Skocz do zawartości

Ogrzewanie bakisty


klosek23

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, tak siedzę i myślę, jak rozwiązać problem słabej wydajności butli propan-butan w okresie chłodów.

  Czy ktoś z Was myślał może nad wyprowadzeniem rury z rozprowadzania nadmuchu do bakisty?? widziałem takie złącza z zasuwą do wyprowadzenia ciepła do przedsionka, a gdyby tak ogrzać bakistę?? to teoretycznie gaz by nie zamarzał, co Wy na to? warto ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, klosek23 napisał:

Panowie, tak siedzę i myślę, jak rozwiązać problem słabej wydajności butli propan-butan w okresie chłodów.

  Czy ktoś z Was myślał może nad wyprowadzeniem rury z rozprowadzania nadmuchu do bakisty?? widziałem takie złącza z zasuwą do wyprowadzenia ciepła do przedsionka, a gdyby tak ogrzać bakistę?? to teoretycznie gaz by nie zamarzał, co Wy na to? warto ?

Poszukaj na forum Kilka lat temu opisywalem ten sposób, chuba nawet fotorelacje zrobilem wtedy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, kit napisał:

Poszukaj na forum Kilka lat temu opisywalem ten sposób, chuba nawet fotorelacje zrobilem wtedy 

przejrzałem temat i znalazłem twój pomysł, czy możesz opisać jak ci się to sprawdziło, czy miałeś klapkę na max otwartą czy lekko uchylona wystarczyła, i czy było czuć jakąś stratę w ogrzewaniu wnętrza? 

Edytowane przez klosek23 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, klosek23 napisał:

Panowie, tak siedzę i myślę, jak rozwiązać problem słabej wydajności butli propan-butan w okresie chłodów.

  Czy ktoś z Was myślał może nad wyprowadzeniem rury z rozprowadzania nadmuchu do bakisty?? widziałem takie złącza z zasuwą do wyprowadzenia ciepła do przedsionka, a gdyby tak ogrzać bakistę?? to teoretycznie gaz by nie zamarzał, co Wy na to? warto ?

po ostatnim wyjeździe powiem że to bez sensu.

Korzystam z GAS banka w ogrzewanym schowku i cały zeszły sezon było OK.

ostatni wyjazd gdzie temperatury dochodziły do -16 pokazał że otwory wentylacyjne w podłodze  wychładzają na tyle skutecznie schowek że część mieszanki zostaje w butli (butan) i piec się wyłącza. Gdybym nie miał drugiej butli z czystym propanem został bym w czarnej d.

Na wskutek tego że butla z czystym propanem jest z tyłu i nie sprawdzałem ile w niej jest gazu (myślałem że cały czas duocontrol bierze gaz z gasbanka ) okazało się że butla z propanem jest już pusta i musiałem po nocy szukać stacji z propanem ( przy -10 do -16 nie było już żartów )

Dziękuję załodze z forum za pomoc w organizacji propanu i transfer na stację :hej::-]    :piwo:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, klosek23 napisał:

przejrzałem temat i znalazłem twój pomysł, czy możesz opisać jak ci się to sprawdziło, czy miałeś klapkę na max otwartą czy lekko uchylona wystarczyła, i czy było czuć jakąś stratę w ogrzewaniu wnętrza? 

Klapke mialem zawsze na maxa a w późniejszym rozwinięciu patentu żeby nie grzac całej bakisty mialem zrobiny box dla semej butli Byl ocieplony styropianem chyba 2cm i wylot nawiewu byl prosto na butle Nigdy juz nie mialem problemu z butla P-B Fakt ze testowałemto gdzieś do -8/10 Dla mnie rozwiazanie całkiem ok Kosztowalo mnie to wtedy jeden wylot nawiewu to wtedy jakies 25zl i z 10min roboty Box później stworzyłem później z jakichś resztek z garażu Ogólnie moge polecić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kit napisał:

Klapke mialem zawsze na maxa a w późniejszym rozwinięciu patentu żeby nie grzac całej bakisty mialem zrobiny box dla semej butli Byl ocieplony styropianem chyba 2cm i wylot nawiewu byl prosto na butle Nigdy juz nie mialem problemu z butla P-B Fakt ze testowałemto gdzieś do -8/10 Dla mnie rozwiazanie całkiem ok Kosztowalo mnie to wtedy jeden wylot nawiewu to wtedy jakies 25zl i z 10min roboty Box później stworzyłem później z jakichś resztek z garażu Ogólnie moge polecić ?

i tak zrobię, dziekuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A macie ocieplone te bakisty? Ja przed zimą zrobiłem sobie na podwoziu ogrzewanie szarej wody. Z wiadomych powodów. Ociepliłem w środku wszystko pianką PU a całość od dołu przykryłem płytami ze styroduru 20mm. Doprowadziłem z trumy kanał 65mm i zrobiłem przepustnicę. Testowałem na razie w temperaturze do -5 stopni i przy zamkniętej przepustnicy całkiem, tylko tyle co szczelinami przy niej, w przestrzeni zbiorników było około +10 stopni. Dlatego myślę, że nawet przy -20 stopniach wystarczy otworzyć przepustnicę i będzie tam cieplutko. Obecnie robię ogrzewanie bakisty z gazem z prostego powodu. Propan jest po prostu droższy i jednak trudniej dostępny. Poza tym w planie mam tam zamontowanie LPG i ogrzewanie będzie konieczne. Doprowadziłem już tam ogrzewanie - tym razem rurką 22mm bo już wiem, że 65 to przerost formy nad treścią. Pozostanie jeszcze ocieplenie obudowy. 

Edytowane przez marek230482 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam wszystko ocieplone z podłogą i drzwiczkami włącznie.

Ale jak pisałem otwory wentylacyjne (bezpieczeństwa na wypadek wycieku) w temp poniżej -7 st. tak wychładzały schowek że mieszanka się w pełni nie dopalała (w butli zostało 30-40% zawartości).

ja po ostatnim wyjeździe jak będą mrozy poniżej -5 będę stosował tylko czysty propan.

Ale jak tam uważacie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bakista w moim byłym Knausie. 

IMG_20191031_081834.jpg

22 minuty temu, Suzu4x4 napisał:

ja mam wszystko ocieplone z podłogą i drzwiczkami włącznie.

Ale jak pisałem otwory wentylacyjne (bezpieczeństwa na wypadek wycieku) w temp poniżej -7 st. tak wychładzały schowek że mieszanka się w pełni nie dopalała (w butli zostało 30-40% zawartości).

ja po ostatnim wyjeździe jak będą mrozy poniżej -5 będę stosował tylko czysty propan.

Ale jak tam uważacie ;)

Masz nawiew ciepłego powietrza bezpośrednio na butle? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Suzu4x4 napisał:

ja mam wszystko ocieplone z podłogą i drzwiczkami włącznie.

Ale jak pisałem otwory wentylacyjne (bezpieczeństwa na wypadek wycieku) w temp poniżej -7 st. tak wychładzały schowek że mieszanka się w pełni nie dopalała (w butli zostało 30-40% zawartości).

ja po ostatnim wyjeździe jak będą mrozy poniżej -5 będę stosował tylko czysty propan.

Ale jak tam uważacie ;)

Ja mam raptem dwie małe dziurki..... ale możesz mieć rację z tym dołem butli. Zwłaszcza, że schowek na butle jest wysoki i ciepło "naturalnie" na dół nie zejdzie. Skorzystam z tej uwagi i zrobię malutki podeścik ze sklejki. Tak żeby butle nie stały bezpośrednio na dnie z dziurami tylko na ocieplonym podeście. Gaz i tak znajdzie ujście a butle nie będą miały bezpośredniego kontaktu z zimnem (u mnie dno jest z blachy). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2021 o 22:32, danielpoz napisał:

Bakista w moim byłym Knausie. 

 

Masz nawiew ciepłego powietrza bezpośrednio na butle? 

nie mam i nie będę przerabiał,  dla mnie nie ma problemu brać czysty propan na większe mrozy ;)

W dniu 21.01.2021 o 23:10, marek230482 napisał:

Ja mam raptem dwie małe dziurki..... ale możesz mieć rację z tym dołem butli. Zwłaszcza, że schowek na butle jest wysoki i ciepło "naturalnie" na dół nie zejdzie. Skorzystam z tej uwagi i zrobię malutki podeścik ze sklejki. Tak żeby butle nie stały bezpośrednio na dnie z dziurami tylko na ocieplonym podeście. Gaz i tak znajdzie ujście a butle nie będą miały bezpośredniego kontaktu z zimnem (u mnie dno jest z blachy). 

u mnie podłoga jest gruba i dobrze izolowana, z dobre kilka centymetrów wypełnione XPS , ale otwory wentylacyjne są wielkie co widać na poniższym zdjęciu .

20201123_184554_resized_1.thumb.jpg.2454edde021c23ad6ed9049cdedc00fd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2021 o 16:58, Suzu4x4 napisał:

po ostatnim wyjeździe powiem że to bez sensu.

Korzystam z GAS banka w ogrzewanym schowku i cały zeszły sezon było OK.

ostatni wyjazd gdzie temperatury dochodziły do -16 pokazał że otwory wentylacyjne w podłodze  wychładzają na tyle skutecznie schowek że część mieszanki zostaje w butli (butan) i piec się wyłącza. Gdybym nie miał drugiej butli z czystym propanem został bym w czarnej d.

Na wskutek tego że butla z czystym propanem jest z tyłu i nie sprawdzałem ile w niej jest gazu (myślałem że cały czas duocontrol bierze gaz z gasbanka ) okazało się że butla z propanem jest już pusta i musiałem po nocy szukać stacji z propanem ( przy -10 do -16 nie było już żartów )

Dziękuję załodze z forum za pomoc w organizacji propanu i transfer na stację :hej::-]    :piwo:

 

Kuba my mamy plastikową bakistę, ale mieliśmy czysty propan, a w drugiej to samo w dom light i właściwie nic się nie działo. Staliśmy obok, w tych samych warunkach i bez ogrzewania butli. Także widać, że to jednak najwięcej od gazu zależy. Różnica w cenie to U nas propan 55, a propan by tam 50. Tylko dom Light znów w górę poszedł. Na BP tydzień temu 81zl ?. Plus tego, że w takim Karpaczu to chyba szybciej taką się kupi, niż w zwykłej butli propan 

Ps. Polecamy się na przyszłość ;) tutaj jednak jest plus tego, że mamy bude I auto osobno, nie trzeba całej rodziny że sobą na stację ciągnąć :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.