Skocz do zawartości

Podgrzewacz wody - czy można pominąć jego napełnianie ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych !
Próbowałem znaleźć odpowiedź na forum lecz z marnym skutkiem. Czy jest możliwość pominięcia napełniania podgrzewacza wodą (u mnie 10 l) i pobieranie wody bezpośrednio ze zbiornika ? nie zawsze jest mi potrzebna ciepła woda na kempingu a jednak napełnienie tego podgrzewacza chwilę trwa. Instrukcja też niewiele mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaki konkretnie masz podgrzewacz, 10 l - Truma B10 lub podobny?

Przepływ wody jest z instalacji wody zimnej, do bojlera, i z bojlera do baterii.

W instrukcji obsługi do B10, na wypadek nieużywania ciepłej wody stoi zalecenie: 

If just the cold water system is being used, without waterheater, the heater tank is also filled up with water. In or-der to avoid damage through frost, the water contents must be drained by actuating the drain valve, also when the heater has not been used. 

(czyli że nawet jak nie korzysta się z ciepłej wody, to zbiornik też jest napełniony wodą, aby uniknąć uszkodzenia przez mróz, woda ze zbiornika musi zostać spuszczona przez zawór spustowy, nawet jeśli podgrzewacz nie był używany)

i dalej:  

As an alternative, two shut-off valves, resistant to hot water, can be fitted in front of the cold and hot water connection.

Alternatywnie, można zamontować dwa zawory odcinające (zawory przeznaczone do wody gorącej) przed przyłączami wody zimnej i gorącej.

Jak rozumiem, nie włącza się podgrzewacza, nie włącza grzałek (grzałka elektryczna), nie otwiera zaworu gazowego (podgrzewacz gazowy), pusty zbiornik odcina zaworami od reszty instalacji i nie napełnia. Woda z instalacji wody zimnej nie wpłynie do zbiornika, ani nie cofnie się do zbiornika od baterii.  Ale w instalacji wody zimnej wszystko hula bez zmian.

Przy tym rozwiązaniu sugerowanym w instrukcji od B 10, trzeba uważać na pompkę - mimo że nie będzie lecieć ciepła woda, to pompka wody  będzie pracować (pompa jest zwykle jedna, wspólna, tłoczy ze zbiornika wody do baterii (w. zimna), a jak bateria jest nastawiona na ciepłą to przez podgrzewacz. Jak się odetnie zbiornik, trzeba uważać żeby nie zostawić pompki włączonej (czyli baterii nastawionej na pobór c.w.) mimo że woda nie leci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, vrs napisał:

Gdybys cały czas lał zimną wodę to chyba Ci się nie napełni. A przynajmniej nie od razu

Tak, napełni się, ale trwa to długą chwilę a niekoniecznie jest mi to potrzebne na niektórych wyjazdach i chciałem pominąć podgrzewacz i "pompować na bieżąco", w razie potrzeby, tylko zimną wodę ze zbiornika bezpośrednio do kranu, z pominięciem podgrzewacza ( i tak nie włączonego). Generalnie chciałbym uniknąć męczarni pompki, która musi najpierw (bez sensu kiedy wody i tak nie grzeję) napompować jej 10 litrów, pracując cały czas.  

czyś (tu zapomniałem jak oznaczać osobę do której chcę się zwrócić) :mlot:
Wnioskuję, że trzeba byłoby zamontować dodatkowo zawory. Ja myślałem, że być może jest tam jakiś oryginalny zawór, którego nie znalazłem, odcinający nalewanie najpierw wody do podgrzewacza a później do kranów. Nie będę montował tego. Gra nie warta świeczki uważam. Ale dziękuję za informację. Tak jak napisałem Koledze vrs, chodzi mi głównie o to żeby nie "zajechać" pompki poprzez bezsensowną jej ciągłą pracę przez ileś tam minut, kiedy i tak nie mam zamiaru w danym momencie czy na konkretnym wyjeździe, jej grzać. Dziękuję Tobie również za zainteresowanie tematem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie chyba jak ustawiłem na zimna wodę to boiler się nie napełniał albo napelnial się powoli ale zimna woda z kranu od razu leciała.

A jakbyś napełnił ten boiler w domu? I jechał z pełnym?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, vrs napisał:

U mnie chyba jak ustawiłem na zimna wodę to boiler się nie napełniał albo napelnial się powoli ale zimna woda z kranu od razu leciała.

 

U mnie też tak jest jak piszesz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.