Skocz do zawartości

Pomysł na solary w przyczepie - weryfikacja


Misiek30

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. To mój pierwszy post i pierwsza przyczepa. Studiowałem forum w miarę możliwości czasowych ale nie znalazłem wyczerpujących informacji.

Przyczepa ma 21 lat, Knaus Marcampo, z założenia użytkowanie poza zasięgiem 230V. Chcę przerobić instalację na 12 V ( 230V zostawię jak jest), oświetlenie led, ładowaka do telefonu, jedna pompa do wody, do tego przetwornica 1000W ( do ładowania laptopa oraz roweru), akumulator 100 Ah i solar(y).

I tu mam pytanie co do słuszności mojej koncepcji. Otóż pomysł jest taki by zasilać ten akumulator z dwóch solarów  (100-130W) podpiętych do jednego regulatora MPPT 20A, jeden solar zamontowany na dachu, drugi mobilny wpinany kablami do przyczepy i wystawiany na słoneczko gdy przyczepa w cieniu stoi. Czyli trzy tryby, pracuje pierwszy  lub drugi oraz w skrajnym przypadku oba jednocześnie. Czy taka koncepcja będzie Ok.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie będzie OK, solary będziesz musiał podłączyć równolegle. Czyli na wtyczkach, gdzie będziesz podłączał drugi solar będzie cały czas napięcie, więc musisz to jakoś rozsądnie zrobić, by łatwo było wpiąć drugi solar oraz by to połączenie było zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi i przed np. dziećmi. Napięcie może nie zabije człowieka ale lepiej dmuchać na zimne. 

Ja jestem zwolennikiem klejenia wszystkiego na stałe, bo jak się często przemieszczasz to w czasie jazdy, z reguły za dnia, solary cały czas ładują aku. No ale jak staniesz w cieniu na kilka dni to taki przenośny ma sens ;) A połączenie jednego i drugiego rozwiązania może być całkiem OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

A może położyć na dachu 4x100W lub 3x150W (szczególnie wyżej napięciowe) i nie męczyć się z rozkładaniem itd...a co będzie jak wiatr dmuchnie i solar poleci, w coś lub kogoś uderzy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jednak zrezygnowałem z pomysłu mobilnego panela, ale mam prośbę odnośnie doboru kontrolera. Mam dwa panel 140W (Vmp-18,72V,Imp-7,47A, Voc-22,46V), czy ma sens inwestowania w MPPT czy dobry PWM 30A ogarnie temat? Z tego co wyczytałem na forach inwestowanie w MPPT dla niskonapięciowych paneli mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej perspektywy wygląda to tak: lepiej mieć 2 solary połączone szeregowo i regulator MPPT. Plusy są takie, że ładowanie będzie rozpoczynało się wcześniej i kończyło później (gdy np rano na pojedynczym solarze jest około 10-11V, ładowanie w ogólne nie następuje- a przy dwóch solarach mamy już 20V i się ładuje. Podobnie w pochmurną, deszczową pogodę, zimą, itp). Czyli w ciągu dobry dłużej ładujemy. Druga sprawa- mniejszy prąd przy wyższym napięciu na odcinku między solarami a regulatorem oznacza mniejsze straty. Trzecia zaleta- nawet  przy wysokim napięciu i niższym natężeniu z solarów, regulator MPPT przetworzy nadmiar napięcia na wyższy prąd ładowania i uzyska wszystko, co panele są w stanie podać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Misiek30 napisał:

No właśnie wyższy prąd ładowania - nie wiem czy mi na tym zależy. Mam akumulator 100Ah i teoretycznie powinien być ładowany max.10A.

Prawda, że najlepszy prąd ładowania to 10-15A, ale przy mocy paneli 280W to niezależnie czy PWM, czy MPPT, jesteś w stanie "wyciskać" w pewnych warunkach ładowanie około 20A.

Dlatego ja, zakładając docelowo moc 300W i aku 110Ah, wybrałem MPPT Victrona, gdzie mogę ustawić max prąd ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.08.2021 o 23:03, Misiek30 napisał:

do tego przetwornica 1000W ( do ładowania laptopa oraz roweru)

Nawiązując do pierwszego postu, odradzam przetwornicę na 230V do napędzania ładowarek. Znacznie oszczędniej energetycznie jest zaopatrzyć się w ładowarki na 12V są takie do laptopów i rowerowe. Przemiana z 12V na 230V i później zamiana na około 19V czy też 42V wprowadza niepotrzebne straty energii której nigdy nie jest za wiele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.