Skocz do zawartości

Ponowne wklejenie poziomej listwy bocznej


Kelo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, cytuje ponieważ post pomógł mi podjąć decyzje o nie zwlekaniu z doszczelnieniem. Nowy nabytek splukalem myjka cisnieniowa i zauważyłem wilgoć w środku poniżej listwy bocznej. Odkleilem troszkę tapetę w niewidocznych miejscach i odchyliłem uszczelki okien- konstrukcja wyglada na zdrowa (wg mnie). Na listwie bocznej zauważyłem bezbarwny sylikon TO PRZEZ NIEGO CIEKLO. Po odkręceniu i usunięciu kleju (ten klej to jakiś koszmar cały dzień walczyłem- podpowiedzcie dla kolejnych takich jak ja CZYM USUNĄĆ KLEJ  BUTYLOWY) zauważyłem ubytek oryginalnego kleju w miejscu gdzie ktoś coś próbował silikonem chyba w serwisie zbyt mało nałożyli od nowości tak to wg mnie wyglada. Zabezpieczyłem na noc na burze taśma do uszczelniania hydraulicznego. Rano ściany suchutkie. Planuje kupić teraz nowe wkręty rozmiar szersze i zabrać się za klejenie...           Podpowiedzcie plis  świerzakowi klej nanosić na listwę czy na ściany? A może tu i tu? Zabezpieczyć taśma malarska żeby nie ubrudzić wszystkiego i z nią usunąć nadmiar? Chciałem tez ten klej wcisnąć między aluminium a wnętrze ściany zanim zabiorę się do przyklejania listwy... Wydaje mi się ze w ten sposób zabezpiecze najlepiej. Proszę o radę czy coś zmienić na tym etapie?

4D6F563A-1727-417F-A7C3-70763D44F29E.jpeg

A6ED6D97-DA01-49CF-9D93-34F604BED44A.jpeg

ADF0CAF7-6351-4234-BD6C-E838CC61A461.jpeg

91F64825-7B53-4154-804A-79A0F5626085.jpeg

57BC778D-2015-4BC8-8B95-DFC8C4AEB745.jpeg

E3B1AE79-222C-4152-92D7-D849C5199322.jpeg

23FFA06B-F97E-45C2-AB0D-D513195CE073.jpeg

384889D5-36C4-4B3A-B655-061A104CC9E1.jpeg

95CE2AFB-8108-4296-B3C7-255B40DFBD0F.jpeg

Edytowane przez Kelo (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "klej" jak piszesz, to nie klej, a uszczelniacz. Najważniejsze jest to, żeby uszczelniacz został równomiernie rozprowadzony między ściśniętymi ze sobą (dzięki wkrętom) ścianą i listwą, bo tylko wtedy działa, tzn. uzyskujesz szczelność (uszczelniane elementy muszą być równomiernie i trwale ściśnięte, a pomiędzy tym musi znajdować się masa).

Gdyby był z tym problem, możesz nawiercić więcej otworów na wkręty pomiędzy istniejącymi. 

Zmywanie starego - benzyna lakowa (lakiernicza), nie mylić z ekstrakcyjną (ekstrakcyjną można na koniec zmyć zacieki, ale nie masę, bo zanim rozpuści butyl, to po prostu odparuje). I dużo szmat/czyściwa.

W ogóle wygląda mi to na dziwną sytuację - cepa jest jakby po naprawie, tzn. po "wstawieniu" górnego płata blachy. Wydaje mi się, że listwa została "dołożona" na nowo powstałym łączeniu blach, bo oryginalne połączenie płatów poszycia to to zaprasowanie poniżej. I m.zd. jeśli tak było, to zostało to zrobione totalnie źle, bo górny płat powinien zostać wyłożony na dolny, chociaż na 1-2 cm, pomiędzy blachy butyl i dopiero listwa alu. 

Niestety tak wykonane połączenie, nawet jeśli teraz przykręcisz listwę na uszczelniaczu, będzie nadal bardzo podatne na przecieki od spływającej wody. Jeśli już to zdjąłeś, i chcesz mieć trwały efekt uszczelnienia, pomyśl, czy nie dać tam na uszczelniaczu, przed założeniem listwy, i pod listwę, paska gładkiej lakierowanej blachy alu, szerokości ok. 4-5 cm, podłożonego pod górną blachę poszycia, a wyłożonego na dolną blachę, tyle tylko, żeby woda spływająca po ścianie spływała po tej blasze i nie wpływała w szczelinę (szerokość trzeba byłoby dobrać tak, żeby górą weszło pod górną blachę [najlepiej chociaż z 1 cm powyżej górnej krawędzi listwy zewnętrznej] i dało się to połapać wkrętami, a dołem, żeby zmieściło się pod listwę. Między blachy a dołożony pasek również dać butyl. Wygląda na to, że na całej długości jest listwa drewniana, to po ściśnięciu tego byłoby to szczelne.    

I do kompletu powinno się poprawić uszczelnienie przy listwach narożnych na końcach....

Poddaję to oczywiście pod dyskusję bardziej doświadczonych "remontowców" :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butyl najlepiej klei się sam do siebie, proponuję z resztek uszczelniacza zrobić kulkę i nią czyścić resztki przyklejając i zrywając szybkimi ruchami. 

Pod listwę alu daj taśmę butylową ( kupisz w sklepie z akcesoriami lub w hurtowni z blachami dachowymi), łatwo się ją nakłada i zapewnia równą warstwę uszczelniacza na całej długości, Śruby zostawiłbym oryginalne, te co są luźne lub się przekręcają wkręć w inne miejsce. ( śruby powinny być z nierdzewki a te wyglądają na zardzewiałe ). Co do skuteczności takiego uszczelnienia się nie wypowiadam bo wygląda to na rzeźbę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem tego poruszyć co kolega wyżej napisał... nie znam się cepkach ale gdybym ja ja projektował to właśnie blachy by na siebie nachodziły górna na dolną. Zastanawiałem się czy ze względu na ewentualne tarcie o siebie blach konstruktorzy tak to zaprojektowali. Widzę tez warstwę jakiegoś kleju na styku tych blach po zdjęciu listwy. Czy zastosować taki klej, czy wstawkę z blachy...

Thomas w tej pogodzie przynajmniej nie da się zrobić kulki z uszczelniacze marze się strasznie i nie trzyma kształtu.            Jakie uszczelnienie wyglada Ci na rzeźbę? Narazie tylko rozszczelnione i wyczyszczone taśmę hydrauliczna tylko do czasu kupna nowych śrub. Już kupiłem uszczelniacz w tubie. Taki gdzieś wcześniej polecano...                   jestem daleki od rzeźbienia chcę to zrobić najlepiej jak można dlatego pytam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, czyś napisał:

Ten "klej" jak piszesz, to nie klej, a uszczelniacz. Najważniejsze jest to, żeby uszczelniacz został równomiernie rozprowadzony między ściśniętymi ze sobą (dzięki wkrętom) ścianą i listwą, bo tylko wtedy działa, tzn. uzyskujesz szczelność (uszczelniane elementy muszą być równomiernie i trwale ściśnięte, a pomiędzy tym musi znajdować się masa).

Gdyby był z tym problem, możesz nawiercić więcej otworów na wkręty pomiędzy istniejącymi. 

Zmywanie starego - benzyna lakowa (lakiernicza), nie mylić z ekstrakcyjną (ekstrakcyjną można na koniec zmyć zacieki, ale nie masę, bo zanim rozpuści butyl, to po prostu odparuje). I dużo szmat/czyściwa.

W ogóle wygląda mi to na dziwną sytuację - cepa jest jakby po naprawie, tzn. po "wstawieniu" górnego płata blachy. Wydaje mi się, że listwa została "dołożona" na nowo powstałym łączeniu blach, bo oryginalne połączenie płatów poszycia to to zaprasowanie poniżej. I m.zd. jeśli tak było, to zostało to zrobione totalnie źle, bo górny płat powinien zostać wyłożony na dolny, chociaż na 1-2 cm, pomiędzy blachy butyl i dopiero listwa alu. 

Niestety tak wykonane połączenie, nawet jeśli teraz przykręcisz listwę na uszczelniaczu, będzie nadal bardzo podatne na przecieki od spływającej wody. Jeśli już to zdjąłeś, i chcesz mieć trwały efekt uszczelnienia, pomyśl, czy nie dać tam na uszczelniaczu, przed założeniem listwy, i pod listwę, paska gładkiej lakierowanej blachy alu, szerokości ok. 4-5 cm, podłożonego pod górną blachę poszycia, a wyłożonego na dolną blachę, tyle tylko, żeby woda spływająca po ścianie spływała po tej blasze i nie wpływała w szczelinę (szerokość trzeba byłoby dobrać tak, żeby górą weszło pod górną blachę [najlepiej chociaż z 1 cm powyżej górnej krawędzi listwy zewnętrznej] i dało się to połapać wkrętami, a dołem, żeby zmieściło się pod listwę. Między blachy a dołożony pasek również dać butyl. Wygląda na to, że na całej długości jest listwa drewniana, to po ściśnięciu tego byłoby to szczelne.    

I do kompletu powinno się poprawić uszczelnienie przy listwach narożnych na końcach....

Poddaję to oczywiście pod dyskusję bardziej doświadczonych "remontowców" :)

 

Nic dodać, nic ująć  :ok:

PS

Ciekawe, co to za partacz to robił :hmm: Pewnie wykorzystał całą szerokość pasa blachy i nie przyszło mu do głowy, aby chociaż dać kilkucentymetrowej szerokości pasek blachy, pod nową część poszycia i na pozostawioną część z "zamkiem". Dobrze, że w porę zostało to zauważone.

"Kulka", to najlepszy sposób, a pozostałe resztki benzyną.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulka tak, oczywista sprawa. Resztki benzyną, ale lakową (lakierniczą). 

A jak już się zrobi kulkę ze świeżego uszczelniacza (z resztek z tuby, ściągniętego nadmiaru), to kulki nie wyrzucać, a kulką "zamykać" tubę z uszczelniaczem (kulkę nadziać na aplikator tuby i dla pewności obcisnąć na aplikatorze). Tak zabezpieczona tuba z Dekalinem nadaje się z powodzeniem do użytku nawet przez dwa latka (ostatnio wyciągnąłem taką wielokrotnie używaną z czeluści garażu - dało się z powodzeniem używać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nadzieje, że sam uszczelniacz dostarczony pod blachy górna i dolną a następnie na zewnątrz na ich pilączeniu i jeszcze wewnątrz listwy profilowej która ma kształt litery W i dopiero skręcenie wkrętami rozmiar szerszymi niż były przyniesie efekt... Uważacie aby dodać ten 2,5cm pasek stali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi Wam o to aby zakryć szparę pomiędzy górnym a dolnym poszyciem? Przecież to się mija z celem jeżeli o to chodzi. Po co dokładać kolejny odstający element jak masa uszczelniająca zrobi to lepiej,lepiej dociśnie oraz nie będzie kolejnego elementu który odsunie listwę od poszycia gdzie mogą kiedyś pojawić się ubytki w uszczelnieniu i może zaciekać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to chodzi, i zarówno między pasek a górną blachę, i pasek a dolną blachę, dać uszczelniacz. I nie stal, a cienka blacha aluminiowa, gładka, najlepiej malowana, ew. anodowana. Wprowadzenie stali między aluminiowe blachy to niezbyt dobry pomysł (spora różnica potencjałów, możliwa korozja elektrochemiczna na styku metali o różnych potencjałach). 

Edytowane przez czyś (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłucham waszych rad, dziękuje. Największym problemem z kad wsiąść i jak przewieść ponad cztero metrowy kawałek aluminium... występuje coś takiego w postaci zwiniętej do rozprostowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup nawet w kawałkach, byle w miarę równych na wysokość i wklejaj na uszczelniacz każdy osobno jak się nie uda znaleźć w jednym kawałku. Na to na uszczelniacz listwa z wkrętami i załatwione. Kup biały uszczelniacz, najmniej będzie widać jak gdzieś mimo oklejenia taśmą papierową i tak wyjdzie - ja listwę zdjętą z boku przyczepy kleiłem tak - na listwę taśmę butylową z rolki i na ścianę uszczelniacz z tuby dodatkowo żeby rozeszło się i nawet powypływało (od góry po całości w miarę na ile dasz radę równomierna warstwa wyciśnięta, dół spokojnie jak na moich zdjęciach)

O tak robiłem:
WP_20190429_13_36_57_Pro.jpg
WP_20190429_14_37_50_Pro.jpg

* kropy uszczelniacza to miejsca wkręcania wkrętów


WP_20190429_14_37_56_Pro.jpg
WP_20190429_15_08_36_Pro.jpg
i nie cieknie - sprawdzone podczas ulew w Danii oraz po myciu pod domem.


Pierwsze z brzegu z alledrogo - twierdzą, że też docinają,  z takiego kawałka 50x50cm spokojnie to ogarniesz, może będą mieli dłuższe a węższe kawałki jak pogadasz -> https://allegro.pl/oferta/blacha-aluminiowa-gr-1-mm-aluminium-50x50-cm-7643918524

bo myślę, że im dłuższy kawałek jak z kawałków to będzie lepiej

Edytowane przez MaciekR4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas szukam i łudzę się że gdzieś znajdę jeden ponad cztero metrowy kawałek aluminium... gdybyście mieli jakieś pomysły podzielcie się nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Kelo napisał:

Cały czas szukam i łudzę się że gdzieś znajdę jeden ponad cztero metrowy kawałek aluminium... gdybyście mieli jakieś pomysły podzielcie się nimi.

Poszukaj w firmach zajmujących się produkcją obróbek blacharskich na zamówienie,  duże zakłady tego typu oferują bardzo szeroki wybór wszelkich blach, zadzwoń i zapytaj. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.