Skocz do zawartości

Antena DVB-T


szymonmaz

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, Kristofer napisał:

Reasumując: Digit Activa z Telmoru, to świetna antena dookólna, która powinna się sprawdzić w większości karawaningowych sytuacji, a jej montaż na dachu przyczepy, czy kampera, nie wymaga obrotu anteną na odpowiedni kierunek, choć taka możliwość jest często w stanie poprawić odbiór w mocno niekorzystnym terenie i dla każdej anteny, bez względu na jej charakterystykę. IMHO

dale się nie zgodzę ;) 

szczególnie z tym że antena nie wymaga obrotu na odpowiedni kierunek .

Wymaga w wielu przypadkach.

jak stoisz w niedalekiej odległości od nadajnika i odbierany sygnał będzie na tyle wysoki że odbiór będzie prawidłowy nie zależnie od ustawienia anteny to nie wymaga

ale mogę wskazać na mapie polski kilka miejsc gdzie odbiór czegokolwiek był możliwy tylko po odpowiednim ustawieniu tej anteny .

Owszem antena nie ma tak silnej kierunkowości jak YAGI czy anteny rozbudowane LPDA i przestawienie jej o 15 stopni nic nie zmieni ale przestawienie jej o 90 stopni spowoduje całkowitą utratę sygnału więc pomijając badania i pomiary wykonane w warunkach laboratoryjnych w praktyce antena kierunkowość wykazuje i moim zdaniem bliżej jej do anteny kierunkowej niż dookolnej .

 

Edytowane przez Suzu4x4 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W dniu 23.06.2020 o 21:13, Stu napisał:

PS. Jeżeli ktoś się waha, czy wybrać antenę kierunkową czy dookólną, to wg mnie 100:1 dla kierunkowej.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to mogę podpowiedzieć, jak w prosty sposób zapewnić sobie dobry odbiór za pomocą takiej właśnie anteny..

 

Uprzejmie proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, mariozurek napisał:

czy te anteny Telmor Digit Activa juz saprzystosowane do odbioru pakietu mux 8/polaryzacja pionowa inne pasmo- kanały VHF

Już pisałem. Są dwa warianty. Z samym pasmem UHF i UHF/VHF. Trzeba czytać w specyfikacji. Te szerokopasmowe są droższe ;) Polaryzacji wertykalnej żadna tego typu antena chyba nie odbiera. Chyba, że ją przykręcisz pionowo. Antena musi mieć dwa dipole ( albo coś co je zastępuje ). Jeden w pionie drugi w poziomie. Tu przykład.

antena.thumb.png.9f1bb65a54d4ca3bdcc01d9b72b03f42.png

Co do DVB-T2 nie wiem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozatym MUX8 nie wszędzie nadawany jest w polaryzacji pionowej, zależy od nadajnika.
Do takiej konfiguracji polecam antenę :
https://www.telmor.pl/Katalog-produktow/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-VHF-UHF/T-urbo-T-COMBO-antena-kierunkowa-UHF-VHF-DVB-T

Wysłane z mojego SM-G973F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerabiałem anteny "kampingowe": ufo, korona, i ta taka telmoru i uważam, że są g. warte.

Blisko nadajnika to wiadomo, że i kawałek drutu wystarczy i będzie tv ale kempingi przeważnie są daleko od nadajnika. Kupiłem taką normalną "domową". Jedyny jej minus to to , że jest stosunkowo duża no i że trzeba ją instalować  (co zajmuje mi z 10 minut) ale odbiera wszystkie dvbt i wszędzie, jeszcze mi się  nie zdarzyły  żadne  kłopoty z odbiorem. Więc albo wygoda, czyli nic do roboty i w bardzo wielu  miejscach nic do oglądania albo ciut roboty. Coś  za coś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Michał2016 napisał:

Więc albo wygoda, czyli nic do roboty i w bardzo wielu  miejscach nic do oglądania albo ciut roboty. Coś  za coś

Coś w tym jest. Trzeba pamiętać jeszcze o porządnym wzmacniaczu antenowym. Bez tego też słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szanowni koledzy dziekuje za podpowiedzi, kolego Suzuki 4X4 o tej  antenie   juz troche   poczytałem i widze ze pomijajac jej cene to opinie ma niezbyt dobre szczegolnie jezeli chodzi o tzw zysk energetyczny, w tym momencie byłbym skłonny pójść za rada kol Michał 2016 i kupic antene zwykła na UHF oraz dodatkowy wzmacniacz.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mariozurek napisał:

szanowni koledzy dziekuje za podpowiedzi, kolego Suzuki 4X4 o tej  antenie   juz troche   poczytałem i widze ze pomijajac jej cene to opinie ma niezbyt dobre szczegolnie jezeli chodzi o tzw zysk energetyczny, w tym momencie byłbym skłonny pójść za rada kol Michał 2016 i kupic antene zwykła na UHF oraz dodatkowy wzmacniacz.

Pozdrawiam

to się zdecyduj co chcesz osiągnąć ;)

pytałeś wcześniej  o MUX8 a on jest nadawany w paśmie VHF więc zwykłą anteną UHF i dodatkowym wzmacniaczem nie ogarniesz wszystkiego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.