Skocz do zawartości

Wymiana gniazda przyłączeniowego starego typu


poziom

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.07.2020 o 06:56, poziom napisał:

Hm, może i tak. Tylko teraz buda stoi nad morzem, na działce. Nie mam nawet jak tam pojechać (praca). Bede tam dopiero 9 sierpnia gdy zacznamy udlop i nie chcę ryzykować, że rozgrzebię elektrykę i polegnę...

Mogę zmienić na CEE ale po sezonie. Teraz jednak chętnie wymieniłbym na to, co mam.

Tylko...nie idzie tego typu gniazda znaleźć

Szkoda Twojej podwójnej roboty, gniazdo wtyczka, bezpiecznik i kable, razem wyjdzie maks 150 zeta i 2h roboty. Potrzebujesz wkrętarkę, śrubokręt, brzeszczot (uszczelniacz jak kto woli, gniazdo ma uszczelkę) śruby chyba w komplecie, komplet wierteł itd.

Myślę że wato 2h urlopu poświęcić dla świętego spokoju bo zwarcie czasem kończy się ogniem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Cześć,

Z róznych, także niezależnych ode mnie przyczyn, dopiero dziś się za to wziąłem.

Nowe gniazdo juz osadzone w przyczepie, teraz czas na elektrykę wewnątrz.

@PolariS - czy jesteś w stanie rozrysować mi jakis prosty schemat? Chodzi o część pomiędzy gniazdem a bezpiecznikami, i wyście z bezpieczników, a także uziemienie (jest kabelek dołączony do ramy). Mam 3 bezpieczniki 10A. Podejrzewam, że wystarczą dwa, bo mam dwa przewody rozchodzące się po przyczepie.

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może doprecyzuję pytania.

1. Mam w przyczepie dwa obiegi. Rozumiem, że uziemienie oraz N mam tymi szybkozłączkami rozdzielić, a fazę? Też szybkozłączką przed wyłącznikami nadprądowymi (bo rozumiem, że jeden bezpiecznik na obieg?)?

2. Jeśli szybkozłączką rozdzielam tez uziemienie, to mam jedno wejście od gniazda i po jednym na każdy obieg. Gdzie w takim razie umieścić przewód uziemienia, który jest przy ramie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się edytowac więc...post pod postem. Na pewno musze naprawić swój błąd: kupno bezpieczników jednopolowych. Czy skoro miałem dwa przewody podłączone bezpośrednio do starego gniazdka (czy tam wtyczki :)), to mam montować dwa bezpieczniki dwupolowe? Czy po prostu można wyjść z niego na te dwa obwody? Wtedy neutralny i faze miałbym rozdzielone przez bezpiecznik. Tylko, czy to zgodne ze sztuką?

Szybkozłączki mam na 3 żyły więc zakładam, że muszę mieć na 4 (czy pewnie pięć, bo chyba takie są) żeby uziemienie od gniazda, obu przewodów, które idą na przyczepę i ten idący do ramy przyczepy mogły się w tej szybkozłączce spotkać.

Edytowane przez poziom (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.04.2021 o 09:28, poziom napisał:

Nie da się edytowac więc...post pod postem. Na pewno musze naprawić swój błąd: kupno bezpieczników jednopolowych. Czy skoro miałem dwa przewody podłączone bezpośrednio do starego gniazdka (czy tam wtyczki :)), to mam montować dwa bezpieczniki dwupolowe? Czy po prostu można wyjść z niego na te dwa obwody? Wtedy neutralny i faze miałbym rozdzielone przez bezpiecznik. Tylko, czy to zgodne ze sztuką?

Szybkozłączki mam na 3 żyły więc zakładam, że muszę mieć na 4 (czy pewnie pięć, bo chyba takie są) żeby uziemienie od gniazda, obu przewodów, które idą na przyczepę i ten idący do ramy przyczepy mogły się w tej szybkozłączce spotkać.

2 polowe zabezpieczenia będą moim zdaniem lepsze, nigdy nie wiesz czy w gnieździe na słupku do którego się podłączasz będzie Faza po lewej czy po prawej stronie, dwupolowy zawsze odłączy oba przewody. Schematu raczej nie rozrysujemy bo czasowo jestem niedostępny i mało bywam przy komputerze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.