Skocz do zawartości

Zapotrzebowanie na energię


Bonzay2007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Od dłuższego czasu przeglądam strony internetowe powiązane z panelami solarnymi.

Większość wyszukanych i przedstawionych informacji znalazłem w temacie zestawu panela solarnego 100W jak i przeliczania watt na ah itd.

Jestem na etapie podjęcia decyzji związanej z doborem odpowiedniego akumulatora jak i panela solarnego.

Do czego będzie wyłącznie służył:

1) pompka wody ( 2 ampery )

2) oświetlenie led w przyczepie ( 15 amper )

3) ładowanie telefonu komórkowego x3 szt ( około 5 amper )

4) ładowanie baterii laptopa 

Brak telewizora oraz radia. Wyjazdy z rodziną mają na celu obcowania z naturą.

Pytanie: jaki zestaw zakupić który się sprawdzi ???

Na jaki czas wystarczy bez ładowania prądem np: panel solarny?

PANEL SOLARNY BATERIA SŁONECZNA 50W 12V REGULATOR

HAZE HZY-EV12-33 GEL 12V 36AH AKUMULATOR ŻELOWY

Dziękuje za wszystkie sugestie i podpowiedzi.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście masz bardzo małe zapotrzebowanie prądowe ale pamiętaj, że nie codziennie świeci słonko a panel nie jest idealnie skierowany do słońca. Dodatkowo czym mniej(  procentowo ) wyciągniesz z akumulatora tym dla niego lepiej dlatego ja bym zastosował panel min 100-150 W i akumulator ( żel lub agm ) 75 Ah. Przy tak małym aku (36 Ah)i braku słońca przez dwa dni to wyciągniesz z niego 80-100 % prądu a to jest dla baterii bardzo nie zdrowe, porównując aku 75 Ah odda 50 % pojemności i to jest dla niego znacznie lepiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Bonzay2007 napisał:

Na jaki czas wystarczy bez ładowania prądem np: panel solarny?

PANEL SOLARNY BATERIA SŁONECZNA 50W 12V REGULATOR

HAZE HZY-EV12-33 GEL 12V 36AH AKUMULATOR ŻELOWY

Witam! Na maksymalnie 1 - 2 godzin, aby accu wyładował się do "zera".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Maras napisał:

 

A co to za oświetlenie będzie na 15 A =?

  cyt: 2) oświetlenie led w przyczepie ( 15 amper )    

Też mnie to zaskoczyło.  Moja cała instalacja w starej cepce brała 3,5A 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne zapotrzebowanie, bo nie mam ani tv ani innych bajerów ale dodatkowo czasem też ładuję aparat fotograficzny, akumulator od wkrętarki itp. Aktualnie u mnie solar 100W + regulator PWM + aku 60Ah daje spokojnie radę. Miałem też inne konfiguracje w poprzednich przyczepach (75W+PWM+80Ah i 120W+MPPT+80Ah) i nigdy mi prądu nie zabrakło. Aktualnie mam również movera, którym działa na tym samym aku ale używam go sporadycznie, bo szybciej mi przestawiać przyczepę ręcznie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry. 

Tak, wkradł się błąd w postaci braku postawionego przecinka ( 1,5A ) słusznie zauważone.

Jeszcze mam jedno pytanko?

Gdyby tak zakupić sam akumulator głębokiego rozładowania  ( 80ah ) lub (  100ah ) bez panela solarnego, wytrzyma przynajmniej 5 dzionków przy takim poborze prądu?

Akumulator Banner energy bull.

Wykorzystam później do podtrzymania pieca 5 kl podajnik + pompy. ( z przetwornicą napięcia )

Dziękuje za wszystkie sugestie i podpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak bardzo zwiększysz swoje zapotrzebowanie na prąd. Też mam 100 Ah, nie mam solara, najczęściej wyjeżdżam na 5, 6 dni (działalność gosp. ) i mi nigdy prądu nie brakło ale używamy przyczepy tylko do spania ( podładować telefony, spłuczka, pompki, oświetlenie w led ) cały dzień nas nie ma. Poza wyjazdami aku pracuje w wózku widłowym podobnie jak u ciebie ma inne zastosowania. Policz mniej więcej ile potrzebujesz dodaj ze 30% i sam zobaczysz czy da radę.Kiedyś jak się zdecydujesz na rozbudowanie instalacji  założysz solar i regulator.  Dla zabezpieczenia baterii zastosuj jakiekolwiek zabezpieczenie przed nadmiernym rozładowaniem (regulator ładowania?). Schematów na forum masz od wyboru do koloru. Czytaj forum tutaj są naprawdę gotowe projekty, które działają i ludzie co maja ogromna wiedzę i chętnie się nią dzielą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapotrzebowanie na prąd małe, ale jak koledzy piszą, celowałbym o ile nie w "nieco" mocniejszy (panel),  to na pewno w zdecydowanie większy akumulator. 

Na 5 dni, przy skromnym zapotrzebowaniu na prąd, i rozsądnym używaniu "zeżre" ci to i tak z 20 Ah na dobę. Panel 50 W na dachu dałby radę uzupełnić cirka 15-20 Ah licząc stratę prądu na ładowaniu aku (cirka 10 godzin po średnio 1,5-2A prądu ładowania, a latem nawet 12-13 godzin na dobę można byłoby liczyć) w naprawdę przeciętnych warunkach. Wniosek - panel 50W dawałby radę pi razy oko "uzupełniać" zużycie, ewentualnie ciągnąłbyś na niewielkim deficycie, przez 5 dni - dawałoby to w porywach deficyt do ok. 30 Ah na całym pobycie, i na te 5 dni taki zakres rozładowania aku przyjąłbym jako ten, z którym powinieneś się standardowo liczyć, i pod jaki dostosować pojemność akumulatora. 

Oczywiście liczę pi razy oko, ale wszystko sypnie się kiedy trafisz na deszcz, zachmurzenie, staniesz w cieniu, albo nawet ptaszysko ci narobi na panel albo spadnie na niego liść. Wtedy ładowanie będzie mikre, będziesz ciągnął na deficycie, niezależnie od mocy solara. Wtedy jednak liczy się pojemność akumulatora, tzn. ile z niego można wykrzesać, tak, żeby styknął co najmniej na 2 dni również wtedy, kiedy ładowanie nie będzie optymalne (coś tam będzie doładowywał, ale szczątkowo). [tzn. że 2 dni musiałbyś "opędzić" tylko na prądzie z aku, pomijając ładowanie z solara]

Ponieważ przy twoim zużyciu, nie są to wysokie amperaże, aku rozładowywałby się dość korzystnie w powolnym cyklu.

Ergo - o ile panel 50-ka, to i tak aku zdecydowanie m.zd. większy, m. zd. 75-80Ah jest to bezpieczne optimum (nawet dając aku AGM zamiast żelu). Wiem, że waga itp. ale jednak, nawet przy 50-ce panelu i planowanym skromnym zapotrzebowaniu, nie schodziłbym absolutnie poniżej 60Ah dla aku żelowego, bo w niesprzyjających warunkach i tak liczyć się będzie to, co w akumulatorze i co można z niego "wziąć".

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.