Skocz do zawartości

Antena DVB-T


szymonmaz

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 38
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, BUMERANG napisał:

Może być niezła. Kierunkowa. Bez miernika sygnału to chyba ciężko będzie to ustawić. :hmm: No i tylko sygnał w jednej polaryzacji.

Czyli lepiej poszukać anteny Dookólnej bo dużo pozytywnych opinii na forum ma ta antena ale to też chyba kierunkowa

https://satmania.com.pl/antena_tv_telmor_digit_activa_biala,69,1241.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, smoczaki napisał:

Telmor jest dobry tylko są dwa rodzaje z VHF i bez. Trzeba czytać specyfikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, smoczaki napisał:

Czyli lepiej poszukać anteny Dookólnej bo dużo pozytywnych opinii na forum ma ta antena ale to też chyba kierunkowa

https://satmania.com.pl/antena_tv_telmor_digit_activa_biala,69,1241.html

Telmor Digit Activa jest anteną dookólną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Kristofer napisał:

Telmor Digit Activa jest anteną dookólną.

Zdecydowanie kierunkowa :) Co prawda szerokość wiązki to 75 stopni, ale jednak kierunkowa. 

Nie polecam anten dookólnych - ciężko ustawić na nich rozsądny sygnał, chyba że stoimy w płaskim terenie obok Emitela...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się. co prawda akurat w przypadku tej anteny producent nie załączył na stronie grafiki z charakterystyką promieniowania, ale jest to antena kierunkowa .

Miałem w przyczepie i polecam , zdała egzamin ;)

wg mojej oceny nieco lepsza od dookólnej Mistral UFO która posiadam obecnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Suzu4x4 napisał:

co prawda akurat w przypadku tej anteny producent nie załączył na stronie grafiki z charakterystyką promieniowania, ale jest to antena kierunkowa

c456+.jpg

prosssszzzz... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Stu napisał:

Nie polecam anten dookólnych - ciężko ustawić na nich rozsądny sygnał, chyba że stoimy w płaskim terenie obok Emitela...

Nie ma idealnych anten na każde warunki, zwłaszcza dla karawaningu, jednak biorąc pod uwagę statystki, anteny dookólne mają szansę sprawdzać się w większości przypadków. Poza tym, każdy jeździ w inne miejsca, z innym sprzętem i na ogół zawsze jest to loteria, co w danej lokalizacji sprawdzi się najlepiej.
IMHO

9 godzin temu, Stu napisał:

Zdecydowanie kierunkowa :) Co prawda szerokość wiązki to 75 stopni, ale jednak kierunkowa.

Niestety, mylisz się ;) - Digit Activa, to zdecydowanie antena o charakterystyce dookólnej, choć rzeczywiście patrząc na jej kształt, można ją błędnie kategoryzować, czego sam kiedyś doświadczyłem, gdy pierwszy raz pojawiła się na rynku.
Nie wiem z jakich źródeł pochodzą charakterystyki dla tej anteny zamieszczane w necie, ale nawet na nich widać, że nie jest to antena kierunkowa.
Szerokość wiązki 75 st., o której piszesz jest określana dla listka głównego i z założenia (tak jest przyjęte) odbywa się dla tzw. "kąta połowy mocy", czyli chodzi o obszar promieniowania, gdzie moc anteny wynosi dokładnie połowę względem kierunku głównego listka promieniowania (czyli będzie to wartość 3 dB).

242971845_Digitwizka.thumb.jpg.8e33e60b71f38aa9602743be81e45636.jpg

Teraz dla przykładu typowa charakterystyka anteny "kierunkowej":

kierunkowa.jpg.a59c55b5cd64f9f20c5fe5764052e167.jpg

Widać, jak układa się tu główny listek charakterystyki, gdzie antena promieniuje najwięcej energii.  Obszar jest wyraźnie zawężony.
Wśród anten, o których mowa, nie ma takich, których charakterystyka dookólna byłaby idealnym okręgiem z każdej strony anteny i dla każdej częstotliwości.
Generalnie cały obszar promieniowania anteny zawsze jest podzielony tzw. miejscowymi minimami, tworzącymi listki boczne sygnału oraz listki wsteczne., dlatego wykres wygląda tak nieregularnie.
Dysponuję charakterystyką tej anteny uzyskaną w wyniku pomiarów w Centralnym Laboratorium Badań Technicznych UKE, więc tu już dokładnie widać to, czego wykresy z netu nie zapewniają:

1944533934_Digitcharakterystykadooklna.thumb.jpg.52ac9103dfafa3fb56f6fbfc698c6c3d.jpg

Jeszcze jedna sprawa. Dzięki tak ukształtowanej charakterystyce, antena jest zdolna odbierać sygnały odbite ("odbicia") z różnych kierunków, co dla odbioru DVB-T jest dużą zaletą - jej skuteczność jest większa.

Reasumując: Digit Activa z Telmoru, to świetna antena dookólna, która powinna się sprawdzić w większości karawaningowych sytuacji, a jej montaż na dachu przyczepy, czy kampera, nie wymaga obrotu anteną na odpowiedni kierunek, choć taka możliwość jest często w stanie poprawić odbiór w mocno niekorzystnym terenie i dla każdej anteny, bez względu na jej charakterystykę. IMHO

 

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdolność do odbierania sygnału odbitego nie czyni anteny dookólną... Spróbuj obrócić ją choć o 30st od żródła sygnału i zobacz wynik... Nie mówię nawet o obrocie 180st i tłumieniu wstecznym. Siedzę w tym temacie prawie 20 lat i dla mnie antena kierunkowa ma odchylenie liczone w dziesiątych stopnia. Biorąc deklarowany wynik Telmora - 75st - to jest "prawie dookólna".

Serdecznie Pozdrawiam.

Kuba

PS. Jeżeli ktoś się waha, czy wybrać antenę kierunkową czy dookólną, to wg mnie 100:1 dla kierunkowej.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to mogę podpowiedzieć, jak w prosty sposób zapewnić sobie dobry odbiór za pomocą takiej właśnie anteny..

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Stu napisał:

PS. Jeżeli ktoś się waha, czy wybrać antenę kierunkową czy dookólną, to wg mnie 100:1 dla kierunkowej.

Pierwszą antenę miałem dookólną. Działała całkiem nieźle do puki nie zgniła. Potem kupiłem kierunkową. Była świetna tylko sprawiała większy problem przy ustawieniu. Jak ktoś zdala od cywilizacji i na dłużej w jednym miejscu to zdecydowanie kierunkowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Stu napisał:

Zdolność do odbierania sygnału odbitego nie czyni anteny dookólną...

Ależ oczywiście, przecież nigdzie tego nie napisałem. Wymieniłem jedynie jedną z cech anteny, co w efekcie poprawia jej skuteczność, a nie robi z niej antenę dookólną. To, jakiego rodzaju jest anteną, wynika wyłącznie z jej konstrukcji i charakterystyki.

4 godziny temu, Stu napisał:

Spróbuj obrócić ją choć o 30st od żródła sygnału i zobacz wynik... Nie mówię nawet o obrocie 180st i tłumieniu wstecznym. Siedzę w tym temacie prawie 20 lat i dla mnie antena kierunkowa ma odchylenie liczone w dziesiątych stopnia. Biorąc deklarowany wynik Telmora - 75st - to jest "prawie dookólna".

Nie chcę się powtarzać, ale w takim razie myślę, że doskonale wiesz, iż nie istnieje antena idealna, która odbierałaby identycznie z każdego kierunku, zwłaszcza, jeśli mowa o dipolu półfalowym, dlatego zmiana parametrów sygnału odbieranego przez antenę, czasem nawet po minimalnej zmianie jej pozycji, czy obróceniu, nie jest niczym wyjątkowym, a tym bardziej nie świadczy, że antena przestaje być dookólną. Poza tym, sam już sobie odpowiedziałeś i mimo, że tym razem użyłeś słowa "prawie", to jednak sam widzisz, że to jednak nie jest antena kierunkowa.
PS
Też nie jestem "piekarzem" w temacie ;)
Rozumiem Twoją fascynację dla anten kierunkowych. Powiem więcej - mam podobne zdanie do Twojego i uważam, że to jedyny słuszny wybór, gdy chce się uzyskać możliwie najlepsze parametry odbioru, jednak jest małe "ale". To "ale" dotyczy zwłaszcza karawaningu, ponieważ nie każdy ma zacięcie, a często i chęci, aby przy "byle" postoju i w każdą pogodę, kręcić anteną w poszukiwaniu sygnału. :pad: Tu uwydatnia się uniwersalność i bezobsługowość anteny dookólnej. W przeważającej liczbie przypadków, gdziekolwiek ktoś sobie stanie przyczepką, bez względu na pogodę, mając postój nawet na jakimś parkingu, nie musi anteny ustawiać, wychodzić w tym celu na zewnątrz itd. Wystarczy włączyć TV i gotowe. Właśnie ta cecha jest dla wielu osób bezcenna. Podobnie, jak Ty, również jestem zwolennikiem anten kierunkowych, a na dachu przyczepy mam co? Antenę dookólną, bo lenistwo i wygoda w karawaningu, to jedna z wielu pożądanych cech, gdy jedzie się na urlop. Tak na marginesie: są miejsca i zapewne o tym wiesz, że nawet najlepsza antena kierunkowa nie pomoże, ale są też takie, gdzie antena dookólna zawiedzie. Nie ma złotego środka, a obydwa rodzaje anten mają swoje wady i zalety. Znając własne przyzwyczajenia, preferencje i miejsca podróży, można wybrać taką antenę, która prawdopodobnie sprawdzi się najlepiej.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.