trop, zasilacze przyczepowe przeważnie mają wyjścia AC (po transformatorze) i najwyżej jedno o małej mocy - DC stabilizowane.

Może też nie tyle o jakość lub prąd chodzi, moze też za ciepło im było. Są całe oblewane/w obudowie, łącznie z elektroniką, jeśeli włożyłeś je w fabryczne oprawy (płytka miseczkakryta szkiełkiem), zwyczajnie ciepło je wykończyło, jeśli świeciły parę godzin. Tym bardziej będzie to prawdopodobne, jeśli paliłyby się nawet na DC na napięciu ładowania aku. Z tych fabrycznych "kloszy" trudno odprowadzić ciepło, u siebie mam na tym samym trzonku nieoblewane "paletki" zdaje się że ok. 1W, i po kilku godzinach tez jest im ciepło, ale jeszcze nie padły. Do tych obudów im mniejsza moc, nawet o pojedyncze dziesiatki wata, tym lepiej.

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.