Skocz do zawartości

Do czego to służy ? Kilka pytań amatora ;)


Żonkil

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, udało się w końcu kupić przyczepę i tak sobie dziś w niej pogrzebałem, patrzyłem co do czego itd. Przyczepa to Home-Car Eureka 96r. W związku z tym, że nie wszystko udało mi się rozgryźć mam kilka pytań. 

Do czego służy ten przyrząd na zdjęciu, który znajduje się przy reduktorze butli gazowej i jak on działa ? Są przy nim jakieś kable które idą do środka budki. 

IMG_4063.thumb.JPG.8cc85215e92732a34382efe7a0f7d535.JPGIMG_4062.thumb.JPG.2b0df3f2da13159304e9491670b1b6e9.JPG

 

Kolejne pytanie dotyczy panelu sterowania. Górne przełączniku są od światła i to jest chyba dla mnie zrozumiałe. Pierwszym od lewej wyłącza się i włącza lamki na panelu, a reszta służy do oświetlenia, ale dolny przełącznik jest dla mnie zagadką, w jakiej pozycji go nie ustawie to się w sumie nic nie dzieje, po za tym, że te światełka przy nim sobie gasną i się zapalają. Może mi ktoś wytłumaczyć o co w tym chodzi ?

IMG_4061.thumb.JPG.3f7795533aa109db43d3b8f8781794b3.JPG

I ostatnie pytanie, czy w tej przyczepie jest możliwość podłączenia akumulatora ? Posiadam taki akumulator 100Ah i w sumie fajnie by było z niego korzystać, na przykład na rybach jak nie mam dostępu do prądu. W którym miejscu szukać ? Gdzieś przy przetwornicy ? W szafie nic nie ma. Pod kuchnią, przy zaworach też. Jest dużo kabli pod kanapą przy przetwornicy. Tam powinnienem się uważniej przyjrzeć ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem, szukałem i znalazłem. To coś dziwnego to elektrozawór. Po dostaniu impulsu, odcina gaz w przyczepie. Teraz muszę po kabelku dojść, do czego jest podłączony. Obstawiam czujnik dymu, który znajduje się w przyczepie. Miało by to sens, że jak czujnik się uruchamia, to wyłącza gaz, ale jaka jest prawda, to się dowiem jutro, jak po kablu do kłębka dojdę. Są takie rzeczy stosowane w przyczepach, czy to myśl inżynierska poprzedniego właściciela ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten panel co masz to wykrywacz gazu w przyczepie 

na logikę jak włączysz powinny zapalić się kontrolki przy safe - bezpieczny

lub fail czyli "błąd" wiec cos nie gra 

a po rysunkach wygląda ze jeden czujnik jest w bakiście co sam pisałeś a drugi w piecyku

Ja się na tym nie znam tylko tak wywnioskowałem 

Edytowane przez Kobiela (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Żonkil napisał:

Do czego służy ten przyrząd na zdjęciu, który znajduje się przy reduktorze butli gazowej i jak on działa ? Są przy nim jakieś kable które idą do środka budki. 

IMG_4063.thumb.JPG.8cc85215e92732a34382efe7a0f7d535.JPG

 

14 godzin temu, Żonkil napisał:

Szukałem, szukałem i znalazłem. To coś dziwnego to elektrozawór. Po dostaniu impulsu, odcina gaz w przyczepie. Teraz muszę po kabelku dojść, do czego jest podłączony. Obstawiam czujnik dymu, który znajduje się w przyczepie. Miało by to sens, że jak czujnik się uruchamia, to wyłącza gaz, ale jaka jest prawda, to się dowiem jutro, jak po kablu do kłębka dojdę. Są takie rzeczy stosowane w przyczepach, czy to myśl inżynierska poprzedniego właściciela ?

Może być, jak piszesz ale ja na początku obstawiłem podgrzewanie reduktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to podgrzewanie reduktora. W przyczepie znajdują się czujniki gazu x 2   i dymu x 1, wszystko jest podłączone właśnie pod ten panel i jest to jakiś system zabezpieczenia, przed ulatnianiem się gazu i pożarem. Działa na zasilaniu 12V. Przynajmniej tak po kabelkach doszedłem. Jak będę miał więcej czasu to się bardziej zagłębie, jak dokładnie to działa. Fajne jest to, że jest to oryginalnie założony system (wszystkie kable są poprowadzone w oryginalnych wiązkach  i nie wyglądają na dokładane). W sumie pozostaje mi się tylko cieszyć, że mam to w przyczepie, jak to mówią bezpieczeństwa nigdy za wiele :). Podłączenie akumulatora też już znalazłem i wszystko działa. Najbardziej cieszy mnie fakt, że czego nie dotknę w tej przyczepie, to działa, nie znajduje jakiś przeróbek, dziwnych kabelków nie wiadomo od czego  i "fachowych" przeróbek, dokonanych ze szwagrem, przy butelce w garażu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

włączasz panel od gazu i powinno zapalić sie zielone safe

jak będzie gaz to zacznie piszczeć

jak czujniczki będą uszkodzone to będzie czerwone fail i piszczenie

czujniki kosztuję ok 200 zł sztuka, do kupienie gdzieś w Japonii - jeden jest w bakiście , drugi pewnie gdzieś przy podlodze wewnątrz

oryginalnie czujnika dymu nie było (chyba że na zamówienie)

Edytowane przez chris_66 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.