Skocz do zawartości

Akumulator czy panel? Doświadczenia.


Dzakart

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Mimo mnóstwa tematów zbieżnych istniejących, zdecydowałem się na swój oddzielny, związany z prozaicznym pytaniem - sam akumulator czy z panelem.

Myślę, by spróbować pobytu trochę na „dziko”. Ze względu na brak prysznica w przyczepie w rachubę wchodzą pobyty do 2-3 dni.

Chciałbym zapytać, w oparciu o Wasze doświadczenie - czy żelowy akumulator, ładowany podczas jazdy, o pojemności ok. 50 aH okaże się wystarczający do ładowania:

4x telefon (ok 10000 mAh łącznie)

pompki wody

lampki ok 10W na 2-3h dziennie 

wentylator lodówki 1W/24h

 

Licząc wychodzi, że będzie OK, ale chętnie posłucham Waszej opinii popartej doświadczeniem. Niechciałbym montować większego ogniwa, ze względu na jego wagę. 

Rozmyślam tez o panelu elastycznym 100W, ale wydaje mi się, ze będzie on w moim przypadku zbędny. Czy to słuszny wniosek?

Pozdrawiam, Adam

Edytowane przez Dzakart (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja często jeżdżę na dziko i nie mam możliwości ładowania podczas jazdy jak i nie posiadam panela. Podczas pięciu nocy spędzonych na dziko gdzie ładowałem dwa telefony, oświetlenie podobnie jak u Ciebie, pompa wody to spadło mi napięcie akumulatora o pojemności 92Ah z 12.40 do 12.20v. Czyli jak sam widzisz nie był on w pełni naładowany ale też nie zszedłem poniżej 12v. Po powrocie do domu "bateryjka" idzie pod prostownik. Myślałem kiedyś nad panelem, ale przy mojej ilości wyjazdów to się nie opłaca. Jeżeli miałbym spędzać każdy weekend nad wodą to pewnie bym w taki panel zainwestował. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Dzakart napisał:

lampki ok 10W na 2-3h dziennie 

Wymień na LEDy i będzie dobrze. Jak zacznie Ci brakować prądu to wtedy dołożysz panel. Ja mam dużo mniejszą pojemność i starczało mi na weekend.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w niewiadówce 14 dni akumulator 74 AH  ładowanie telefonów, oświetlenie w przyczepie przedsionku i pompka do kranu w zlewie dodam że akumulator był z odzysku  z osobówki bo zimą nie chciała już na nim odpalać przy -20

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry wszystkim i dziękuję za odpowiedzi oraz utwierdzenie mnie, że sam akumulator w zupełności wystarczy :)

Mam do Was jeszcze dwa pytania:

- czym kierować się podczas zakupu, czy producent ma znaczenie czy wybrać najtańszy produkt w oczekiwanej specyfikacji?

- montaż zlecam firmie, ale chciałbym się dopytać czy można skonfigurować taki akumulator tak aby ładował się zarówno podczas jazdy jak i podłączeniu do sieci?

Pozdrawiam, Adam

Edytowane przez Dzakart (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Dzakart napisał:

Dzień dobry wszystkim i dziękuję za odpowiedzi oraz utwierdzenie mnie, że sam akumulator w zupełności wystarczy :)

Mam do Was jeszcze dwa pytania:

- czym kierować się podczas zakupu, czy producent ma znaczenie czy wybrać najtańszy produkt w oczekiwanej specyfikacji?

poczytaj tutaj

i wyrób sobie własne zdanie bo odpowiedzi możesz dostać skrajne jak teorie we wspomnianym wątku

13 minut temu, Dzakart napisał:

- montaż zlecam firmie, ale chciałbym się dopytać czy można skonfigurować taki akumulator tak aby ładował się zarówno podczas jazdy jak i podłączeniu do sieci?

aby ładować podczas jazdy bezpośrednim prądem musiałbyś mieć kwasiaka jak w samochodzie, jak wstawisz AGM lub GEL, to sprawa się komplikuje

do ładowania z sieci montujesz ładowarkę sieciową odpowiednią do rodzaju i pojemności akumulatora

ale to znów tematy wielokrotnie omawiane i bez trudu odnajdziesz odpowiednie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.