Jump to content
Commander

Wkrętarka

Recommended Posts

chris_66
Mógłbyś podać kosztorys? 

Ogniwa to zależy skąd weźmiesz czy kupisz. Są we wszystkich bateriach od laptopów, można odzyskać, albo kupić nowe lub używane.
Największy wydatek to ładowarka. Prosta,ładująca cały zestaw albo wyczynowa ładująca każde ogniwo oddzielnie.
Reszta to samodzielna rzeźba.

maciejek34

W bateriach laptokowych tez pada jeden aku i całość juz nie działa/nie ładuje się, pomysł z wymianą bateri na li-ion bardzo dobry

chris_66
Własnie to jest ciekawe. W moich obydwu akumulatorach padnięte były po dwa ogniwa i to dokładnie te same w łańcuszku połączeń. Przypadek? Czy specjalne działanie producentów...

Ciekawe
Chociaż jak to bywa w łańcuchu to pierwsze pada najsłabsze ogniwo, więc może niekoniecznie trzeba od razu spisek węszyć.

Tsport
Godzinę temu, chris_66 napisał:

Ogniwa to zależy skąd weźmiesz czy kupisz. Są we wszystkich bateriach od laptopów, można odzyskać, albo kupić nowe lub używane.
Największy wydatek to ładowarka. Prosta,ładująca cały zestaw albo wyczynowa ładująca każde ogniwo oddzielnie.
Reszta to samodzielna rzeźba.

Nie stosowałbym ogniw z laptopów do wkrętarek. Tam są potrzebne ogniwa "wysokoprądowe". Koszt takiego ogniwa to 10-15 złotych.

Ile takich ogniw jest we wkrętarce - np. dla 12V to jest zazwyczaj 3x2=6 ogniw. Ogniwo ma ~4,1V w stanie naładowanym i nie powinno być wyładowywane poniżej 2,8 V. Również ogniwa powinny mieć podobną rezystancję wewnętrzną i mieć podobny prąd po rozładowaniu i nie różnic się więcej niż o 0,2V.

Do tego potrzebny jest jakiś układ BMS, który:
- czuwa nad procesem ładowania
- nie pozwala rozładować ogniw za dużym prądem - tutaj trzeba dobrać odpowiednio bezpiecznie dla ogniw ale nie za mało bo będzie odłączać wkrętarkę przy np. mocnym wierceniu. 
- może mieć zintegrowaną funkcję ładowarki - trzeba tylko wtedy mieć zasilacz o odpowiednim napięciu.

Jeżeli ktoś potrzebuje mogę zgrzać taki pakiet, mam zgrzewarkę do ogniw.

PS. można używać też ładowarki modelarskiej z balanserem i wtedy we wkrętarce zostają tylko ogniwa i trzeba zrobić złącze do ładowania oraz wtyczkę balansera. 

chris_66
Posted (edited)

Ładnie napisane i sensownie. Ale w praktyce działa to całkiem fajnie bez zbytniego wnikania w napięcia i prądy. Selekcję ogniw można by zrobić pod kątem wydajności prądowej, bez niej najwyżej padnie kolejne najsłabsze.

dla większości domowych zastosowań wystarczy po prostu przerobić pakiet i zrobić złącze do ładowarki modelarskiej

Edited by chris_66 (see edit history)

maciejek34

Ja ze starych 18650 zrobiłem dwa pałerbanki, oba po około 10000mAh, akusy z padnietej baterii laptoka

Łza Włóczynutka
Posted (edited)
6 godzin temu, Tsport napisał:

Ogniwo ma ~4,1V w stanie naładowanym i nie powinno być wyładowywane poniżej 2,8 V. Również ogniwa powinny mieć podobną rezystancję wewnętrzną i mieć podobny prąd po rozładowaniu i nie różnic się więcej niż o 0,2V.

Do tego potrzebny jest jakiś układ BMS, który:
- czuwa nad procesem ładowania
- nie pozwala rozładować ogniw za dużym prądem - tutaj trzeba dobrać odpowiednio bezpiecznie dla ogniw ale nie za mało bo będzie odłączać wkrętarkę przy np. mocnym wierceniu. 
- może mieć zintegrowaną funkcję ładowarki - trzeba tylko wtedy mieć zasilacz o odpowiednim napięciu.

Rzeczywiście proste i tanie @chris_66.  w/g moich kalkulacji to rozwiązanie jest droższe niż nowa wkrętarka

Edited by Łza Włóczynutka (see edit history)

Tsport
1 godzinę temu, Łza Włóczynutka napisał:

Rzeczywiście proste i tanie @chris_66.  w/g moich kalkulacji to rozwiązanie jest droższe niż nowa wkrętarka

wszystko zależy jak robisz kalkulację. :)

chris_66
2 godziny temu, Łza Włóczynutka napisał:

ja mam wkrętarkę na trzy akumulatory - nawet po 20 zł za sztukę wychodzi jakieś 20% wkrętarki, trzy komplety to 60%, średnio dwa razy w roku zmieniam po jednej sztuce więc chyba opłaca mi się, znajomym też wymieniam pojedyncze sztuki i wszyscy są zadowoleni

jak używasz wkrętarki zawodowo to raczej nie warto sie bawić w przerabianie, ale jak napisałem do domowego dłubania w zupełności wystarczy

jak chcesz to przerobisz, jak nie to kupisz nową

Łza Włóczynutka

Za 60 zł można już prawie nową wkrętatrkę kupić

Tsport
36 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

Za 60 zł można już prawie nową wkrętatrkę kupić

No tak, przy takich wartościach brzegowych to kalkulacja się nie spina. :)
To nie potrzebnie wchodzić w jakieś zasilacze, regeneracje ogniw - wywalić zepsutą i kupić następną.  

Trzeba pamiętać  o odpowiedniej utylizacji sprzętu. 

Cezarr

Cztery strony a można tak, 3 lata gwarancji i po problemie, kasa też nie duża.

36778_2.jpg

68850_1.jpg

114648.jpg

769028717_5_644x461_nowa-parkside-x20v-wiertarko-wkretarka-pabs-20-li-d4-nowy-slaskie_rev002.jpg

dme7ua.jpg

Łza Włóczynutka
Posted (edited)

@Cezarr A kto to mi za każdym razem wypomina, że lepszy stary grzmot od nowego. Uległeś jakiejś nagłej przemianie?

Edited by Łza Włóczynutka (see edit history)

jacek00

Parkside mogę z całego serca polecić. Sprzęty bardzo dobre na nasze domowe potrzeby. 

Cezarr
27 minut temu, Łza Włóczynutka napisał:

@Cezarr A kto to mi za każdym razem wypomina, że lepszy stary grzmot od nowego. Uległeś jakiejś nagłej przemianie?

Ale wkrętarka  nie kosztuje 50 tyś 😁  lub więcej  😎