Jump to content
dried

Transformator i Solar Hobby

Recommended Posts

dried

Witam forumowiczów.
Czy możecie mi wskazać miejsce wpięcia przetwornicy 12V -> 230V oraz panelu solarnego. 
Cel: 230V w gniazdkach na postoju, ale przede wszystkim grzanie wody (300W), choćby przez 17min.

Czy sterownik solara w moim przypadku - LUMIAX MPPT MT2075EU 20A podpiąć bezpośrednio do AKU, dopowiem tylko, że do aku jest podłączona ładowarka CTEK 5.0

Przetwornica - 12V 230V SAMOCHODOWA 1000W SINUS 

Aku - 100Ah GEL 

IMG-1294.jpg

IMG-1292.jpg

PolariS

Co do samej przetwornicy to tutaj masz opis. Co do reszty - daj typy posiadanych urządzeń w obecnej instalacji, bo z tej plątaniny co tam jest to ze zdjęć ja przynajmniej nie jestem w stanie określić co do czego. 

dried

SMP301-02    230V -> 12V - u góry z lewej

DOMETIC 230V 50/60 Hz IEC 61439-3 ART NR 201832   SKU 9106504564    - po prawej

LICHTSTEUERSYSTEM HOBBY 6420520020 - na dole

Czy nie trzeba szukać miejsca do wpięcia przetwornicy w tej skrzynce po prawej stronie?

PolariS

Zerknij tutaj

dried

Dziękuję Ci za ten link. Czytałem go, właśnie dzięki niemu wiem, że sterownik z solara podpiąć do Aku (bezpośrednio). 
Problem, gdzie wpiąć przetwornicę... By ogarniała 230V na postoju...

PolariS

Bez przeróbek się nie obejdzie, jest pewien problem bo jak chcieć zrobić to najszybciej to wyjscie z przetwornicy idzie w miejsce zasilania z gniazda zewnętrznego, ale wtedy mamy podwójne przetwarzanie napięcia dla 12V, więc trzeba by było ominąć sekcję zasilacza i podać 12 do  sterowania przyczepowym LICHTSTEUERSYSTEM HOBBY, oczywiście używając dodatkowych przekaźników. 

DOMETIC 230V 50/60 Hz IEC 61439-3 ART NR 201832   SKU 9106504564  - to nie jest typ urządzenia tylko numer artykułu magazynowego, przynajmniej nic nie mogę po tym znaleźć

Jaśki

Tak na szybko co znalazłem (bo jestem w pracy :) ) to tutaj masz schematycznie pokazane jak oczekiwaną przez Ciebie robotę robią przekaźniki

Jak poszperasz na forum to na pewno znajdziesz ten temat bardziej rozbudowany. Jeżeli dobrze kojarzę to kolega @kalapan ma właśnie takie rozwiązanie (oczywiście w innej cepce), ale zasada jest identyczna

dried

Dzięki Panowie. Coś z tego zbudujemy...

... ale może zrobić prościej. Założeniem użycia przetwornicy, jest włączenie grzania wody na ok. 20 min. 
Czy nie łatwiej będzie podpiąć jej do samego bojlera i dać włącznik ON/OFF jak będziemy chcieli podgrzać wodę?

lbuster

Bojler jest podłączony do instalacji 230V z przyczepy i sterowany jest z konsoli (nie wiem, jaki masz rocznik przyczepy, choć chyba podobny do mojej). Tak więc jeżeli chcesz całkowicie zrezygnować z grzania wody, gdy jesteś podłączony pod zewnętrzne 230V, to po prostu odpinasz istniejące kable, izolujesz je i wpinasz kable z przetwornicy.

Natomiast jeżeli chciałbyś zostawić możliwość grzania wody z zewn. 230V, to musisz zastosować przekaźniki. Ja w swoim temacie rozważałem to rozwiązanie, lecz jeszcze go nie ruszyłem. Tak więc schematycznie trzeba by zastosować coś takiego:

OgrzewanieWodyPrzetwornica.thumb.jpg.65ec74e09684e47b09964247a6efd9aa.jpg

Oczywiście nie mam tutaj uwzględnionej żadnej biegunowości czy aktualnego włącznika bojlera.

Chodzi o sterowanie przełącznikiem P1, który decyduje, skąd ma pochodzić 230V dla bojlera, czy z sieci 230V czy z przetwornicy.

PS. jakiej mocy masz solar?

dried

Dziękuję za udział w tym temacie i przydatne informacje.
Użyje tego schematu w mojej instalacji.
Dam znać jak będzie gotowe. 

dried

ps. Solar 160W

lbuster
57 minut temu, dried napisał:

ps. Solar 160W

Czyli czysto teoretycznie przy idealnych warunkach połowa prądu będzie szła z solara a druga połowa z akumulatora. Czyli przez 2 godziny grzania zje Ci około połowy akumulatora - najlepiej zacząć ten proces rano, by akumulator miał czas się podładować.

dried

Czy prawodłowo będzie podłączenie SOLAR -> AKU -> ODBIORNIKI (TT2)   ?

Chodzi mi o to, żeby z solara podgrzać wodę na Truma TT2 (300W), póki co na regulatorze solara mam podłączony tylko AKU.

Proszę o radę czy tak jest prawidłowo? Czy jednak musi być podłączone do żarówki (odbiorniki) na regulatorze?

Chodzi mi o to, żeby z solara podgrzać wodę na Truma TT2 (300W), póki co na regulatorze solara mam podłączony tylko AKU.

Proszę o radę czy tak jest prawidłowo? Czy jednak musi być podłączone do żarówki (odbiorniki) na regulatorze?

Pytam ze wzgledu na śledzenie forum i widzę, że wszyscy podłączają się pod żarówkę na regulatorze .... 

filipert
53 minuty temu, dried napisał:

Chodzi mi o to, żeby z solara podgrzać wodę na Truma TT2 (300W),

Wiesz, że do TT2 potrzeba 230V? 

Edited by filipert (see edit history)

dried

Tak, idzie przez przetwornicę.

Solar -> aku -> przetwornica -> tt2