Skocz do zawartości

Masa własna przyczepy


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, temat był poruszany wielokrotnie, ale nie spotkałem się (może przeoczyłem wybaczcie zatem) z nurtującym mnie pytaniem. Czym tak naprawdę jest masa własna przyczepy (co się do tego wlicza) O samochodach można przeczytać, że jest to masa własna samochodu (wraz z płynami) + jakaś tam dyrektywa UE wprowadziła nakaz podawania masy własnej jako auto plus kierowca (gdzie ma być przyjmowana średnia waga 75 kg - kierowcy). Jak to jest z przyczepami? Wybieram się do Austrii i słyszałem/czytałem że tam mają "psychozę" na punkcie ważenia pojazdów. Nie wiem czy to "fake news" czy tak faktycznie jest (przekonam się sam). Każdy wie co zabiera na wyjazd więc nie będę tego wątku poruszał. Ja u siebie mam max. ładowność przyczepy w dokumentach podaną jako 325 kg i jak zabrałem się za liczenie wagi tego co zabieram( nie jakieś bardzo precyzyjne) to jestem coraz bardziej przerażony.

Stąd moje zasadnicze może trywialne pytanie. Czym jest Masa własna przyczepy albo dokładnie co producenci muszą do niej wliczyć?:

1. Jest to waga "czystej" "budy" z zabudową mebli i sprzętem?

2. Czy wlicza się do tego materace? - wydaje się na logikę że tak ale już sam nie wiem

3. Czy takie elementy jak koło zapasowe czy np prozaiczne (zasłonki - wiem przegięcie) w oknach też się do tego zaliczają.

4. Czy masa własna obejmuje toaletę (spłuczkę) napełnioną czy pustą (coś jak paliwo czy olej w samochodzie) - tu wiem można  jechać bez napełnienia (w samochodzie bez oleju w silniku nie pojadę teoretycznie ?)

5. Tu już trochę idę dalej ale jak dany model przyczepy (identyczny) - ma klimę a drugi został zakupiony bez klimy - to producent uzyskuje dwie homologacje (nie wiem czy w przyczepach coś takiego jest wymagane) a przed wszystkim czy w papierach zmieni się masa własna z klimą i bez. Nie mówię tu o dokładanych elementach po zakupie fabrycznym.

 

Wiem poruszyłem wiele wątków ale mam nadzieję, że jest to w miarę czytelne ponieważ chciałem pokazać szerokie spektrum "problemu" z mojej strony.

 

Z góry dzięki za odpowiedzi w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa własna to golas, masa własna gotowej do jazdy to golas plus pełna spłuczka, pełna butla gazu, i podajże 20L czystej. Koło, klima i inne dołożone duperszwance nie wchodzą w skład. A najprościej to pojechać na wagę, mało kiedy to co na papierze pokrywa się z rzeczywistością

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jacekzoo napisał:

mało kiedy to co na papierze pokrywa się z rzeczywistością

Nie mam pojęcia jak producenci określają MW, bo mnie się zupełnie nie zgadzała w obydwu przyczepach. Może kupując nową u dilera można to określić.

Prawdopodobnie chodzi o ciężar tej części przyczepy, z której już nic nie można zdemontować w prosty sposób :)  Może kaseta WC jakoś się jeszcze załapie :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, BUMERANG napisał:

z której już nic nie można zdemontować w prosty sposób :)  Może kaseta WC jakoś się jeszcze załapie :hmm:

Dzięki za szybie odpowiedzi. A takie koło zapasowe(swoje z felga waży)- wydaje się, że jest wyposażeniem standardowym przyczepy a nie dokładanym. Idąc dalej wydaje mi się, że jednak jakieś przepisy to określają......co jest MW przyczepy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, filipert napisał:

To akurat możliwe bo może być mylone MW z naciskiem na oś

W poprzednim dowodzie miałem max. nacisk na oś 8,50 kN, a DMC 900. Pięć dych liczone było na dyszel.

Teraz mam DMC 850 i nacisk na oś 8,50 kN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w rzeczywistości jest lżejsza, załadowana do wyjazdu na full i zostaje jeszcze 90kg. Akurat żeby movera włożyć i przez kilka lat nie musieć się ważyć. Widomo, że przyczepka przybiera na wadze szybciej niż kobieta w ciąży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam MW i DMC takie samo = 1200kg.
Na wadze gotowa w 60-80% do jazdy 1165.
Jakbym wszystko ze schowków wyciągnął to pewnie 1000 pokaże.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.