Skocz do zawartości

Przyczepa Knaus z 89 roku - elektryka, podłączenie nowego akumulatora


msta

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,
to mój pierwszy post i początek zabawy z karawaningiem.
Chciałabym Was poprosić o pomoc z tematem podłączenia akumulatora do przyczepki Knaus (89 rocznik) - jestem jej nową właścicielką.
Zależy mi na akumulatorze (pewnie żelowym ale to osobny temat), ze względu na to, że przyczepka ma być częściej używana "na dziko" a chciałabym korzystać z instalacji 12V, która podobno jest i podobno działa w przyczepce (na tym etapie wiedzy nie jestem w stanie tego zweryfikować).

Na tych bateriach, które są na zdjęciach działa tylko pompka wody w łazience, nie wiem czy to z powodu rozładowania baterii czy z jakiejś awarii.
W instalacji 12V i 230V powinny działać urządzenia:
-lampki
-pompka wody (zlew w kuchni i w łazience)
-kontakty (ładowanie komórki, laptopa itd).
-w przyczepce nie ma jeszcze podgrzewania wody - rozważam ogrzewacz przepływowy albo jakieś zewnętrzne rozwiązanie gazowe.
- lodówka ale ona raczej nie działa na 12V tylko na 230V i na gaz.

W przyszłości chciałabym zainstalować panel słoneczny / jakieś rozwiązanie fotowoltaiczne.

Czy możecie podpowiedzieć czy to urządzenie HVS 45 jest czymś do czego mogę podłączyć inny akumulator?
Jeśli tak to w jaki sposób mogę go podłączyć?

Jeśli nie - to jakie sugerujecie rozwiązanie.

Z góry dziękuję za pomoc!
 

20201225_150553.jpg

20201128_160107.jpg

20201225_150544.jpg

20201225_150548.jpg

20201128_160104.jpg

20201225_150602.jpg

20201225_150635.jpg

 

 

 

20201225_150729.jpg

20201225_150733.jpg

 

received_785275829087282.jpg

received_801421620585810.jpg

received_881110872633610.jpg

received_1046344072509666.jpg

 

Edytowane przez msta (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator powinnaś podłączyć w miejscu gdzie jest podpięta w tej chwili bateria ( nie zapomnij o bezpieczniku między akumulatorem, a zasilaczem ). Jak dobrze widzę to w zasilaczu jest przekaźnik przełączający obwód w momencie podłączenia do 230V. Jeżeli oświetlenie nie będzie dalej działać to spróbuj podłączyć cepkę do gniazda samochodu i sprawdzić na włączonych światłach pozycyjnych i przeciwmgielnym. Wtedy też powinna działać lodówka na 12V. Instalacja nie wygląda na oryginalną więc trudno powiedzieć co gdzie teraz jest. Może ktoś odpiął w ogóle oświetlenie 12V. Trzeba będzie wtedy pomału po przewodach posprawdzać gdzie co idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2021 o 19:48, msta napisał:

Chciałabym Was poprosić o pomoc z tematem podłączenia akumulatora do przyczepki Knaus (89 rocznik) - jestem jej nową właścicielką.

Szczerze mówiąc, po zdjęciach które zrobiłaś, nie do końca znasz się na tym temacie, więc pytanie czy chcesz i czujesz się na siłach to zgłębiać.
1. NIE - oddaj tę przeróbkę w ręce osoby "z pojęciem"
2. TAK:
masz na forum co najmniej kilka tematów i gigantycznej ilości postów dotyczących tego tematu.

W Twojej cepce już ktoś grzebał, więc doradzanie jak to przerobić jest dość ryzykowne. 

Ale skoro nie masz energobloku, to proponuję pójść moją drogą sprzed kilku lat. Czyli wykorzystać 230V tylko do ładowania aku hotelowego, a resztę (oświetlenie, pompkę, wentylatory itp) przerobić i zasilać z 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.