Skocz do zawartości

Sterckeman STARLETT 420 CP -dobra miejscówka pod acu ?


szoszon3

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry 

finalizuje montaż napędu Prestige II w przyczepce Sterckeman STARLETT 420 CP i w związku z tym lokuje akumulator wewnątrz przyczepki. Przyczepka nie ma dedykowanego pod acu luku. Zatem po wstępnych przymiarkach padło na lokalizację  pod siedzeniem obok kola. Poniżej zaznaczyłem wstępną lokalizację acu na rysunku obrazującym układ przyczepy (łózko to przód przyczepy).  Pytanko czy Waszym zadaniem taka lokalizacja  jest dobra ? Czy może lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie acu pod łóżkiem całkowicie z przodu przyczepy, czy też w przednim luku bagażowym obok butli.  Chciałbym uniknąć niewłaściwego rozmieszczenia acu a przez to ewentualnego wężykowania. Pod siedziskiem mam otwór w podwoziu pod kable zakończony zaślepką co stanowi dodatkowy plusik za tą lokalizacja. Po przeciwnej stronie w szafie za trumną nie mieści się. Dodatkowo pytanko czy zasadnym jest zakup do żelowego acu pojemnika plastikowego ?. Akumulator zamierzam przymocować do belki konstrukcyjnej podwozia.

acu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator ze względu na jego ciężar najlepiej jest zamontować jak najbliżej osi, lub jeszcze lepiej nad nią, to najkorzystniejsze rozwiązanie. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Nie napisałeś czy akumulator ma być tylko do napędu, czy ma również służyć do zasilania innych odbiorników. Jak tylko do napędu, to możesz umieścić gdzie Ci pasuje, gorzej jak chcesz  modernizować w przyszłości  całą elektrykę. Jeżeli teraz zamontujesz akumulator powiedzmy z lewej strony, bo tak Ci pasuje, a po czasie będziesz chciał coś zmodernizować, choćby montaż  solara, automatyczną elektrykę, przetwornicę itd.  to w pierwszej kolejności sprawdziłbym, z której strony mam energoblok, wszystkie puszki, panele sterujące itd. Jeżeli się okaże, że całą elektrykę mam właśnie po prawej stronie, a akumulator bym miał po lewej - to sobie wyobraź ile i jakiej długości kable będziesz musiał ciągnąć w koło budy między akumulatorem, a pozostałą elektryką. To trzeba już na początku rozważyć, bo potem będziesz wszystko znowu przerabiał. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co to acu wyłącznie pod mover. W perspektywie czasu być może pojawią się inne koncepcje, niemniej jednak mam ograniczone pole manewru z acu.  W szafie za grzejnikiem ze względu na wymiar acu się nie mieści :( . Tak wiec w zasadzie optymalnym jak sadze jest miejsce wskazane powyżej pod siedziskiem.  Otwartą kwestią pozostaje zakup pojemnika na akumulator żelowy. Czy według Was zasadnym jest iść w koszty w tym zakresie ?  Nadto w necie natknąłem się na ochronę przed całkowitym rozładowaniem koszt ok 300 zł - czy warto  ?  

Edytowane przez szoszon3 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W szafie za grzejnikiem akumulator padł by od panującej tam temperatury ( oglądałem filmik na yt jak jakiś gostek tam wpakował aku właśnie, żal patrzeć na taką papraninę). Po co Ci pojemnik na aku przy żelu? Przecież jest to aku zamknięty. Co do zabezpieczenia aku to na pewno znajdzieszcoś zdecydowanie tańszego niż 300 zł. Planujesz solar? Regulator ładowania ma takie zabezpieczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ciągnąć przwody wokół przyczepy skoro i tak są otwory w podłodze więc prościej będzi pociągnąć je pod podłogą. Dwie elektryczne, hermetyczne puszki pod otworami i trochę peszla załatwią sprawę. Między puszki i podlogę daj masę uszcelniającą. Ulokowanie akumulatora w/g mnie jak najbardziej zasadne w miejscu jak na rysunku. Po Ci dodatkowe koszty na poniesione na pojemnik skoro decydujesz się na akumulator żelowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.