Skocz do zawartości

Hymer 505 Problem z energoblokiem


soed

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, m am przyczepę Hymer 505 el z 2005 z energoblokiem EBL MK 240S ostatnio przyczepa(a raczej jej metalowe elementy zaczęły kopać, zmierzyłem i na elementach zewnętrznych mam ok 50v. Stało się tak gdy podłączyłem przyczepę przedłużaczem bez uziemienia. Trochę się bawiłem i sprawdzałem po kolei no i prąd pojawia się na przyczepie gdy tylko podłącze kabel zasilający do energobloka( wszystkie urządzenia odłączyłem od energobloka). Orientuje się ktoś co to może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wszystko odłączyłeś od energobloka i jest przebicie to jasne, że uszkodzony jest energoblok.

Zakładam, że kiedy masz podpięte 230 do przyczepy i energoblok jest rozłączony to jest dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dzięki za odpowiedź, Tak myślałem. jak prąd podpięty i energoblok odłączony to jest dobrze. Zastanawiam się czy da się i czy się opłaca naprawiać energoblok? Będę montować solar i akumulator zastanawiam się czy całkiem nie wyrzucić energobloku i zrobić zwykła rozdzielnie z regulatorem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymontuj zawieź do elektronika i niech oszacuje. 

Ja bezwzględnie bym zostawił energoblok zwłaszcza, że Twój chyba obsługuje solary? 

16 godzin temu, soed napisał:

EBL MK 240S

Wstaw zdjęcie 

Ale spokojne ruchy zalecam, bo ja to laik jestem, niech się mądrzejsi wypowiedzą, bo może Cię w pole wyprowadzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2021 o 23:35, soed napisał:

Trochę się bawiłem i sprawdzałem po kolei no i prąd pojawia się na przyczepie gdy tylko podłącze kabel zasilający do energobloka

Ale podłączasz kablem z uziemieniem do instalacji z uziemieniem czy dalej dwuprzewodowym :zarowka:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest bardzo prawdopodobne, że wszystko jest okey. Większość współczesnej elektroniki w tym energoblok wymaga instalacji z przewodem ochronnym. Najprościej zanim zaczniesz szukać usterki podłącz przyczepę do instalacji za pomocą przewodu trójżyłowego koniecznie do instalacji posiadającej tzw. wyłącznik różnicowo-prądowy /większość nowych instalacji takowy posiada/. O ile wszystko będzie działać prawidłowo i wyłącznik nie zadziała tzn. że wszystko jest okey. Nie wdając się w szczegółowe dywagacje w skrócie takowy wyłącznik mierzy prąd upływu i o ile jest on większy od dopuszczalnej wartości /typowo 30mA/ powoduje jego zadziałanie i rozłączenie natychmiastowe instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak nie wybija różnicówki tzn. że wszystko jest najprawdopodobniej w najlepszym porządku. Napięcie pojawiające się na elementach metalowych pochodzi z kondensatorów które znajdują się np. w energobloku. Przyczepa zgodnie z instrukcją ma być podłączana do instalacji z przewodem ochronnym wtedy też mikroprądy /głównie z stosowanych kondensatorów/ zostają odprowadzone tymże przewodem. Jest to całkowicie normalne. Gdybyś miał jakieś przebicie zwarcie itp. to standardowa różnicówka domowa natychmiast by zadziałała. 

Jak byś miał pytania to na priva. Pozdrawiam Darek

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.