Skocz do zawartości

Lusterko wsteczne inaczej


automaciek

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu przymierzałem się do kupna lusterek, jeżdżę Sportage IV, wcześniej Passat B6 więc bez nich dało się jeździć. Ostatnio wpadłem jednak na szatański pomysł. Otóż wykorzystałem posiadany ekran LCD 2.4", kamerkę cofania od chińczyka, rurkę węglową, rzepy 3M dualclick oraz zaprojektowałem i wydrukowałem 3D obudowę ekranu. Efekt na zdjęciach, żadnych świstów przy 100 km/h, zero drgań. Zdaje egzamin!

695e04925fac1913a82c25b8be78c743.jpge6d6a57b141b8f88a9fdf3800456155b.jpg5188064272c6936bc169685f7cdba502.jpgea228800011ad4716079629cbe1b0dfb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, automaciek napisał:

Przecież są samochody seryjnie wyposażone w takie rozwiązanie, np. VW EV1. Muszę tylko zaprojektować i wydrukować czerwoną owiewkę na kamerę.

 

 

Nowy Mercedes Actros też nie posiada lusterek tylko kamery.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo automaciek. To mi się podoba. Świetny pomysł. Ja sam od dawna nie widzę żadnego pożytku z tych zawieszanych lusterek. Nawet fabryczne w kamperze pokazują..... no niewiele :) dlatego od zawsze montuję kamerkę z tyłu a na lusterku (i tak niepotrzebnym) wieszam LCD. 

Pomysł z kamerkami kapitalny :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł ciekawy i moim zdaniem dopuszczalny w świetle obowiązującego prawa:

https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2009-75-639,17543168.html

ZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 4 maja 2009 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia2)
Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262, z późn. zm.4)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 11 w ust. 1:
a) po pkt 5 dodaje się pkt 5a-5e w brzmieniu:"5a) w lusterka, zgodnie z załącznikiem nr 12 do rozporządzenia; nie dotyczy motocykla;

(…)

5d) w lusterka zewnętrzne zapewniające pełną widoczność do tyłu z miejsca kierowcy, na czas przejazdu - w odniesieniu do pojazdu silnikowego ciągnącego przyczepę o szerokości większej niż szerokość pojazdu ciągnącego;


Wydaje się, że lusterka i basta ale to co najważniejsze:

ZAŁĄCZNIK

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE WYPOSAŻENIA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH W LUSTERKA

§ 1. Zależnie od kategorii pojazdu określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. Nr 238, poz. 2010, z 2006 r. Nr 205, poz. 1512 oraz z 2008 r. Nr 29, poz. 166), pojazdy powinny być wyposażone w lusterka
lub równoważne im inne urządzenia do widoczności pośredniej umożliwiające obserwacje odpowiednich obszarów wokół pojazdu. Liczbę, klasę oraz umieszczenie lusterek na pojeździe określono w § 2. Objaśnienia, wymagania i ograniczenia znajdują się w załącznikach II i III dyrektywy 2003/97/WE lub równoważnym Regulaminie EKG ONZ Nr 46.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo odwołanie do "równoważne im inne urządzenia" chyba nie do końca rozwiązuje problem. Przyjdzie co do czego to się rozbije o homologację albo inne bzdurne przepisy poboczne. Więc dyndających lusterek uniknąć się chyba nie da. A przynajmniej nie jest to wskazane ze względu na upierdliwość stróżów prawa. Ja przy przyczepie je wieszałem byle jak aby były a i tak to co potrzebowałem widzieć to widziałem kamerą. W przypadku autora też tak byłoby najbezpieczniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.