Skocz do zawartości

Transformator i Solar Hobby


dried

Rekomendowane odpowiedzi

Witam forumowiczów.
Czy możecie mi wskazać miejsce wpięcia przetwornicy 12V -> 230V oraz panelu solarnego. 
Cel: 230V w gniazdkach na postoju, ale przede wszystkim grzanie wody (300W), choćby przez 17min.

Czy sterownik solara w moim przypadku - LUMIAX MPPT MT2075EU 20A podpiąć bezpośrednio do AKU, dopowiem tylko, że do aku jest podłączona ładowarka CTEK 5.0

Przetwornica - 12V 230V SAMOCHODOWA 1000W SINUS 

Aku - 100Ah GEL 

IMG-1294.jpg

IMG-1292.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do samej przetwornicy to tutaj masz opis. Co do reszty - daj typy posiadanych urządzeń w obecnej instalacji, bo z tej plątaniny co tam jest to ze zdjęć ja przynajmniej nie jestem w stanie określić co do czego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SMP301-02    230V -> 12V - u góry z lewej

DOMETIC 230V 50/60 Hz IEC 61439-3 ART NR 201832   SKU 9106504564    - po prawej

LICHTSTEUERSYSTEM HOBBY 6420520020 - na dole

 

Czy nie trzeba szukać miejsca do wpięcia przetwornicy w tej skrzynce po prawej stronie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przeróbek się nie obejdzie, jest pewien problem bo jak chcieć zrobić to najszybciej to wyjscie z przetwornicy idzie w miejsce zasilania z gniazda zewnętrznego, ale wtedy mamy podwójne przetwarzanie napięcia dla 12V, więc trzeba by było ominąć sekcję zasilacza i podać 12 do  sterowania przyczepowym LICHTSTEUERSYSTEM HOBBY, oczywiście używając dodatkowych przekaźników. 

 

DOMETIC 230V 50/60 Hz IEC 61439-3 ART NR 201832   SKU 9106504564  - to nie jest typ urządzenia tylko numer artykułu magazynowego, przynajmniej nic nie mogę po tym znaleźć

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko co znalazłem (bo jestem w pracy :) ) to tutaj masz schematycznie pokazane jak oczekiwaną przez Ciebie robotę robią przekaźniki

Jak poszperasz na forum to na pewno znajdziesz ten temat bardziej rozbudowany. Jeżeli dobrze kojarzę to kolega @kalapan ma właśnie takie rozwiązanie (oczywiście w innej cepce), ale zasada jest identyczna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie. Coś z tego zbudujemy...


... ale może zrobić prościej. Założeniem użycia przetwornicy, jest włączenie grzania wody na ok. 20 min. 
Czy nie łatwiej będzie podpiąć jej do samego bojlera i dać włącznik ON/OFF jak będziemy chcieli podgrzać wodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler jest podłączony do instalacji 230V z przyczepy i sterowany jest z konsoli (nie wiem, jaki masz rocznik przyczepy, choć chyba podobny do mojej). Tak więc jeżeli chcesz całkowicie zrezygnować z grzania wody, gdy jesteś podłączony pod zewnętrzne 230V, to po prostu odpinasz istniejące kable, izolujesz je i wpinasz kable z przetwornicy.

Natomiast jeżeli chciałbyś zostawić możliwość grzania wody z zewn. 230V, to musisz zastosować przekaźniki. Ja w swoim temacie rozważałem to rozwiązanie, lecz jeszcze go nie ruszyłem. Tak więc schematycznie trzeba by zastosować coś takiego:

OgrzewanieWodyPrzetwornica.thumb.jpg.65ec74e09684e47b09964247a6efd9aa.jpg

 

Oczywiście nie mam tutaj uwzględnionej żadnej biegunowości czy aktualnego włącznika bojlera.

Chodzi o sterowanie przełącznikiem P1, który decyduje, skąd ma pochodzić 230V dla bojlera, czy z sieci 230V czy z przetwornicy.

 

PS. jakiej mocy masz solar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, dried napisał:

ps. Solar 160W

Czyli czysto teoretycznie przy idealnych warunkach połowa prądu będzie szła z solara a druga połowa z akumulatora. Czyli przez 2 godziny grzania zje Ci około połowy akumulatora - najlepiej zacząć ten proces rano, by akumulator miał czas się podładować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy prawodłowo będzie podłączenie SOLAR -> AKU -> ODBIORNIKI (TT2)   ?

Chodzi mi o to, żeby z solara podgrzać wodę na Truma TT2 (300W), póki co na regulatorze solara mam podłączony tylko AKU.

Proszę o radę czy tak jest prawidłowo? Czy jednak musi być podłączone do żarówki (odbiorniki) na regulatorze?

 

 

Czy prawodłowo będzie podłączenie SOLAR -> AKU -> ODBIORNIKI (TT2)   ?

Chodzi mi o to, żeby z solara podgrzać wodę na Truma TT2 (300W), póki co na regulatorze solara mam podłączony tylko AKU.

Proszę o radę czy tak jest prawidłowo? Czy jednak musi być podłączone do żarówki (odbiorniki) na regulatorze?

Pytam ze wzgledu na śledzenie forum i widzę, że wszyscy podłączają się pod żarówkę na regulatorze .... 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, dried napisał:

Czy prawodłowo będzie podłączenie SOLAR -> AKU -> ODBIORNIKI (TT2)   ?

Chodzi mi o to, żeby z solara podgrzać wodę na Truma TT2 (300W),

Wiesz, że do TT2 potrzeba 230V? 

Edytowane przez filipert (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.