Skocz do zawartości

Turcja 2021


nomadka

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Brawo.. 

Właczam baczną obserwacje Was.. my jeszcze kierunek nieokreslony, a za 2 tygodnie wyjazd.

Podpowiedzcie czy z HDS jest jakiś problem czy można na stacji kupić i doładować. 

Tak czułem że ruszycie w tamtym kierunku jak ostatnio rozmawialismy w Grecji. 

Dzieki za info i czekamy na wiecej zdjeć i opisów.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super - to ja też czekam na kolejne relacje - bo smaka mamy na Turcję coraz większego:):)

13 godzin temu, ufolz napisał:

Podpowiedzcie czy z HDS jest jakiś problem czy można na stacji kupić i doładować. 

OK - Już znalazłem info.

Edytowane przez pawel1966 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. DSC_1966.thumb.JPG.5fec1491290853ee01b896b5cfd9a308.JPGDSC_1983.thumb.JPG.1065c64e1efe275475412a9abc1c0346.JPGDSC_1988.thumb.JPG.442aaf1f2d12ad642827fc799bea847e.JPG

Kemping Dereli przy Efezie. 

Na powrót do Turcji mieliśmy ochotę od kilku lat, w końcu w tym roku wypaliło, chociaż trochę przeszkód musieliśmy pokonać. Po "uprawnomocnieniu" się szczepień ruszany do Grecji na Chalkidiki, jeżeli Turcja poluzuje obostrzenia na granicy po ramadanie pojedziemy do Turcji, jeśli nie, to zostaniemy w Grecji. Czekanie się opłaciło. Turcja wpuszcza na podstawie zaświadczenia o szczepieniu. Jest też dostępny europejski paszport kowidowy. Wypełniamy też turecki dokument zdrowotny (w którym nic o zdrowiu nie ma) i od razu dostajemy kod HES. Granica grecko-turecka w dalszym ciągu zamknięta. Przejeżdżamy do Bułgarii przez przejście Nimfea (w Grecji pod górę, w Bułgarii z góry, drogi dobre). W Bułgarii na stacjach benzynowych otwarte są tylko ubikacje dla inwalidów, zamknięte są również bary. Można kupić kanapkę i kawę na wynos. Na tureckiej granicy jesteśmy zdezynfekowani za 30LT, lub 3€, dostajemy 3 maski i informacje po turecku o obowiązku używania. Potem już tylko czekamy w długiej kolejce samochodów osobowych. Sprawdzanie dokumentów, lekarzowi pokazujemy nasz paszport kowidowy – przystawia stempelek i po niecałej godzinie jesteśmy w Turcji.. Jedziemy na przeprawę do Canakale. Droga bezpłatna, w większości czteropasmowa. Za prom w Eceabat mamy zapłacić 175LT. Lirów nie mamy, więc z 20 € facet wydaje nam 5LT. Trudno. Na granicy nie ma wymiany, a do Edirne nie chcieliśmy zjeżdżać. Wymieniamy EURO na liry dopiero w PTT w Burhaniye. 1€=10,27LT i od razu trafiamy na targ. Ich targowiska przebijają wszystkie mi znane, głównie ze względu na obfitość i ekspozycję owoców i warzyw. Nawet ziemniaki są ułożone w piękne piramidki. Aktualnie królują truskawki, czereśnie i morele.

Koronawirus. W Turcji w dalszym ciągu obowiązują maski, choć niektórzy noszą je pod brodą lub wcale, inni również na kempingu. Na niektórych kempingach musimy się okazać kodem HES, czasem proszą o niego również w sklepie. Mierzą nam również temperaturę.

Kempingi. Są różne, choć na taki z basenami i animacjami nie trafiliśmy. Wybieraliśmy takie, które cieszą się dobrą opinią w internecie głównie ze względu na czystość. I to się sprawdzało. Najtańsze są kempingi miejskie "park alani" ale też i najsłabsze, często zamienione w prawdziwe obozowiska. Tutaj są to olbrzymie namioty, przykryte plandekami z lodówkami, grilami, kanapami, kwiatkami, światełkami. Kempingi zapełniają się w piątek. Przyjeżdżają tureckie przyczepy, kampery i przede wszystkim namiociki. Pustoszeją w poniedziałki, więc dla nas to najlepszy czas na przemieszczanie się. Trafił nam się kemping, który przyjmował tylko po rezerwacji minimum na 5 dni (Ackur Camping Datça) i nas nie przyjął, w Dalyan miał nie przyjmować przyczep, tylko namiociki 2x2,5. Jednak nas przyjął. Ceny są różne, najczęściej płaci się za osobę. My za komplet jak na razie płaciliśmy od 83LT do 200LT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ufolz napisał:

Ale że jak, maseczki też na powietrzu trzeba nosić?

Niestety trzeba I wcale to nie jest fajne w upale, chociaż teraz chyba w Polsce bardziej gorąco. Tu 28-30 w dzień i 18 w nocy +wiaterek od morza. I jeszcze jedna informacja praktyczna. Zakupiłam Turist welkom pack w Turcell I mam 20GB na miesiąc za 215LT łącznie

Edytowane przez nomadka (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ufolz napisał:

Dzisiaj wieczorem mają wejsc aktualizacja obostrzeń. Turcy tylko w sklepach chodza w maskach. Źrodło bezpośrednio od mieszkańców Turcji.

To byłoby dobrze, jeszcze dzisiaj tego nie widać.

Wracam do oszczędnej relacji?

Na kempingu Dereli jest piękna szeroka plaża, restauracja, dużo eukaliptusowego cienia i palmy na wydmach. Do Efezu raptem 8km. Byliśmy już dwa razy, tym razem odpuszczamy. Za to Zaglądamy do Selcuka,

DSC_1963.thumb.JPG.f7092d7c2974744c4b6a8c3d1c931bf6.JPGDSC_1964.thumb.JPG.69677daf002d4052c2732c0449a8be8b.JPG

odwiedzamy bazylikę św. Jana.

DSC_1998.thumb.JPG.f352248ffc4fcde1aaaa4a1fcafd2ea0.JPGDSC_2001.thumb.JPG.81a55cf5a9ebe213c289880af56e1772.JPG

I do Kusadasi. Niewiele się zmieniło, kemping Yat jest czynny, ale nie mamy ochoty tu się przenosić.

DSC_1978.thumb.JPG.e94b66f085f77fccbfd741df57ff5736.JPG

DSC_1979.thumb.JPG.7809e6bee442eab9b52ac5587d3f8497.JPG

DSC_1981.thumb.JPG.7a15d0eae79f59db8588e8afae24baa2.JPG

Jest zastawiony stałymi przyczepami. Okazuje się, że w niedzielę bazary są nieczynne. W marketach stanowiska inne niż spożywcze osłonięte taśmami. Taka kowidowa rzeczywistość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2021 o 21:00, nomadka napisał:

Wypełniamy też turecki dokument zdrowotny (w którym nic o zdrowiu nie ma) i od razu dostajemy kod HES.

Zosiu jak zdobyliście kod HES czy skanowaliście paszport jak proszą w aplikacji?? czy kupowaliście kartę sim, czy dla każdego podróżującego trzeba ten kod uzyskać??

https://register.health.gov.tr/

Czy może bezpieczniej z tej strony.. :(

Ja zainstalowałem tę apkę ale mam obawę co do skanowania paszportu.

image.png.933edf20096d85663052aa6725d2bc19.png

Edytowane przez ufolz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, ufolz napisał:

Zosiu jak zdobyliście kod HES czy skanowaliście paszport jak proszą w aplikacji?? czy kupowaliście kartę sim, czy dla każdego podróżującego trzeba ten kod uzyskać??

https://register.health.gov.tr/

Czy może bezpieczniej z tej strony.. :(

Ja zainstalowałem tę apkę ale mam obawę co do skanowania paszportu.

image.png.933edf20096d85663052aa6725d2bc19.png

Wchodziłam na stronę podaną w polskim MSZ, zakładka Turcja. Wtedy nie musiałam skanować paszportu, podałam tylko jego numer. Najwięcej problemu sprawiło mi podanie miejsca docelowego, ale w końcu się udało. Podałam adres jednego kempingu. HES musi mieć każdy i generuje się go od razu. 

Kupiłam kartę turist welcome pack w turkcell, 20GB na miesiąc i telefony tylko tureckie, wiedo rozmów korzystam z WhatsApp 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.