Skocz do zawartości

Zawór/odpowietrzenie trumatic C6000


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!
Padł mi zawór jak na fotce 

Wiem już że jego numery to truma 34000-55600. Oczywiście niedostępny. W nowszych piecach był taki: truma 34150-01 ale też w Polsce nie mogę go namierzyć. 

Po prostu puszcza mi wodę tym cienkim wężykiem. Z tego co wywęszyłem to jest odpowietrzenie podczas spuszczania wody ze zbiornika. Czyli zwykły zawór zwrotny i tak działa. Ale gdzieś tam z kulawego tłumaczenia zagranicznych stron wywnioskowałem że może to być też zabezpieczenie przed nadmiernym ciśnieniem.

 I teraz pytanie. Jakie tam jest zabezpieczenie? Jak to przerobić/zrobić samemu? Wie ktoś jak to jest zbudowane? Czy to faktycznie jest jakieś zabezpieczenie? Nie chciałbym swojego ciąć do celów poznawczych (na razie dałem klamerkę na rurce).  Nie chce mi się wierzyć, że ten trójnik to jakaś super technologia. 

Pozdrawiam!

Bez tytułu.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypuszczam że  jest zbudowany tak samo jak bezpieczniaki  ze spustem na bojlerach domowych - one też czasami leja jak coś pod grzybek podlezie
Każdy zbiornik ogrzewany czy to bojler czy to zasobnik cwu czy wymiennik musi mieć zawór bezpieczeństwa.
Tu masz przykład bojlerowego: https://allegro.pl/oferta/zawor-bezpieczenstwa-1-2-do-bojlera-7-bar-7068654619

Da się toto u Ciebie wykręcić ?    Masz jakieś dane co do nastaw ciśnienia ? 
Tu widzę 2 króćce masz jakąś dokumentację do tej trumy  ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji nie ma o tym mowy. Na zagranicznych forach można wysnuć różne wnioski. Jedni piszą 4bar inni 6..... A jeszcze inni że to żaden zawór bezpieczeństwa tylko kierunkowy odpowietrzający jak się spuszcza wodę. To jest wkręcane w korpus pieca. Jaki gwint to jeszcze nie sprawdzałem. 

Dlatego postanowiłem tu zapytać czy ktoś z tym walczył. Na razie mam po prostu nowy wężyk i ściśnięty klamerką. A zastanawiam się jak to rozwiązać. W ostateczności można oczywiście takie hydrauliczne zastosować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Pewności nikt nie ma i to takie trochę wróżenie z fusów więc zrobiłem to po hydraulicznemu z odpowietrzeniem i zabezpieczeniem przeciwko wzrostowi ciśnienia. Tak na wszelki wypadek. "Wyjszło" jak na foto. Zawór na 3bar, odpowietrzenie ręczne. Chociaż sam zawór ma pokrętło do zwalniania "grzybka" więc w sumie i nim można odpowietrzyć. Wąż od zaworu upustowego podpięty za zaworem zrzutowym wody. 

IMG_20200529_143154830.thumb.jpg.0336667b0aee1e7fa8ea5586b11c5c46.jpg

A po zdemontowaniu starego zaworu okazało się że już nic w nim nie było. W sumie nie wiem nawet co tam miało być ale miał przelot we wszystkie trzy strony. Więc czy tam był zaworek, membrana czy cokolwiek to już go wypluło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zaworek który jak pisałeś odpowietrza przy spuszczaniu wody , ja założyłem taki jedno kierunkowy i działa tak jak należy , do kupienia są oryginalne coś ok 100 zł . Jutro dam fotkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór bezpieczeństwa jest zbędny przy takim ciśnieniu i w tym miejscu .Ten zaworek trzyma się na oringu ściśniętym plastikową nakrętką . Troszkę większe ciśnienie niż daje pompa jest w stanie to zwalić . Oryginalnie tam była kuleczka lużno pływająca zamykana ciśnieniem , sprawdzałem u kolegi . Ten mój zaworek jest ze sprężynką , ale tak słabą że delikatne dmuchnięcie go otwiera . Sprężynkę obcinałem , utrzymuje zaworek na miejscu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adaml61 napisał:

Zawór bezpieczeństwa jest zbędny przy takim ciśnieniu i w tym miejscu .

Adam mi nie chodziło o konieczność zaworu bezpieczeństwa  ze względu na ciśnienie pompy wodnej , które faktycznie jest niewielkie
Trochę mam do czynienia zawodowo zarówno z małymi zbiornikami jak  i z bardzo dużymi :) 
Od zawsze uczono mnie że każdy zbiornik w którym podgrzewana jest ciecz powinien być zabezpieczony zaworem bezpieczeństwa ze wzgl. np. na możliwość jej zagotowania i niekontrolowanego wzrostu ciśnienia mogącego spowodować rozerwanie zbiornika np. w przypadku awarii układu wyłączającego czynnik grzewczy przy zadanej temperaturze. 
Oczywiście ma to zastosowanie do tylko układów zamkniętych,   jeśli jest układ otwarty nie ma tego tematu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek ale ja Cię nie cytowałem ani nie odnosiłem sie do twojego postu . Normalnie powinien być , ale tutaj  prędzej pęknie rozgrzany wąż niż zbiornik , lub zżuci ten zaworek .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko Adam - no problem nie odbierałem tego jako negację mojego posta :) 
Nawiasem - ten  pękający wężyk jeśli ma wytrzymałość znacznie mniejszą niż płaszcz zbiornika może   tu własnie stanowić zawór bezpieczeństwa,   to niekoniecznie musi być zawór ze sprężyną i grzybkiem - ważne jest to aby podgrzewany zbiornik był zabezpieczony przed nadmiernym wzrostem ciśnienia  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie specjalnie mam jak zrobić teraz dochodzenie czemu mój dotychczasowy strzelił. Nie mniej jednak zrobił mi fontannę w komorze pieca co skutkowało zalaniem sterownika. Chyba nie muszę pisać jaki byłem zesrakany...... i nie chciałbym, żeby więcej moje węże przy piecu robiły za zawór bezpieczeństwa. Dlatego dałem ten zawór na 3bar. Tyle węże spokojnie powinny wytrzymać a zawór nadmiar upuści do rury spustowej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Marek -  zabezpieczenie jakiekolwiek jest lepsze niż żadne i zbiornik to zabezpieczy ale kontrolowany spust jest znacznie lepszy bo nie powoduje innych szkód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.