Skocz do zawartości

Fotowoltaika do TEC K1 450


h3llord

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, filipert said:

Oby tak było. Ja mam wersje z BT ale poszukaj na stronach Victrona jak to się je z tym kabelkiem i jak jest bliźniaczo, to wszystko powinno być jasne.

Informacyjnie, tak to jest trochę mocniejszy klon Victrona, na minus jest brak komunikacji przez bluetooth. Komunikacja odbywa się po kablu, sam kabel to ok 150zl na allegro:
https://allegro.pl/oferta/victron-energy-ve-direct-to-usb-interface-7160484411

Może komuś się przydadzą te informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część gratów skompletowana, tzn.:
Panel Mono
Pmax: 185w
Voc: 44,5V
Isc: 5.35A
Vpm: 36,6V
Ipm: 5,05A

Regulator: Tracer 3210AN
Przewody 6mm2
Przetwornica: Dometic Waeco pp602, 550W/1100W + bezpiecznik 100A + przewody 16mm
Dodatkowo 2 heble: jeden na panel, drugi na przetwornicę
Monoblok: MIKO MK90

W międzyczasie zrobione oświetlenie led na taśmach + 2 wyjścia zapalniczki sam bezpośrednio z aku na bezpieczniku 15A

Rozumiem że teraz powinienem z aku odpiąć przewody do monobloku i przepiąć pod regulator.
Czy zastosować tu dodatkowy bezpiecznik jak na schemacie? (w monobloku mam 10A), dać tu 20A?
Czy bezpiecznik między regulatorem a aku jest potrzebny? jak tak to jaki? także 30A?
Jaki polecacie przełącznik zasilania automatyczny ew. manualny?
Prawidłowo powinienem jeszcze się upewnić, że ładowarka aku, jest na oddzielnym obwodzie niż gniazda w przyczepie, jak nie to rozumiem że rozdzielić.

Czy może coś przeoczyłem, źle zrozumiałem? Chcę to zrobić porządnie, aby później nie poprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@filipert Czy powyższe wg. Ciebie będzie ok?
Dodatkowo czy przełącznik automatyczny zastosować taki: APZ-1 https://allegro.pl/oferta/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-apz-1-6884975967
Priorytet sieć/agregat
Czy z manualnego, taki będzie odpowiedni: 32A 3P SVK3-32 Tracon https://allegro.pl/oferta/przelacznik-zrodla-zasilania-32a-3p-svk3-32-tracon-7033423591?fromVariant=7253037878
Lub jak możesz podaj jaki Ty zastosowałeś u siebie lub byś zastosował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, h3llord napisał:

czy przełącznik automatyczny zastosować taki: APZ-1 https://allegro.pl/oferta/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-apz-1-6884975967
Priorytet sieć/agregat

Zwróć uwagę, że ma tylko 8A, są mocniejsze opcje ale może Ci starczy. 

Ja jeszcze nic nie mam, bo przetwornicy jeszcze nie mam ale jak finanse puszczą, to oczywiście automat. 

Co do całej reszty,  nie zaryzykuję porad na opisówce, bo w dwie strony możemy się źle zrozumieć. Koniecznie skrobnij schemat, ja robiłem Paint3D ale możesz nawet na kartce ołówkiem. 

Graty wydają się OK. Jak masz regulator 30A, to te gniazda zapalniczek spróbowałbym też puścić przez Load. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat bym wykorzystał Twój, jedynie się zastanawiam nad danymi bezpiecznikami oraz przeglądem jak mam wpiętą ładowarkę automatyczną.
Automat mocniejszy: https://allegro.pl/oferta/automatyczny-przelacznik-zrodla-zasilania-20a-10777011760

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, h3llord napisał:

Schemat bym wykorzystał Twój, 

OK, nie otrzymałem na niego specjalnej krytyki ?

Cieszę się, że się przyda. 

30A między aku a regulatorem, to z instrukcji mojego Victrona, sprawdź czy u Ciebie jest sugestia. On ma zabezpieczyć przed prądem zwarciowym z aku, więc powinien być nieznacznie większy od max prądu ładowania regulatora. 

Elektroblok zabezpieczasz odpowiednio do mocy, jak ma 10A (mało trochę) to bezpiecznik 10A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@filipert Przerobiony Twój schemat, tak jak podałem wyżej monoblok ma tylko 90W i oryginalnie 10A, czyli w miejsce X dam także bezpiecznik 10A. Konkretnej długości przewodów jeszcze nie znam, ale powinne być krótsze niż w oryginalnym schemacie.
Muszę się upewnić jak ładowarka jest wpięta w układzie, jak będzie źle, przerobię na wpięcie tak jak na schemacie.
Heble są na 12-36V 100A, ale widziałem że użytkownicy forum używali ich w podobnej konfiguracji.
Wynika z tego że na wszelki wypadek dać między regulatorem a aku bezpiecznik 40A
Czy warto dawać dodatkowy bezpiecznik między heblem a regulatorem?
Planuje zastosować automat wymieniony powyżej, czyli PZ-20AD:

  • Napięcie zasilania 200-250 VAC
  • Maksymalny prąd obciążenia rezystancyjnego 20A (AC-1)
  • Maksymalny prąd obciążenia indukcyjnego 8A (AC-3)
  • Maksymalny prąd obciążenia indukcyjne 3 A
  • Czas przełączenia 5/10 s
  • Temperatura pracy -30 do +50 C




2021-06-22_10h39_31.png.17c24effac52b8f29850c0131f0e1323.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Update odnośnie prac:
- automatyczny przełącznik zamontowany i podłączony obok elektrobloku. Działa prawidłowo z przetwornicą oraz prądem, musiałem go odwrotnie podłączyć ze względu na specyfikację samego urządzenia.
- automatyczna ładowarka podłączona razem na wejściu z przyłącza przyczepy do 230V do przełącznika, uruchamia się tylko gdy jest podpięta przyczepa do sieci
- przetwornica podłączona do aku na automatycznym bezpieczniku 100A, z przetwornicy poprowadzony przewód do automatycznego przełącznika
- zastosowany przewód do ładowarki i przetwornicy ldyp 3x1,5
- solar podpięty wraz z regulatorem, do regulatora podpięty elektroblok. Aktualnie solar jest stawiany obok przyczepy, pogoda nie pozwala na montaż na dachu, tzn. co chwila deszcz/słońce, nie mogę się w strzelić w okno pogody

Prace jakie pozostały:
- przyklejenie solara na dach
- zrobienie dodatkowej skrzyneczki na hebel i ładne ułożenie przewodów w korytku
- dodatkowe przewody do sypialni pod ładowarki usb/gniazdo zapalniczki
- dodatkowe gniazdo zapalniczki/usb w części dziennej
- montaż wentylatorów na kratce od lodówki
- montaż radia samochodowego i głośników
- przerobienie instalacji wzmacniacza anteny na 12v

Jak kupię lepsze wkręty do drzewa i ładnie poukładam wszystko wrzucę zdjęcia ;)

IMG_20210711_121025.jpg

IMG_20210711_121034.jpg

IMG_20210711_121037.jpg

IMG_20210711_121052.jpg

IMG_20210711_143026.jpg

IMG_20210711_143049.jpg

IMG_20210711_143059.jpg

Edytowane przez h3llord (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2021 o 12:35, h3llord napisał:

IMG_20210711_121025.jpg

Nie widzę bezpieczników blisko klemy plusowej:

image.thumb.png.ffb088cd6328938765a6f73096a1fbfb.png

W dniu 13.07.2021 o 12:35, h3llord napisał:

- przerobienie instalacji wzmacniacza anteny na 12v

O ile to możliwe, to jak najbardziej oddal przewody, antenę i i zasilacz antenowy od instalacji solarnej. Mi solar bardzo zakłócał odbiór stacji radiowych :( 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lbuster Te czerwone miejsca co zaznaczyłeś:
1. Ten czarny walec to jest bezpiecznik automatyczny, znajduje się max 20cm od klemy, bliżej nie mogłem go zainstalować gdyż w pudle nie ma na niego miejsca, a tak jest przykręcony aktualnie przy aku za obudową
2. To jest hebel od Enduro, był montowany w firmie i z tego co sprawdzałem ma 2 bezpieczniki, jeden przy samym Enduro, drugi przy klemie.
Ale dzięki za czujność i zwrócenie uwagi. Antenę oraz TV mam po przeciwnej stronie, więc na szczęście nie zauważyłem opisanych przez Ciebie problemów. W tej skrzyni można powiedzieć jest sama elektryka, prąd do wzmacniacza będę brał z energobloku (znikomy pobór).
Wczoraj dodatkowo odpiąłem w energobloku przewody do transformatora 230v -> 12v, po czasie zauważyłem, że aktywując przetwornicę, energoblok odłącza zasilanie z aku i przerabia 230v -> 12v, teraz jest już prawilnie i sama przetwornica w spoczynku ciągnie znikomy prąd jak jej nie odłącze.
Dodatkowo podpiąłem 2 wentylatory 12cm do kratki lodówki na bezpieczniku 5A, znacząca poprawa pracy lodówki.

Jeszcze trochę poprawek, przeróbek mi zostało, na koniec po podpięciu wszystkiego zrobię ponowny przegląd instalacji czy czegoś nie pominąłem lub nie zrobiłem rozwiązania na chwilę i takie pozostawiłem. Ogólnie sporo zabawy i dłubaniny, jak się nie chce wiercić za specjalnie dziur i robić zgodnie ze sztuką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, h3llord napisał:

Ten czarny walec to jest bezpiecznik automatyczny, znajduje się max 20cm

Na zdjęciu to wygląda na dłuższy odcinek :( Idea jest taka, by po urwaniu się przewodu z bezpiecznika automatycznego przewód nie mógł dotknąć klemy minusowej.

Ale skoro mówisz, że ogarniasz temat i są tam bezpieczniki to OK - na zdjęciu słabo to widać :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.