Skocz do zawartości

Zakup pierwszej przyczepy - wątpliwości


SebastianM

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, na imię mam Sebastian, od pewnego czasu chodzi za mną przyczepa kempingowa – jestem osobą którą będąc w 1 miejscu powyżej 5 dni, zaczyna się męczyć i najchętniej zmienił bym lokalizację ?

Jesteśmy rodziną 2+2 (dzieci – 2 córki 15 i 10 lat – najmłodsza niepełnosprawna)

Mamy pewne oczekiwania – wyobrażenia odnośnie tej „wymarzonej” której szukamy, jednak chciałbym dopytać starszych stażem użytkowników – może dzięki Waszej wiedzy uda się doprecyzować nasze oczekiwania.

Nadmienię, że uprawnienia jakie posiadam to B+E, natomiast DMC w poz. O.1 w d. rej. samochodu to 1600kg.

Przechodzę do sedna:

1.       Duża łazienka + osobno prysznic (głównie Angielki)

Dlaczego taki wymóg chodzi o pewną wygodę jak i nasz psychiczny komfort głównie z uwagi na młodszą córkę a jednocześnie chciałbym mieć możliwość zatrzymania się „na dziko” na 1-2 dni. Są też przyczepy które mają komfortową łazienkę (bez toalety – głównie Fendt) – ok można zakupić toaletę przenośną – ale mamy wątpliwość jak z komfortem korzystania i jej obsługą

2.       Mamy dylemat odnośnie części sypialnianej – młodsza córka śpi z nami, ewentualnie biorę pod uwagę drobne przeróbki we własnym zakresie. (umiejętności są ? ). Czy sypialnia + podkowa jest wystarczająca czy lepiej jednak jeżeli są łózka piętrowe do tego zestawu?

3.       Klimatyzacja – zbyteczna czy może jednak bezwzględnie wymagana (chcielibyśmy zwiedzić Hiszpanię) – ewentualnie znów pytanie czy na siłę szukać przyczepy z klimą czy skupić się na układzie e tego typu kwestie już zamontować osobno.

4.       Moover – jak często jest potrzebny/konieczny ?

 

Z przyczep które obecnie oglądaliśmy (online) to większość to Angielskie przyczepy – argument łazienki. Teoretycznie bylibyśmy  w stanie przeznaczyć około 50 – 57tys.  Ale oglądając różnie poradniki, vlogi i czytając forum nabieramy wątpliwości czy na początek nie lepiej poszukać przyczepy nieco starszej w mniejszym budżecie powiedzmy 30-35 tys. różnicę przeznaczyć na ewentualny serwis, dokupienie akcesoriów (które zostaną przy ewentualnej zmianie) i po kilku sezonach szukać tej „jednej”. Czy rocznik przyczepy ma bezpośrednie przełożenie na ewentualne korzyści podczas bieżącej eksploatacji czy ma 2-go rzędne znaczenie.

Jesteśmy z Piekar Śląskich – może możecie polecić jakiś sprzedawców w promieniu powiedzmy 100-150km gdzie warto pojechać zobaczyć – mamy taki plan by od jutra trochę się pokręcić zobaczyć na żywo – może też się coś rozjaśni.

 

Dziękuję za wszystkie sugestie i uwagi – na pewno z chęcią z nich skorzystamy i weźmiemy je pod uwagę ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli u Ciebie pewnym priorytetem jest łazienka i swoboda korzystania z niej, popatrz na przyczepy Burstnera i ich koncepcję łazienki. Moim zdaniem łóżka piętrowe dla 10 i 15 latki to nieporozumienie. Za chwilę 15 latka pewnie przestanie z wami jeździć.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, generalnie dobrze kombinujesz. Na angielki trzeba bardzo uważać co już pewnie wiesz ale da się kupić coś szczelnego. Odnoszę wrażenie, że Angole są świadomi swojego problemu i od jakiegoś czasu zaczęli zwracać uwagę na szczelność przy produkcji. tak, że raczej starsze odpuść.

od.1 Ciężko coś polecić. Te bez kibelka to sobie raczej odpuść. Będą mocno wytyrane po poprzednich właścicielach.

od.2 Jak napisał Jagodek. Piętrusy to dla małych dzieci albo liczniejszej rodziny.

od.3 Klima dla mnie to dodatek. Ja w cepce to tylko śpię i siedzę na tronie ;)  Bardziej bym szukał ogrzewania podłogowego etc. Chyba, że chcesz jeździć tylko w lecie i tylko na południe.

od.4 Jak duża przyczepa to mover bardzo przydatny. Chociaż da się bez niego żyć. Dobry kierowca+mocny holownik potrafi wiele :)

Podjedź do Bierunia do Klaji. U nich zawsze coś fajnego stoi. Kupić nie musisz, a może coś fajnego podpatrzysz.

Oczywiście wszystko co tu napisałem to moje subiektywne opinie. Każdy ma inne wizje i priorytety.

Powodzenia :hej:

Edytowane przez BUMERANG (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, SebastianM napisał:

najmłodsza niepełnosprawna

zacznę od kwestii najdelikatniejszej ale istotnej dla dalszych rozważań. Jaki rodzaj niepełnosprawności? Tzn. jak się porusza i czy w związku z tym są jakieś potrzeby? Np. osoba na wózku może mieć potrzebę osobiście dostać się do budki przez szerokie drzwi albo jest potrzeba obszernego wnętrza itd.

Moja żona porusza się na wózku i przy poszukiwaniach mamy mocno ograniczone pole bo tych wymagań i ograniczeń jest sporo ale my już posmakowaliśmy karawaningu idąc szkołą, że na początek

8 godzin temu, SebastianM napisał:

lepiej poszukać przyczepy nieco starszej w mniejszym budżecie

Nie wyobrażam sobie trafić w idealny układ bez doświadczenia (co nie jest niemożliwe).

8 godzin temu, SebastianM napisał:

uprawnienia jakie posiadam to B+E, natomiast DMC w poz. O.1 w d. rej. samochodu to 1600kg.

OK ale czy samochód może i da radę komfortowo ciągnąć 1600kg to inna kwestia poruszana wielokrotnie na forum, jak w tym wątku napiszesz jakie to auto to będzie burza na kilka stron o jago możliwościach ;) wiec polecam zapytać/doczytać w innych watkach.

8 godzin temu, SebastianM napisał:

Duża łazienka + osobno prysznic

Marzenie wielu  mocno ograniczające pole poszukiwań i niestety kierujące na rynek przyczep z GB gdzie nietrudno wdepnąć na minę ale to też inne wątki

 

8 godzin temu, SebastianM napisał:

Są też przyczepy które mają komfortową łazienkę (bez toalety – głównie Fendt)

To są przyczepy użytkowane przez Romów którzy mieszkają całorocznie w nich a to prowadzi do znacznego zużycia wszystkich elementów

8 godzin temu, SebastianM napisał:

można zakupić toaletę przenośną – ale mamy wątpliwość jak z komfortem korzystania i jej obsługą

można i obsługa jest moim zdaniem nawet prostsza ale wyobraź sobie samochód gdzie wlew paliwa masz w środku za fotelem pasażera a bagnet oleju jest obok gniazda zapalniczki... pewnie można.

8 godzin temu, SebastianM napisał:

Mamy dylemat odnośnie części sypialnianej – młodsza córka śpi z nami, ewentualnie biorę pod uwagę drobne przeróbki we własnym zakresie. (umiejętności są ? ). Czy sypialnia + podkowa jest wystarczająca czy lepiej jednak jeżeli są łózka piętrowe do tego zestawu?

Nie ma reguły, każdemu pasuje co innego ale jak 10-cio latka śpi z Wami to pomyśl jak szerokie łóżko potrzebujecie aby się wyspać bo np. francuskie z łazienką obok może być za wąskie. Istotne jest (wyjdzie z doświadczenia) czy będziecie tolerować codzienne składanie i rozkładanie podkowy aby użytkować ja np. do posiłków bo nie zawsze da się na zewnątrz.

8 godzin temu, SebastianM napisał:

Klimatyzacja – zbyteczna czy może jednak bezwzględnie wymagana (chcielibyśmy zwiedzić Hiszpanię) – ewentualnie znów pytanie czy na siłę szukać przyczepy z klimą czy skupić się na układzie e tego typu kwestie już zamontować osobno.

za kolka tysięcy dołożysz do każdej przyczepy więc nie warto zawężać pola poszukiwań

8 godzin temu, SebastianM napisał:

Moover – jak często jest potrzebny/konieczny ?

jak wyżej

kiedy już będzie to użyjesz go przy prawie każdym ustawianiu przyczepy a czasem przy parkowaniu pod domem

8 godzin temu, SebastianM napisał:

Czy rocznik przyczepy ma bezpośrednie przełożenie na ewentualne korzyści podczas bieżącej eksploatacji czy ma 2-go rzędne znaczenie.

nawet trzeciorzędne

i na koniec jeszcze raz

8 godzin temu, SebastianM napisał:

na początek nie lepiej poszukać przyczepy nieco starszej w mniejszym budżecie powiedzmy 30-35 tys. różnicę przeznaczyć na ewentualny serwis, dokupienie akcesoriów (które zostaną przy ewentualnej zmianie) i po kilku sezonach szukać tej „jednej”.

to oczywiście moje zdanie  zbudowane na osobistym doświadczeniu i opinii niektórych forumowiczów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za wasze cenne uwagi,

doprecyzuję może kilka kwestii

Młodsza córka – (padaczka – niepełnosprawność umysłowa, ale z tym samodzielnym poruszaniem to ostrożnie, ale samodzielnie lub z naszą pomocą)

 

Faktycznie ciągłe składanie podkowy nas trochę przeraża, wiadomo jak to na wakacjach ?

Dlatego myśleliśmy właśnie o jakimś układzie z piętrowymi – wtedy możemy układać się w różnej konfiguracji, natomiast mamy świadomość że znalezienie przyczepy z odpowiednim układem i dużymi łóżkami to też nie lada wyczyn.

 

Co do auta to 230KM, spokojnie już ciągło po 1,5t i niekoniecznie robiło to wrażenie.

Dziś jedziemy w okolice – Bieruń, Kraków może naświetli nam się kilka modeli i uda się coś doprecyzować.

 

Tak się zastanawiam czy są jakieś bratnie dusze z naszej okolicy ?

PS żona kazała doprecyzować że przegiąłem z tymi 5 dniami, raczej 3 ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Voku napisał:

Myślę że mój układ przyczepy przy większych dzieciach byłby idealny. spełnia wszystkie wymogi ? 

Właśnie od wczoraj trafiłem na Wasz kanał - i namiętnie oglądamy :) co do układu jest bliski temu co szukamy, natomiast jak wspomniałeś na filmie ciężko o ten układ w PL.

Łazienka jest mega :)

 

Teraz, Voku napisał:

Jaki budżet? 

Wiesz co 30-58 tys ale gdyby się okazało  że muszę parę tys. dołożyć to też to zrobię - jeżeli będzie to miłość od pierwszego wejścia :) - oczywiście zaraz po tym jak zdrowy rozsądek zweryfikuje stan techniczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jesteśmy po pierwszych oględzinach, wnioski przytłaczające

1. Bieruń - polecane miejsce - faktycznie obsługa na medal i 1 model używany który spełnia nasze oczekiwania  i 1 model nowy - no jest przepaść. Natomiast widać że podejście rzetelne, 

2. Bieruń - K... obsługa mam wrażenie że przeszkadzałem sam zobaczyłem, ale niestety w używkach odtrącał zapach, a po otwarciu prysznicu łazienki to już masakra,

3. Kraków - to już totalna porażka nie zobaczyłem bo okazało się że przyczepa o której mówiliśmy wczoraj wieczorem na miejscu od dawna sprzedana, związku z takim podejście odpuściłem oglądanie czegokolwiek. 

Tak więc już wiem, że nie będzie łatwo. 

 

zastanawia mnie to ogłoszenie, https://www.olx.pl/oferta/przyczepa-kempingowa-swift-540-2008-CID5-IDFfaEE.html?fbclid=IwAR3j1Hwp61MAAQo6dmq2Ntj46j2h7o-1lDxEoMz_oxMVaTthwptxUHDmV1k, może ktoś z Was jest w stanie się wypowiedzieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia tak na szybko ....

20200617_192104.jpg

20200617_192050.jpg

20200617_191709.jpg

20200617_191730.jpg

Ogólnie przyczepka w jednych rękach od lat 6, w stanie idealnym jak na swój wiek, naprawdę uszanowana, zobaczymy w "praniu" - oczywiście poszliśmy na pewne kompromisy, teraz czas na pierwszy wyjazd, musimy nieco sprzętu kempingowego zakupić, na ten moment spędzam dużo czasu na forum gromadząc wiedzę, myślałem że pojawi się sporo pytań natomiast jak na razie na większość znajduje odpowiedź już w archiwalnych wątkach.  

Takie pierwsze inwestycje po za sprzętem biwakowym to :

1. Zbiornik szarej wody pod przyczepą + mobilny 
2. Zastanawiam się na klimatyzacją - ale myślę że decyzja zapadnie po 2-3 wyjazdach. 

3. Mamy przedsionek - natomiast pierwsze wyjazdy będą raczej krótkie 3-4 dniowe i tu mam największy dylemat czy inwestować w markizę, czy jednak założyć składanie i rozkładanie przedsionku? (tak znam wątek na forum i wiem, że zdania są podzielone - markiza jednak to spora wygoda i czas w kieszeni :)

Raz jeszcze dziękuję za wasze wskazówki i może uda się spotkać gdzieś w trasie :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć
ja mam przedsionek i markizę ale na szybkie wypady polecam markizę przyjeżdżasz rozkładasz 5 minut i się cieszysz a z przedsionkiem jednak trochę schodzi ładna przyczepa do zobaczenia gdzieś na trasie lub kempingu ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.