Skocz do zawartości

Zasilacz i prostownik podłączone jednocześnie


Polishdiver

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, w mojej przyczepce mam energoblok bez funkcji ładowania akumulatora. Czy podłączając akumulator do zasilacza energobloka mogę mieć jednocześnie podłączony do akumulatora prostownik elektroniczny? Chodzi mi o to czy prąd płynący z zasilacza 12v gdy przyczepa jest podłączona do 230 nie zrobi kuku prostownikowi lub odwrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Polishdiver napisał:

Cześć, w mojej przyczepce mam energoblok bez funkcji ładowania akumulatora. Czy podłączając akumulator do zasilacza energobloka mogę mieć jednocześnie podłączony do akumulatora prostownik elektroniczny? Chodzi mi o to czy prąd płynący z zasilacza 12v gdy przyczepa jest podłączona do 230 nie zrobi kuku prostownikowi lub odwrotnie?

Sprawdź czy Twój energoblok ma przekaźnik który odłącza akumulator gdy jest napięcie 230V 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Polishdiver napisał:

blok do którego chcę podłączyć aku i domniemany przekaźnik

obstawiam że gdy podłącze aku do bloku 5 czyli piny 13 i 9 to będzie ok?

Przecież na schemacie masz napisane wyraźnie: "trailer connection wiring" - czyli żaden pokładowy akumulator tylko okablowanie do podłączenia przyczepy.

A ze schematu jednoznacznie wynika zasada działania: podpięte 230V AC odpina zasilanie 12V DC z samochodu, brak 230V AC przełącza zasilanie przyczepy na akumulator samochodu (lub w czasie jazdy alternator).

Wniosek - trzeba zrobić osobny układ dla akumulatora pokładowego, z własnym ładowaniem

lub - odciąć wtyczkę 7/13 pin i wtedy pod piny 9 i 13 podpiąć akumulator przyczepy

Edytowane przez piotrowin (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, piotrowin napisał:

Wniosek - trzeba zrobić osobny układ dla akumulatora pokładowego, z własnym ładowaniem

lub - odciąć wtyczkę 7/13 pin i wtedy pod piny 9 i 13 podpiąć akumulator przyczepy

Dobrze, że to napisałeś. Miałem w głowie wpięcie równoległe do zasilania z auta ale wtedy przecież było by napięcie na wtyczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten EBL nie jest przewidziany do pracy z akumulatorem pokładowym.

Można zatem zrobić tak:

w samochodzie:
- za alternatorem układ ładujący dwa akumulatory, z separacją i ustawieniem priorytetów ładowania (są do kupienia gotowe)
- nowy mocniejszy alternator, bo pewnie standardowy nie pociągnie elektroniki samochodu, urządzeń przyczepy i dwóch akumulatorów
- dwa dodatkowe przewody z samochodu do przyczepy (we wtyczce 13 pin byłoby miejsce)

w przyczepie:
- akumulator pokładowy pod zaciski 9-13
- pod te same zaciski dodatkowe przewody z samochodu (od ładowarki) + układ odcinający po podaniu 230V AC na przyczepę
- pod te same zaciski ładowarka 230V AC (samostartująca, np. z Lidla)


Albo (wariant drugi):
- nie ruszamy samochodu
- na dachu przyczepy solary, akumulator pokładowy i ładowarka jak wyżej

Pomyślałbym jeszcze nad układem kontrolno-odcinającym do lodówki, żeby akumulatora nie wyssała. W oryginale lodówka startuje "po zapłonie".

I to tak z grubsza jeśli chodzi o mała modyfikację, którą chciałeś zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.