Jump to content
automaciek

Lusterko wsteczne inaczej

Recommended Posts

automaciek

Od jakiegoś czasu przymierzałem się do kupna lusterek, jeżdżę Sportage IV, wcześniej Passat B6 więc bez nich dało się jeździć. Ostatnio wpadłem jednak na szatański pomysł. Otóż wykorzystałem posiadany ekran LCD 2.4", kamerkę cofania od chińczyka, rurkę węglową, rzepy 3M dualclick oraz zaprojektowałem i wydrukowałem 3D obudowę ekranu. Efekt na zdjęciach, żadnych świstów przy 100 km/h, zero drgań. Zdaje egzamin!

695e04925fac1913a82c25b8be78c743.jpge6d6a57b141b8f88a9fdf3800456155b.jpg5188064272c6936bc169685f7cdba502.jpgea228800011ad4716079629cbe1b0dfb.jpg

mundek28

Ale obraz fatalny-jeżdzić się da.

automaciek

Da się, zawsze można użyć większy ekran. W lusterkach Sportka widzę wszystko do konca przyczepy, to co dalej można zobaczyć na ekranie....

Piotrekm13

Zastanawiam się tylko czy Policja by się nie czepiła do takiego rozwiązania...

automaciek

Przecież są samochody seryjnie wyposażone w takie rozwiązanie, np. VW EV1. Muszę tylko zaprojektować i wydrukować czerwoną owiewkę na kamerę.

peja76
18 minut temu, automaciek napisał:

Przecież są samochody seryjnie wyposażone w takie rozwiązanie, np. VW EV1. Muszę tylko zaprojektować i wydrukować czerwoną owiewkę na kamerę.

Nowy Mercedes Actros też nie posiada lusterek tylko kamery.

kit

Wszystko rozbija się o homologacje ;) ... ja na co dzień więcej patrze w monitor kamery niż w lusterka Kwestia przyzwyczajenia, odpowiedniego sprzętu itd

marek230482

Brawo automaciek. To mi się podoba. Świetny pomysł. Ja sam od dawna nie widzę żadnego pożytku z tych zawieszanych lusterek. Nawet fabryczne w kamperze pokazują..... no niewiele :) dlatego od zawsze montuję kamerkę z tyłu a na lusterku (i tak niepotrzebnym) wieszam LCD. 

Pomysł z kamerkami kapitalny :) 

Kimkolwiek

Nie lepiej założyć kamerę na przyczepie ? Sorry ale to jest ......

automaciek

Może i lepiej, ale na wstępie zaznaczyłem że wszystkie materiały miałem wiec jest to projekt "za freeeeeeee" :) . Z perspektywy lusterka widok wydaje się też być bardziej "anatomiczny".

filipert

Pomysł ciekawy i moim zdaniem dopuszczalny w świetle obowiązującego prawa:

https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2009-75-639,17543168.html

ZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY1)

z dnia 4 maja 2009 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia2)
Na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.3)) zarządza się, co następuje:
§ 1. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2003 r. Nr 32, poz. 262, z późn. zm.4)) wprowadza się następujące zmiany:

1) w § 11 w ust. 1:
a) po pkt 5 dodaje się pkt 5a-5e w brzmieniu:"5a) w lusterka, zgodnie z załącznikiem nr 12 do rozporządzenia; nie dotyczy motocykla;

(…)

5d) w lusterka zewnętrzne zapewniające pełną widoczność do tyłu z miejsca kierowcy, na czas przejazdu - w odniesieniu do pojazdu silnikowego ciągnącego przyczepę o szerokości większej niż szerokość pojazdu ciągnącego;

Wydaje się, że lusterka i basta ale to co najważniejsze:

ZAŁĄCZNIK

WARUNKI SZCZEGÓŁOWE DOTYCZĄCE WYPOSAŻENIA POJAZDÓW SAMOCHODOWYCH W LUSTERKA

§ 1. Zależnie od kategorii pojazdu określonej w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych i przyczep (Dz. U. Nr 238, poz. 2010, z 2006 r. Nr 205, poz. 1512 oraz z 2008 r. Nr 29, poz. 166), pojazdy powinny być wyposażone w lusterka
lub równoważne im inne urządzenia do widoczności pośredniej umożliwiające obserwacje odpowiednich obszarów wokół pojazdu. Liczbę, klasę oraz umieszczenie lusterek na pojeździe określono w § 2. Objaśnienia, wymagania i ograniczenia znajdują się w załącznikach II i III dyrektywy 2003/97/WE lub równoważnym Regulaminie EKG ONZ Nr 46.

marek230482

Samo odwołanie do "równoważne im inne urządzenia" chyba nie do końca rozwiązuje problem. Przyjdzie co do czego to się rozbije o homologację albo inne bzdurne przepisy poboczne. Więc dyndających lusterek uniknąć się chyba nie da. A przynajmniej nie jest to wskazane ze względu na upierdliwość stróżów prawa. Ja przy przyczepie je wieszałem byle jak aby były a i tak to co potrzebowałem widzieć to widziałem kamerą. W przypadku autora też tak byłoby najbezpieczniej. 

Cezarr

Ale to masz z dwóch stron takie kamery?

automaciek

Druga w budowie, ekran i obudowa jest, kamera do nabycia. Prototyp zostanie teraz poddany testom w trakcie holowania (drogowe bez ogona trwają).

Cezarr
Posted (edited)

Tu był by dobry ekran gdzie pokazuje dwa obrazy jednocześnie, a nawet taki powinien być aby to było w 100% funkcjonalne
bo rozwiązanie jest ciekawe, chyba że drugi będzie osobno.

Edited by Cezarr (see edit history)