Skocz do zawartości

Jak oczyścić układ wody pitnej w przyczepie?


galahad

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, jak w temacie.

Zakupiłem przyczepę.

Ma już ona swoje lata. Nie wiem jak był używany obieg wody zimnej i ciepłej, ale muszę wymienić trumę na nową ponieważ stara jest pęknięta.

Zastanawiam się czy przy okazji nie wymienić węży do zimnej i ciepłej wody.

 

Co podpowiecie?

Próbować wyczyścić układ czy raczej wymieniać?

 

Zbiornik jest czysty, ale wężyki są wątpliwej czystości. Widać w środku "jakiś" osad.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, galahad napisał:

Przepraszam, niepotrzebnie napisałem ten wątek :(

Znalazłem już temat.

Może moderator go usunąć, bo ja nie mogę.

 

 

 

8 godzin temu, galahad napisał:

muszę wymienić trumę na nową ponieważ stara jest pęknięta.

Myślę, że wiesz o zestawie naprawczym do trumy? https://allegro.pl/oferta/zbiornik-termy-elektryczne-truma-tt2-oryginal-8954827543

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są specjalne środki do czyszczenia przewodów i zbiorników do wody. Kosztują kilkadziesiąt zł. Należy zawsze przed sezonem to przeprowadzić. Jakby się tak ciągle wymieniało instalację wodną to człowieka szlag by trafił. Zobacz na Allegro. Służą do jachtów i kamperów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Larysa napisał:

specjalne środki

 

47 minut temu, Larysa napisał:

Kosztują kilkadziesiąt zł

właśnie czytając Twój post uświadomiłem sobie, że dużo taniej jest kupić wężyki przy prostej nie ciśnieniowej instalacji.

Jasne, że co sezon to można zwariować ale raz na kilka lat albo po zakupie w ramach odszczurzania może kwestia warta przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jerzy i Beata napisał:

 

Myślę, że wiesz o zestawie naprawczym do trumy? https://allegro.pl/oferta/zbiornik-termy-elektryczne-truma-tt2-oryginal-8954827543

Tak wiem , już zamówiłem ?

44 minuty temu, filipert napisał:

 

właśnie czytając Twój post uświadomiłem sobie, że dużo taniej jest kupić wężyki przy prostej nie ciśnieniowej instalacji.

Jasne, że co sezon to można zwariować ale raz na kilka lat albo po zakupie w ramach odszczurzania może kwestia warta przemyślenia.

No właśnie, w ramach odszczurzania ponieważ nie mam zamiaru wymieniać instalacji co sezon ;)

 

Ja nie mam pojęcia jak to używał poprzedni właściciel. Starszy Pan i Pani... czy oni to w ogóle w jakiś sposób czyścili... pewnie nie, a wężyki mogą być od nowości... 

Do przemyśleń na temat dezynfekcji tego układu skłonił mnie właśnie podgrzewacz wody i wewnętrzny kolor wężyków.

 

Spróbuję jakimś preparatem. Czytałem tu na forum różne wypowiedzi na temat preparatów. Zobaczymy :)

 

  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda jest specyficzna cieczą, która dość szybko się psuje. Tak naprawdę już po roku czasu te wężyki są takie średnie jak ktoś ma nieprzezroczyste lub fatalne jak ktoś ma przezroczyste jak ja w swoim TECu :)  . Oczywiście można je wymieniać lub chociaż raz wymienić na swoje - natomiast ja preferuje przed sezonem zrobić sobie mały obieg zamknięty - tak aby je dobrze przepłukać. Obieg zamknięty czyli wlewam wodę do zbiornika dodaje jakiegoś spożywczego odkaziciela w stylu kwasku cytrynowego włączam pompkę a w zbiorniczku z do którego mi się to zlewa daje drugą pompkę która pompuje z powrotem do głównego zbiornika. Oczywiście trzeba robić przerwy, żeby sobie pompek nie zajeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest. Przyszedł zestaw naprawczy :D

 

Jestem pozytywnie zaskoczony tym zestawem. Jest nawet naklejka z parametrami :)

 

Zastanawiam się tylko czy uszczelki smarować czymś przed zamontowaniem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te środki do odkażania instalacji wodnej właśnie są poddawane takiej operacji. Tam jest srebro - czy coś takiego- nie mam już opakowania. Wlewasz do zbiornika i przepuszczasz przez cała instalację. Otwiera się wszystkie krany i fru!. Ale tego samego ponownie nie powinno się wlewać, skoro chce się mieć odkażone i pozbawione grzybów.

Dlaczego mówicie o odszczurzaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Larysa napisał:

 

Dlaczego mówicie o odszczurzaniu?

-"odkurzanie"

33 minuty temu, Larysa napisał:

Te środki do odkażania instalacji wodnej....................

Z wcześniejszych tematów trafiło mi do przekonania użycie do tego celu tabletki do zmywarki naczyń. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Krzysztof57 napisał:

-"odkurzanie"

Z wcześniejszych tematów trafiło mi do przekonania użycie do tego celu tabletki do zmywarki naczyń. 

 

Krzysztof57, ile razy płukałeś po tabletkach cały układ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos koloru wężyków w środku, woda wodą, ale środki do odkażania (te z zawartością związków srebra) też "robią" brunatnoszary kolorek w wężykach, więc niekoniecznie instalacja "kwitła". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.